محمدرضا دوست محمدی مطرح كرد؛

كار هنری برای سردار سلیمانی جزئی از هنر مقاومت است

كار هنری برای سردار سلیمانی جزئی از هنر مقاومت است

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو محمدرضا دوست محمدی درباره نگاهش به هنر مقاومت و عرضه راهکارهایی به طراحان جوان برای طراحی در این عرصه توضیحاتی ارائه نمود.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، محمدرضا دوست محمدی هنرمند طراح درباره مسابقه طراحی «نشان سرباز» و «هنر مقاومت» اظهار داشت: در نگاه من، «هنر مقاومت» هنری است که در جای خودش و آنچه که باید باشد، قرار بگیرد به این معنا که اگر کاری را می خواهیم در چارچوب هنر انجام دهیم باید به درستی و به حق و کاملاً هنرمندانه انجام داده شود یعنی کاری که وظیفه یک ایرانی مسلمان باشد. منظور از مسلمان بودن این است که چون هنر سرزمین و تاریخ هزار و دویست ساله ایران به شدت با هنر اسلامی آمیخته شده است و با عنایت به این که اکثریت مردم ایران مسلمان هستند، از این صفت استفاده می کنم، چون در دنیا به لحاظ بصری، ایرانی ها را با هنر اسلامی می شناسند و از طرفی با هنر قبل از اسلام، که البته هنر فاخر و زیبایی بوده است.
وی بیان نمود: من بعنوان یک هنرمند ایرانی، چنانچه کارم را آن طور که باید درست و هنرمندانه انجام دهم، در واقع در سرزمینی که دوستش دارم و و برای آبادانی آن تلاش می کنم، به نحوی به «هنر مقاومت» عمل می کنم.
دوست محمدی تصریح کرد: همیشه لازم نیست برای کلمه مقاومت حتما از نمادی چون مشت یا دیوار، ستون، سپهر یا موارد مشابه آن استفاده نماییم. اگر کاری زیبا، دلنشین برای سردار سلیمانی انجام بدهیم حتما جز مجموعه «هنر مقاومت» قرار خواهد گرفت.
وی مطرح کرد: زمانی که می خواهیم برای شخصیت بزرگی همچون سردار سلیمانی کار نماییم تلاش می نماییم تا از همه قدرت و توان مان استفاده نماییم، نه اینکه کار پیچیده، سخت و بغرنج را انجام بدهیم. در یک کلام کاری زیبا، خوب و درجه یک عرضه دهیم.
این هنرمند طراح ضمن اشاره به نشانه های مورد نظر در فراخوان «نشان سرباز» اظهار داشت: بر مبنای قوانین فراخوان، هنرمندان می توانند از امکان متن یا لوگوتایپ ها و یا نشانه های تصویری استفاده کنید، همینطور نشانه هایی که تلفیقی از تصاویر و متن هستند. تصور کنید که مقرر است این نشانه ها، سه بعدی یا دو بعدی روی لوح برنزی یا مسی با آب کاری طلا، اجرا شود و در یک مراسم سالانه به یگ گروه از افراد اهدا شود. حالا این نشان چگونه می تواند باشد اساسا حروف فارسی در کلمه سرباز ایده خوبی است، از این بابت که حروف فارسی نماد مناسبی برای فرهنگ ایرانی ما است.
وی در انتها در مقام پیشنهاد خطاب به طراحان بیان نمود: پیشنهاد می کنم خویش را در این نمادها محصور نکنید شاید کسی ایده زیبا و جذابی داشته باشد و برای نخستین بار به فکرش برسد و از آن استفاده نماید، هیچ ایرادی ندارد به شرط اینکه اصول زیبایی شناسی به خوبی در آن رعایت شده باشد. گاهی می شود از همان نمادها و کلیشه های رایج و قدیمی بهره برد به شرط آنکه متناسب با هویت ایرانی باشد. انتظار می رود برای اجرای این طرح، دانش، شناخت و تسلط بر اصول زیبایی شناسی و مبانی هنرهای تجسمی و گرافیک کافی باشد تا بتوانید به رسالت هنرمندانه خود عمل کنید. علاوه بر آن باید سلیقه مخاطب را بشناسید، اما مراقب باشید که گرفتار یک بیان تکراری در طراحی این اثر هنری نشوید.

1399/11/20
22:21:21
0.0 / 5
1055
تگهای خبر: هنر , هنرمند , هنرمندان , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو