با برگزاری مراسمی صورت گرفت؛

راه اندازی موزه هنرهای معاصر تهران رسما

راه اندازی موزه هنرهای معاصر تهران رسما

سایت رسمی سیامک یزدانجو: موزه هنرهای معاصر تهران عصر پنجشنبه 9 بهمن با حضور مدیران هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سفرای خارجی و جمع محدودی از هنرمندان به صورت رسمی بازگشایی شد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، مراسم بازگشایی موزه هنرهای معاصر تهران عصر پنجشنبه ۹ بهمن با حضور مدیران هنری، سفیران خارجی و برخی از هنرمندان در محل سینماتک موزه اجرا شد.
در این مراسم سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، عدادی از سفرای کشورهای خارجی و جمعی محدودی از هنرمندان حضور داشتند.
موزه هنرهای معاصر در شبیه ترین حالت به روز اول بازگشایی اش دارد
در ابتدای مراسم، احسان آقایی که بمنظور ارائه گزارشی پشت تریبون قرار گرفت، در سخنانی اظهار داشت: به یمن بازگشایی موزه هنرهای معاصر تهران بعد از ۳۰ ماه مرمت و بازسازی، به همه هنرمندان و میهمانان خیرمقدم می گویم. مرمت موزه هنرهای معاصر تهران بعنوان بزرگترین مرکز هنری ایران، هنرمندان و علاقمندان بسیاری را به حق نگران کرده بود اما سبب خرسندی است این مرکز هنری در حالی بازگشایی می شود که به شبیه ترین حالتش نسبت به روز اول بازگشایی اش شباهت دارد، یعنی الحاقاتی که طی سالهای متمادی به آن اضافه شده بود، حذف شدند.
وی بیان کرد: در زمانی که موزه درگیر مرمت بود، مطالعات وسیعی روی گنجینه موزه هنرهای معاصر صورت گرفت که حاصل آن در قالب ۶ عنوان کتاب به چاپ رسید که به فراخور رونمایی خواهند شد. همین طور برنامه های مختلفی را برای موزه پیش رو داریم که آنها نیز اعلام خواهند شد.
آقای در آخر صحبت هایش به رسم مهر و سپاس از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که نقش مؤثری در بازسازی و مرمت موزه داشتند و همین طور مدیران هنری و هنرمندان تشکر کرد.
جمشید ناصری همسر زنده یاد منیژه میرعمادی نیز در سخنانی به چگونگی جمع آوری آثار هنری توسط همسرش طی ۳۴ سال اشاره نمود.
بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران، آرزوی بزرگی بود که سال ها به دلیلهای مختلف که همچون آنها بی توجهی مدیران نسب به آن بود، پشت گوش می افتاد و اراده ای برای عمل به آن وجود نداشتانتقاد کلهرنیا به حضور کم هنرمندان در مراسم بازگشایی رسمی موزه هنرهای معاصر تهران
بهرام کلهرنیا هنرمند نقاش و نماینده هنرمندان در شورای نظارت بر روند بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران بعنوان سخنران بعدی پشت تریبون قرار گرفت و اظهار داشت: بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران، آرزوی بزرگی بود که سال ها به دلیلهای مختلف که همچون آنها بی توجهی مدیران نسب به آن بود، پشت گوش می افتاد و اراده ای برای عمل به آن وجود نداشت.
وی با اشاره به روند بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران، توضیح داد: کلنگ به زمین گیر داده و گرفتاری ها خودش را نمایان کرده بود؛ ما روزها کنار هم با بوی خاک و آهن جمع می شدیم و بزرگی کار به درستی خودش را نشان نداده بود و بزرگترین موزه ایران قرار بود بازساخته شود. ما استخوان های یک معماری جذاب را باید باز می ساختیم و ما نیز باید بر روند این کار نظارت می کردیم. روح موزه به آرزوهای ما شباهت نزدیکی داشت و با این مساله درگیر شدیم. بیماری ساختمان و سازه درمان شد و حتی چیزهای به آن برای به روز شدن افزوده و سیستم های قدیمی معاصر شدند بمنظور حفاظت و نگهداری آثار و حتی افزایش گنجایش فضا مورد نظر قرار گرفت. این اقدامات یکی از یکی دشوارتر بود اما با حساسیت کامل اجرائی شد.
کلهرنیا با ابراز تأسف از حضور کمرنگ جامعه هنری در این مراسم، اظهار داشت: متأسفم که امروز از جامعه هنری در جمع کم می بینم و فکر می کنم باید حضوری پررنگ تری می داشتند اما بعنوان نماینده آنها، اعلام می کنم که موزه به سامان شده است و همچنان مستندسازی زندگانی ایرانی و جهانی را ادامه خواهد داد.
در ادامه سعید اسلام زاده مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای تجسمی اعلام نمود که به سبب شرایط ناشی از کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی، شاهد حضور محدود هنرمندان در این مراسم هستیم اما موزه هنرهای معاصر تهران طی روزهای آتی پذیرای هنرمندان خواهد بود.

موزه هنرهای معاصر تهران جایگاه ممتازی دارد
سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی فجر انقلاب اسلامی را تبریک و تهنیت گفت و بیان کرد: موزه هنرهای معاصر تهران در منظومه هنرهای معاصر ایران و جهان دارای جایگاه ممتازی است و یکی از وجوه امتیاز آن سرمایه اجتماعی آن از دوستداران و علاقمندان است که با نهایت مهر و مسئولیت به موزه توجه کردند. می توان گفت موزه مانند تمامی موزه ها، یادخانه ای از ایران و هم خاطره خانه ای از مخاطبان و علاقمندان پیگیر است.
وی با اشاره به موانع بر سر راه بازسازی موزه هنرهای معاصر و اقتضائات آن، اشاره کرد: اصولاً مسئولان به تأسیس علاقه بیشتری دارند تا استقرار؛ اما فرض ما بر این بود که ضرورت بر استقرار است و راه پرتلاطم تر بازسازی را برگزیدیم و با همراهی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون توسعه و عمرانی و همکارانم در معاونت هنری و اداره کل هنرهای تجسمی کار شروع شد و طی ۳۲ ماه فعالیت، کارها به سرانجام رسید.
حسینی همین طور از اهدای آثار منیژه میرعمادی به موزه هنرهای معاصر تهران تشکر ویژه ای کرد و اظهار داشت: بطور قطع گردش و نمایش مجموعه «ارمغان» که ارمغانی از طرف خانم میرعمادی و همسرشان است، در سال های آتی تحسین و ستایش بیشتری را برخواهد انگیخت.
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که با انتقادهایی از حضور کمرنگ هنرمندان در مراسم بازگشایی موزه روبه رو شده بود، نیز در این مورد بیان کرد: ۴۲ نفر از اساتید صاحب نام اعلام نمودند در فواصل زمانی به بازدید از موزه هنرهای معاصر خواهند آمد.
موزه هنرهای معاصر تهران بعد از بازسازی ۳۰ ماهه، با شروع به کار نمایشگاه های «ارمغان» و «عکاسی مفهومی» افتتاح شد و بازدید عمومی این دو نمایشگاه نیز از روز ۱۴ بهمن ماه برای عموم با وقت قبلی و تهیه بلیت میسر خواهد بود.
در نمایشگاه «ارمغان» ۱۳۵ اثر از ۴۲ هنرمند از آثار اهدایی مجموعه منیژه میرعمادی به موزه هنرهای معاصر تهران و ۲۶ اثر از ۱۵ هنرمند از آثار گنجینه موزه نیز که متناسب با نمایشگاه آثار اهدایی مجموعه میرعمادی است، به معرض نمایش گذاشته می شود.
آثاری از ابوالقاسم سعیدی، احمد اسفندیاری، بهجت صدر، پروانه اعتمادی، پرویز تناولی، پرویز کلانتری، جعفر روحبخش، حجت الله شکیبا، حسین زنده رودی، حسین کاظمی، حسین محجوبی، رضا بانگیز، رضا مافی، ژازه تباتبایی، سهراب سپهری، شکوه ریاضی، صادق تبریزی، عباس کیارستمی، علی اکبر صادقی، علیرضا گلستانه، علیرضا اسپهبد، غلامحسین نامی، فرامرز پیلارام، فرح اصولی، فریده لاشایی، فریدون آو، قاسم حاجی زاده، کامران کاتوزیان، کورش شیشه گران، گیزلا وارگا سینایی، مارکو گریگوریان، محمد احصایی، محمود جوادی پور، مسعود عربشاهی، منوچهر شیبانی، منوچهر یکتایی، منیژه میرعمادی، مهدی سحابی، مهدی ویشکایی، ناصر اویسی، نصرت الله مسلمیان و رعنا فرنود از مجموعه اهدایی زنده یاد میرعمادی روی دیوار موزه هنرهای معاصر تهران می رود.
نمایشگاه «عکس مفهومی» نیز گزیده ای از گنجینه عکس موزه هنرهای معاصر تهران است که ۱۸ اثر از ۱۳ هنرمند همچون دنیس اپنهایم، برند و هیلا بکر، گروان الک، گوردون ماتا کلارک، ادوارد روشا، جرج و گیلبرت، جان گروور و … در آن به معرض نمایش گذاشته می شود.

1399/11/10
17:01:04
0.0 / 5
775
تگهای خبر: ساز , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو