حسن قائدی با مهر مطرح كرد:

هنر مقاومت كپی كاری نیست

هنر مقاومت كپی كاری نیست

سایت رسمی سیامک یزدانجو: حسن قائدی دبیر بخش عکس ششمین جشنواره هنر مقاومت معتقد می باشد در این بخش تلاش شده موضوعاتی لحاظ شود که مبتنی بر نیازهای روز جامعه باشد، جشنواره هنر مقاومت تکرار قبلی ها یا کپی کاری نیست.حسن قائدی هنرمند عکاس و دبیر بخش عکس ششمین جشنواره «هنر مقاومت» درباره رویکردهایی که در بخش عکس این جشنواره با توجه اتفاقات سال قبل همچون کرونا و ترور سردار سلیمانی و شهید فخری زاده مدنظر قرار گرفته است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: از بین حوادثی که سال قبل تابحال اتفاق افتاد، همه گیری کرونا را انتخاب کردیم. چون هم از پتانسیل تصویری بیشتری برخوردار بود و هم لزوم داشت که اتفاقات دوران کرونا ثبت و ابقاء شود و چه ابزاری توانمندتر از عکس؟ برای بخش عکس هم دو واژه را بعنوان دو مبحث مجزای مسابقه پیشنهاد دادم که مورد موافقت مسؤلان برگزارکننده قرار گرفت. این دو واژه نخستین بار توسط مقام معظم رهبری استفاده شده بودند: مدافعان سلامت و کمک مومنانه.
وی خاطرنشان کرد: مبحث ترور شهیدان سلیمانی و فخری زاده که به درستی اشاره کردید همچون رویدادها و موضوعات مهم جامعه بود اما طبیعتاً پوشش دادن همه این موضوعات در توان بخش عکس نیست و قادر نیست همه را در خود جای دهد. بنابراین از جانب دبیران کل جشنواره تمهیداتی اندیشیده شد که در دیگر رشته های جشنواره به این اتفاقات پرداخته شود.
حسن قائدی درباره تصاویر واجد شرایط این جشنواره توضیح داد: عکس ها الزاماً می بایست ذیل موضوعات اعلام شده و در بازه زمانی اعلام شده ثبت شده باشند و همینطور مثل هر رقابت هنری، نحوه برخورد هنرمند با سوژه و نوع ارتباط و نگاهش به سوژه، بعلاوه نکات فنی که در هنگام عکاسی باید لحاظ شود، مورد ارزیابی قرار می گیرد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا جشنواره ای مثل «هنر مقاومت» تأثیری در روند جریان عکاسی کشور خواهد داشت یا خیر، اظهار داشت: تردید نکنید که تأثیرگذار است. چون این جشنواره کاملاً بومی است بعضی از کم توجهی ها را جبران می کند و حجم زیادی از تولیدات عکاسی که جایی برای عرضه ندارند یا مورد توجه جامعه هنری امروز قرار نمی گیرند را در معرض دید قرار می دهد. در بخش عکس هم طی دوره های مختلف تلاش شده موضوعاتی لحاظ شود که مبتنی بر نیازهای روز جامعه است. جشنواره هنر مقاومت تکرار قبلی ها یا کپی کاری نیست.
قائدی در انتها تصریح کرد: معتقدم که موضوعات رشته های مختلف جشنواره هنر مقاومت با عنایت به نیازهای جامعه و دغدغه های روز جامعه شکل می گیرد و در نتیجه، آثار تولیدی اش هم در همان جامعه قابل مصرف است.
ششمین جشنواره جهانی «هنر مقاومت» به دبیری مسعود نجابتی و در هشت بخش «نقاشی»، «کارتون»، «حجم»، «عکس»، «پرچم و کتیبه»، «تایپوگرافی»، «تصویرسازی» و «پوستر» توسط انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدسِ بنیاد فرهنگی روایت فتح، بهمن ماه برگزار می شود.


منبع:

1399/11/16
13:03:53
0.0 / 5
1018
تگهای خبر: جشنواره , ساز , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱