گزارش مهر از افتتاحیه تاریخ در قاب :

ماجرای عكسی كه تبدیل به مستندی تاریخی شد

ماجرای عكسی كه تبدیل به مستندی تاریخی شد

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو علی قلم سیاه عکاس پیشکسوت درباره عکس تاریخی حسین پرتوی از امام و همافران بیان کرد کاری که حسین پرتوی انجام داد، تبدیل به مستندی تاریخی شد و جاودانگی تاریخ، آنرا تبدیل به اثری مستند کرد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، مراسم افتتاح نمایشگاه عکس «تاریخ در قاب» به مناسبت آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی که شامل تصاویری از زنده یاد حسین پرتوی، محمدعلی جدیدالاسلام، محمود حاج محمدی، محمد صیادصبور، مرتضی صادقی افجه، سعید صادقی، علی قلم سیاه، علی کاوه و عباس ملکی است، عصر یکشنبه ۱۲ بهمن در فرهنگستان هنر برگزار گردید.
در مراسم افتتاح این نمایشگاه که با همکاری مؤسسه هنرمندان پیشکسوت و فرهنگستان هنر برگزار شد، سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدرضا سوقندی مشاور وزیر در امور ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر، نیکنام حسینی پور مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران، حجت الاسلام دعایی، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عباس عظیمی رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و تعدادی از هنرمندان عکاس حضور داشتند.

حجت الاسلام دعایی بعنوان نخستین سخنران ضمن اشاره به عکس ماندگار حسین پرتوی از دیدار همافران با امام خمینی (ره)، اظهار داشت: نظامیان در آن روز تاریخی، یکی از رژه های نظامی شکوه مند خویش را در حضور امام خمینی (ره) به نمایش گذاشتند. مرحوم حسین پرتوی موظف به ثبت لحظات بود اما به او گفته بودند که حقِ گرفتن عکس از چهره ها را ندارد و بنابراین با مهارت زیاد یکی از آثار ماندگار خویش را خلق کرد. فقدان این عکاس، همه و بخصوص علاقمندان به انقلاب را متأثر کرد.
احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، عکس ها را یکی از اسناد تاریخی که می توانند بازگوکننده و راوی تاریخ باشند، برشمرد و اظهار داشت: خیلی از اتفاقات و رویدادهایی که در جهان توسط عکاسان ثبت می شوند، منشأ همدلی می شوند که از این جمله می توانم به عکس کودکی که غرق شده و آب او را به ساحل آورد اشاره کنم. همینطور عکس تاریخی دیدار همافران با امام خمینی (ره) نمونه ای دیگر از این ثبت تاریخی است که با ظرافت عکاس ثبت شده بود. این عکس در شرایطی منتشر گردید که تلاش می شد نسبت به جریان انقلاب اسلامی عکس العملی ثبت نشود اما انتشارش اتفاقاتی را در راه انقلاب رقم زد که منجر به پیروزی انقلاب شد.
وی با اشاره به اینکه عکس ها همیشه روایت دارند، به کار اصلی عکاسان اشاره نمود و توضیح داد: ما پیش از انقلاب اسلامی، هم عکاسانی داشتیم که راوی نظام فکری حکومت بودند و هم عکاسانی بودند که برای حل مسائل اجتماعی، مشکلات طبقات مختلف اجتماع را مستند می کردند اما تصاویری که از برهه تاریخی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ثبت شده اند، خودشان تاریخ مستند روزگارشان هستند و ماندگار شدند. تصاویر، اسنادی هستند که نمی توان انکارشان کرد.

مسجدجامعی در مورد عکس حسین پرتوی تصریح کرد: اگر بخواهیم ۱۰۰ سال را به صورت تصویری نشان دهیم و برای هر سال یک تصویر را در نظر بگیریم، به جرأت می گویم که عکس تاریخی دیدار همافران با امام خمینی (ره) به تنهایی بازگوکننده یکصد سال تاریخ ایران است.
سخنران بعدی، نیکنام حسینی پور مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیش کسوت بود که در سخنانی اظهار داشت: سخن گفتن در جمع هنرمندان عکاس که من تخصصی در آن ندارم، خیلی سخت است اما می دانم که عکاسان بخصوص عکاسان مستند می توانند حتی با یک عکس، تأثیری بسیار گران بها در تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به یادگار بگذارند. اثر مرحوم پرتوی که در شرایطی حساس به ثبت رسید، تأثیری شگرف در ساحت و ساختار سیاسی و اجتماعی کشور در آن زمان گذاشت. اینکه این عکس در چه شرایطی گرفته شده، بسیار حائز اهمیت می باشد و بخشی از تاریخ شفاهی ما در حوزه انقلاب اسلامی به حساب می آید.
وی بیان نمود: شناخت از شرایط عکاس و زمان گرفتن عکس، مسئولیتی است که خود ما در مؤسسه هنرمندان پیشکسوت بر دوش داریم و تلاش می نماییم تا بتوانیم تاریخچه این عکس ها را مشخص نماییم و در اختیار نسل جدید قرار دهیم.
سجاد یارزاده سرپرست مؤسسه فرهنگی هنری صبا هم رمز ماندگاری هنرمندانی چون حسین پرتوی را عامل تعهد آنها دانست و تصریح کرد هنرمندان متعهد چه قبل از انقلاب و چه در زمان انقلاب و چه بعد از آن تا امروز توانسته اند خدماتی ارزشمند در حوزه هنر به نمایش بگذارند.
علی قلم سیاه هنرمند عکاس پیشکسوت که از دوستان مرحوم پرتوی هم بوده است، در مورد اهمیت هنر عکاسی و همینطور شخصیت زنده یاد حسین پرتوی صحبت کرد.

وی درباره عکس تاریخی حسین پرتوی هم اظهار داشت: کاری که حسین پرتوی انجام داد، تبدیل به مستندی تاریخی شد، از خبر فراتر رفت، قدرت گرفت و جاودانگی تاریخ، آنرا تبدیل به اثری مستند کرد. این اثر نشان داد که یک عکس به تنهایی می تواند لحظه ای را به سندی تاریخی تبدیل کند و در عمق تاریخ به نمایش دربیاورد.
همسر زنده یاد حسین پرتوی هم بیان نمود: حسین پرتوی به کارش علاقه بسیاری داشت و تلاش می کرد آنرا به بهترین شکل انجام دهد. مطالعه فراوان در منش او تاثیر گذاشته بود، به صورتی که حتی پس از مرگش نیز، کمتر کسی او را فراموش کرده است.
در آخر مراسم پس از تقدیر از عکاسان پیشکسوتی که در نمایشگاه «تاریخ در قاب» اثر دارند، تجلیل به عمل آمد و نمایشگاه عکس راه اندازی شد.


منبع:

1399/11/13
23:22:12
0.0 / 5
768
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳