گفت و گو با محمد گلریز

سرود خجسته باد این پیروزی چگونه ساخته شد؟

سرود خجسته باد این پیروزی چگونه ساخته شد؟

سایت رسمی سیامک یزدانجو: محمد گلریز درباره ساخت سرود مشهور «خجسته باد این پیروزی» می گوید که این سرود برای دفاع مقدس ساخته شد منتهی چون شعر آن بسیار محکم بود و از نظر هنری در سطح بالایی قرار داشت، موجب شد قسمتی از اثر به 22 بهمن و پیروزی انقلاب اسلامی هم مربوط شود؛ یعنی پیام آن به صورتی است که برای هر دو مناسبت قابل استفاده می باشد.


این خواننده در گفت وگویی با ایسنا درباره ساخت سرود «خجسته باد این پیروزی» یادآور می شود: از اوایل انقلاب یعنی اواخر سال ۱۳۵۷ به همراه مرحوم استاد حمید سبزواری بعنوان شاعر، احمدعلی راغب آهنگساز و شادروان مجتبی میرزاده تنظیم کننده مشغول به کار شدیم؛ البته قبل از آن هم فعالیت می کردیم و در تدارک ساخت سرودهای انقلابی بودیم ولی بعد از انقلاب مشغول به کار شدیم و سرودهای انقلابی را یکی بعد از دیگری ساختیم تا اینکه به سال ۱۳۵۹ رسیدیم و جنگ آغاز شد.
او ادامه می دهد: به خاطر دارم دو ـ سه ماه قبل از آزادی خرمشهر و عملیات بیت المقدس، دست اندرکاران جبهه و جنگ و عزیزانی که در رسانه های دفاع مقدس حضور داشتند، به ما ساخت این اثر را سفارش دادند و گفتند که یک پیروزی بزرگ در پیش داریم و می خواهیم که برایش یک سرود ماندگار و خوب ساخته شود. هر چه از آنها پرسیدیم که مناسبت سرود چیست؟ پاسخی ندادند و تنها گفتند که برای یک پیروزی بزرگ است و از ما خواستند که همه تلاش خودرا برای ارائه اثری درخور آن پیروزی نماییم. در نهایت کار را ضبط و تحویل دادیم.
گلریز اشاره کرد: در نهایت در سال ۱۳۶۱ و بعد از آزادی خرمشهر، متوجه شدیم پیروزی بزرگی که از آن صحبت می کردند، چه بوده است. در آن زمان مردم مدام گوش به زنگ بودند که ببینند جنگ در چه وضعیتی است و رادیو نیز ضمن اینکه گه گاه برنامه های عادی خودرا داشت ولی به فواصل برنامه های عادی، اخبار جنگ و دفاع مقدس پخش می شد. به خاطر دارم در حال بازگشت از یک ماموریت، به رادیو گوش می کردم. به یک باره برنامه های رادیو قطع شد و گوینده رادیو اظهار داشت: «شنوندگان عزیز! توجه فرمایید»، مکثی کرد و باردیگر تکرار کرد: «شنوندگان عزیز! توجه فرمایید؛ خرمشهر، شهر خون، آزاد شد.» و بلافاصله سرود «خجسته باد این پیروزی» پخش گردید.

در ادامه می توانید شنونده سرود «خجسته باد این پیروزی» باشد:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: audio/mp3


منبع:

1399/11/18
10:43:13
0.0 / 5
1081
تگهای خبر: آهنگ , خواننده , ساز , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو