با همراهی فریدون شهبازیان و حسین علیزاده؛

تندیس سال نوا به موزه موسیقی اهدا شد

تندیس سال نوا به موزه موسیقی اهدا شد

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو ششمین سال نوای موسیقی ایران با برگزاری آیین مجازی نکوداشت استاد محمدرضا شجریان در حضور حسین علیزاده، فریدون شهبازیان و مدیران این رویداد پایان یافت.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از امور رسانه ای سال نوای موسیقی، ششمین سال نوای موسیقی ایران با برگزاری آیین نکوداشت استاد محمدرضا شجریان در چارچوب یک رویداد مجازی با حضور حسین علیزاده نوازنده و آهنگساز پیشگام موسیقی ایرانی و فریدون شهبازیان رهبر ارکستر و آهنگساز معتبر موسیقی کشورمان پایان یافت.
روایت قدیمی استاد آهنگساز از تجربه همکاری با محمدرضا شجریان
فریدون شهبازیان آهنگساز و رهبرارکستر در تجلیل از مقام هنری استاد محمدرضا شجریان اظهار داشت: درباره محمدرضا شجریان خوشبختانه تعریف و تمجیدهای زیادی شده است. پس نیازی نیست که من بخواهم درباره مقام هنری این هنرمند بزرگوار باردیگر صحبت نماییم. من اوایل کار آهنگسازی ام با همراهی محمدرضا شجریان در ارکستر گل ها شروع شد. محمدرضا شجریان هنرمندی بود که از مشهد به تهران آمد و وقتی در رادیو برنامه «گلهای تازه» را راه اندازی کردیم او جزو خوانندگانی بود که همواره با او کار می می کردیم و آثاری را به مرحله تولید می رساندیم که مورد توجه مخاطبان هم قرار می گرفت.

وی افزود: یکی از نخستین کارهایی که با محمدرضا شجریان تولید شد در ارتباط با پروژه «جام تهی» بود که خوانش اشعار این اثر به علت انتخاب شعر نو دربرگیرنده خصوصیت هایی بود که از عهده هر خواننده ای بر نمی آمد. من در آن زمان بود که از محمدرضا شجریان دعوت کردم تا این اثر را بخواند و او به قدری توانمند از عهده خوانندگی اثر برآمد که می توان گفت هم سبب شهرت من و هم سبب شهرت خود او شد. همین مبحث سبب شد تا همکاری ما برای پروژه های دیگر ادامه پیدا کرده و به تولید آثار پر مخاطب دیگری همچون آلبوم «رباعیات خیام» و تعدادی دیگر منجر گردید که خوشبختانه تک تک کارها با استقبال خوب شنوندگان هم مواجه گشت. آثاری همچون مجموعه «گلبانگ» که به آهنگسازی بنده و آقای یوسف زمانی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
این آهنگساز شناخته شده موسیقی ایران در بخش دیگری از صحبت های خود بیان نمود: من به خاطر دارم که محمدرضا شجریان برای بهره مندی از گونه های مختلف آوازی در ایران یک دفعه با اتومبیل شخصی خود به شهرهایی مثل زابل می رفت. او همیشه می گفت در این منطقه ها خوانندگانی هستند که خیلی از آثار قدیمی را حفظ هستند ازاین رو لازم است که من حتما آثار این هنرمندان را از نزدیک بشنوم. او همیشه علاقمند به فراگیری آثار هنرمندانی بود که گنجینه ای از آواهای قدیمی را در سینه داشتند. شرایطی که به طورحتم در آثار موسیقایی وی هم مشهود است و ما در هر زمان شاهد نوآوری هایی در خوانش کارهایش بودیم که ذائقه شنیداری مخاطب هم با آن ارتباط موثری برقرار می کرد. و امروز بسیار متاسفم که محمدرضا شجریان را از دست دادیم و امیدوارم مردم عزیز مان قدر این هنرمندان را تا همیشه بدانند.

هویت موسیقی ما با محمدرضا شجریان تعریف می شود
اهدای تندیس ویژه ششمین سال نوای موسیقی ایران به حسین علیزاده مزین به نام استاد محمدرضا شجریان به حسین علیزاده برای اهدای آن به موزه موسیقی توسط فریدون شهبازیان بخش بعدی آیین نکوداشت زنده یاد شجریان بود.
فریدون شهبازیان در این بخش اظهار داشت: خیلی خوشحالم که این وظیفه بعنوان نماینده ششمین رویداد سال نوای موسیقی ایران را داشته باشم که تندیس ویژه این رویداد را به دوست بسیار عزیزم حسین علیزاده تقدیم می کنم تا این تندیس به وسیله او به موزه موسیقی سپرده شود.
حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده صاحب نام موسیقی ایرانی هم در آیین مجازی نکوداشت استاد محمدرضا شجریان که آخر بخش برنامه های ششمین سال نوای موسیقی ایران بود بیان نمود: خیلی احساس خوبی دارم که در این مراسم کنار فریدون شهبازیان هستم و این تندیس را به واسطه حضور این هنرمند به موزه موسیقی می رسانم. چقدر خوب است که رویداد معتبری چون ششمین سال نوای موسیقی ایران از استاد محمدرضا شجریان یاد می کند. من براین باورم هویت موسیقی ما با شجریان تعریف می شود.

سال نَوای موسیقیِ ایران مراسمی است که از سال ۱۳۹۴ با هدف نکوداشت و قدردانی از هنرمندان برجسته موسیقی ایران و به ابتکار و طراحی علی جعفری پویان (نوازنده و مدرس ویولن) و با یاری موسیقی دانان ایرانی، هر سال برگزار می گردد.
ششمین دوره سال نوای موسیقی ایران هم با مدیریت اجرایی محمدمهدی گورنگی (آهنگساز و مدرس موسیقی) و با همراهیِ بیشتر از ۲۷۰ نفر از هنرمندان موسیقی و حمایتِ برخی از مؤسسات فرهنگیِ خصوصی، از هشتم تا یازدهم بهمن ۱۳۹۹ برگزار گردید. این رویداد با عنایت به اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ سلامتی هنرمندان با حمایت چندین مجموعه فرهنگی هنری به صورت مجازی، با انتشار ویدئوها و برنامه های اختصاصیِ ضبط شده در مجموعه شهر صدای پارسیان پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

1399/11/13
00:16:40
0.0 / 5
839
تگهای خبر: آلبوم , آهنگ , آواز , خواننده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳