گالری گردی در ایام زمستانی

گالری گردی در ایام زمستانی

سایت رسمی سیامک یزدانجو: کاهش نسبی شیوع ویروس کرونا در کشور و از سر گرفته شدن تعدادی از برنامه های هنری، فرصتی را فراهم آورده تا گالری ها نیز به شکلی جدی تر با برگزاری نمایشگاه های هنری، به فعالیتشان ادامه دهند؛ البته برخی ترجیح داده اند که در وضعیت فعلی همچنان نمایشگاه های آنلاین برگزار کنند.


در همین راستا این گزارش ایسنا، مروری دارد بر تعدادی از نمایشگاه هایی که به صورت مجازی و حضوری در این ایام برپا هستند.

*******

۲ نمایشگاه هنری در گالری شیرین
گالری شیرین از ۱۰ تا ۲۲ بهمن ماه میزبان دو نمایشگاه هنری است. بر این اساس نمایشگاه انفرادی نقاشی مجید صادقی نژاد با عنوان «بازگشت» و نمایشگاه انفرادی نقاشی حامد نوروزی با عنوان «نیش دارو» در این ایام برگزار هستند.
امکان بازدید از این نمایشگاه ها جمعه ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ و شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۱ تا ۱۸ با تعیین وقت قبلی فراهم گشته است. گالری دوشنبه ها تعطیلست.
گالری شیرین در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، شماره ۵ واقع شده است.«تنگنا» در گالری اُ
نمایشگاه انفرادی طراحی با آثاری از انسیه اکبرزاده روز جمعه (۱۰ بهمن ماه) در گالری اُ افتتاح می شود و تا ۲۱ بهمن ماه نیز ادامه دارد.
امکان بازدید از این نمایشگاه از یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۲ تا ۲۰ و روزهای جمعه ۱۶ تا ۲۱ فراهم گشته است. گالری روزهای شنبه تعطیلست.
گالری اُ در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ واقع شده است.
«روزهای پیروزی» در حوزه هنری
نمایشگاه نقاشی گروهی «روزهای پیروزی» به مناسبت ایام دهه فجر روز یکشنبه (۱۲ بهمن ماه) در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح می شود.
افتتاح این نمایشگاه ساعت ۱۱: ۳۰ در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری به آدرس خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ، انجام می شود.
نمایشگاه نقاشی «روزهای پیروزی» از ۱۳ تا ۲۶ بهمن ماه همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۸ میزبان علاقه مندان برای بازدید است.
«گیاهان در امتداد» در گالری هما
نمایشگاه انفرادی «گیاهان در امتداد» با آثاری از کسری گلرنگ روز جمعه (۱۰ بهمن ماه) در گالری هما شروع به کار می کند و تا ۲۰ بهمن ماه نیز برقرار است.
امکان بازدید از این نمایشگاه هنری هر روز از ساعت ۱۶ تا ۲۰ با تعیین وقت قبلی، وجود دارد.
گالری هما در خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، کوچه چهارم غربی، پلاک ۸، واحد یک واقع شده است.
نمایشگاهی از تصاویر حسین پرتویی
نمایشگاه عکس «تاریخ در قاب»، به مناسبت ایام مبارک دهه فجر در موسسه فرهنگی و هنری صبای فرهنگستان هنر برپا می شود.
در این نمایشگاه عکس گروهی که با تجلیل و نمایش آثاری از زنده یاد حسین پرتویی هم راه است، آثار هنرمندانی همچون، محمدعلی جدیدالاسلام، محمود حاج محمدی، محمد صیادصبور، مرتضی صادقی افجه، سعید صادقی قازانجانی، علی قلم سیاه، علی کاوه و عباس ملکی به نمایش درخواهد آمد.
تاریخ گشایش نمایشگاه مذکور، روز یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ و از ساعت ۱۵ الی ۱۷ خواهد بود و تاریخ بازدید، از ۱۳ لغایت ۲۹ بهمن و از ساعت ۱۰ الی ۱۸ (بجز ایام تعطیل) تعیین شده است.
علاقه مندان جهت شرکت در این مراسم و نیز بازدید از نمایشگاه، می توانند به ورودی شرقی به آدرس خیابان ولیعصر، پایین تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۲، و یا ورودی غربی به آدرس خیابان ولیعصر، خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، پلاک ۱۲۵ مراجعه کنند.

«فاصله» در گالری اعتماد
نمایشگاه انفرادی با آثاری از فلورا فیض بخش و با عنوان «فاصله» تا ۱۴ بهمن ماه نیز ادامه دارد.
در توضیح این نمایشگاه آماده است که «گویی برای ساکنین، چاره ای جز رفتن نبود. طبیعت تغییر نمود و خیلی از گیاهان از دست رفتند. آنها که مقاوم تر بودند اما، سازگار با شرایط، به زندگی ادامه دادند. این مجموعه، نگاهی از دور به این سرزمین ترک شده و رویاها و خاطرات به جامانده در آنست.»
امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از دوشنبه ها از ساعت ۱۲ تا ۲۰ فراهم گشته است.
گالری اعتماد ۱ در میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی، پلاک ۲۵ واقع شده است.
«وصف حال» در گالری زیرزمین دستان
نمایشگاه انفرادی «وصف حال» با آثاری از صدف حسامیان روز جمعه (۱۰ بهمن ماه) در گالری زیرزمین دستان شروع می شود و تا ۲۴ بهمن ماه نیز ادامه دارد.
فرصت بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از شنبه ها و یکشنبه ها از ساعت ۱۱ تا ۱۹ فراهم گشته است.
گالری زیرزمین دستان در خیابان فرشته، خیابان بیدار، پلاک ۶ واقع شده است.
۲۰۱ اثر از هنرهای چوبی در فرهنگسرای نیاوران
دوازدهمین نمایشگاه نگاره های چوبی (هیما)، ۲۰۱ اثر از ۱۲۱ هنرمند کشور را به معرض نمایش گذاشته است. در این نمایشگاه آثاری از هنرمندان هنرهای چوبی در رشته های معرق منبت، مشبک، خاتم سازی، گره چینی، نازک کاری، سازسازی، خراطی، سوخت نگاری و حجم های چوبی به معرض نمایش گذاشته می شود.
در مجموع ۲۰۱ اثر شامل ۸۱ اثر حجمی، ۱۶ ساز و ۱۰۴ تابلویی از هنرمندان نقاط مختلف ایران به معرض نمایش گذاشته شده است.
این نمایشگاه از روز پنجشنبه (دوم بهمن) تا جمعه (۱۷ بهمن ماه) ۹۹ همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ امکان بازدید دارد. همین طور این نمایشگاه روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۸ پذیرای بازدید کنندگان است.
نمایشگاه «پری هانی» در گالری آرتیبیشن
نمایشگاه «پری هانی» با نمایش آثاری از پروین هانی طبایی، تا روز یکشنبه (۱۲ بهمن ماه) در گالری آرتیبیشن برقرار است.
پروین هانی طبایی نگاهی ویژه به طبیعت ساده دارد و آثار او هرچند انسان ها، پرندگان، درختان و غیره را به تصویر می کشد و گاهی هم پر از سکوت است. او مجموعه های تصویری از زندگی ترکمن ها و خطه جنوبی کشور، روایت های شعری فروغ فرخ زاد و مجموعه های کلاغ ها و طبیعت را به معرض نمایش گذاشته است و الان در نمایشگاهی با عنوان «پری هانی» مجموعه‌ی درختان خودرا به نمایش می گذارد.
امکان بازدید از این نمایشگاه در ایام تعطیل از ساعت ۱۶ تا ۲۰ ودر روزهای عادی از ساعت ۱۰ تا ۲۰ فراهم گشته است.
گالری آرتیبیشن در خیابان شریعتی، پایین تر از حسینه‌ی ارشاد، نرسیده به همت، گل نبی(غرب)، میدان احمدی روشن(کتابی)، خیابان ساسانی پور، خیابان دریا(قندی)، پلاک ۶ واقع شده است.
نمایشگاه نقاشی در گالری ایرانشهر
نمایشگاه انفرادی نقاشی های بهرام غنچه پور تا ۲۰ بهمن ماه در گالری ایرانشهر برگزار است.
در توضیح این نمایشگاه آمده است: ما این بناها را پشت سر گذاشته ایم، گویی هر کدام در واحه ای رها شده اند و ما نظاره گر فروریختن و زوال آنهاییم. اما هنوز می توان سیطره و قدرت ازلی آنها را در جای جای زندگی احساس کرد. این بناها بیش از آن که میراث تاریخی به حساب آیند کالبد نیروهای متافیزیکی اند. در نتیجه؛ اینها نه واسطه ای به امر قدسی و نه نشانه هایی ست در ارجاع به عظمتِ اساطیریِ پس و پشت آنها. بلکه یکه، خودِ قدرت های ازلی اند... »
امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از شنبه ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ فراهم گشته است.
گالری ایرانشهر در خیابان کریم خان زند، خیابان شهید عضدی (آبان جنوبی)، خیابان سپند واقع شده است.
«ناتور» در گالری اثر
نمایشگاه انفرادی نقاشی با آثاری از نفیسه صدیقی تا اول اسفندماه درگالری اثر برگزار است.
ساعات بازدید از این نمایشگاه یکشنبه تا پنجشنبه ۱۱ تا ۲۰ و جمعه ۱۶ تا ۲۰ برقرار است. گالری شنبه ها تعطیلست.
گالری اثر در خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر، کوی برفروشان، شماره ۱۶ واقع شده است.
«درخت باژگون» در پروژه های آران
نمایشگاه انفرادی «درخت باژگون» با آثاری از فاخته شمسیان تا تاریخ ۱۷ بهمن ماه در گالری پروژه های آران برگزار است.
در توضیح این نمایشگاه آمده است: درخت باژگون در اساطیر درختی ست که ریشه هاش در آسمان می روید و نوک و شاخه هاش در دل زمین. استحاله ی از پژواک آواهایی که در دل باد ابدی شده اند و اشاره به این که زمین و آسمان نخست سخت به هم نزدیک بودند.
جهان را از منظر گیاه دیدن در بطن این آثار جا دارد. شکنندگی و گسستگی قسمتی از روایت هنرمند است: گیاه بودن و خون و درد و عصب را به تصویر کشیدن و جذب و تحلیل رفتن. تصویر ریشه ای که از یک بافت پوستی روییده می شود و خاک که پذیرای تمام پاکی ها و کژی ها است. نهایتا در این پیوستگی بین تمام عناصر جهان، می توان بی رنج بود و پروای مرگ نداشت.
امکان بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۳ تا ۱۸ فراهم گشته است.
گالری «پروژه های آران» در خیابان نوفل لوشاتو، کوچه لولاگر، شماره ۵، ورودی حیاط واقع شده است. این گالری روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه تعطیلست.
منبع:

1399/11/09
16:05:47
0.0 / 5
800
تگهای خبر: ساز , شعر , نمایش , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو