با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر به انتها رسید

سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر به انتها رسید

سایت رسمی سیامک یزدانجو: سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر عصر پنجشنبه 7 اسفندماه با معرفی برگزیدگان در رشته های ده گانه پایان یافت.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، مراسم پایانی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر عصر پنجشنبه ۷ اسفندماه با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی و رئیس جشنواره تجسمی فجر، علی اشرف صندوق آبادی و احمد وکیلی دبیران جشنواره و جمع محدودی از هنرمندان و برگزیده های جشنواره در تالار وحدت اجرا شد.
در این مراسم که اجرای آن برعهده داوود حیدری هنرمند نقاش و خوشنویس بود، نشان عالی هنرهای تجسمی به برخی از هنرمندان پیشکسوت رشته های مختلف اهدا شد.
نشان عالی هنرهای تجسمی توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر و مدیرکل هنرهای تجسمی به هنرمندان پیشکسوت؛ گارنیک درهاکوپیان در رشته نقاشی، سعید رزاقی در رشته تصویرگری، احمد عبداللهی نیا در رشته کاریکاتور، جعفر نجیبی در رشته مجسمه و سرامیک، خشایار قاضی زاده در رشته نگارگری، احمد آقاقلی زاده در رشته گرافیک، محمدحسین حیدری در رشته عکاسی، محمد سلحشور در رشته خوشنویسی و یعقوب آژند در رشته پژوهش اهدا شد.
سپس از کتاب سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی با عنوان «طوبای زرین» که ۷۵۰ صفحه و شامل ۶۹۹ اثر از ۵۰۴ هنرمند بود و همین طور کتاب «عیدی سازی» رونمایی گردید.
در ادامه، از حسن محمدنژاد هنرمند فعال در رشته چاپ دستی توسط وزیر ارشاد و احمد وکیلی تقدیر به عمل آمد.
وزیر ارشاد: هنرهای تجسمی بستر زایش دیگر هنرهای انسانی هستند
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه مراسم در سخنانی با تبریک میلاد حضرت علی (ع) و تقارن آن با مراسم پایانی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، اظهار داشت: از همه کسانی که در وضعیت کرونائی هنر را همچنان زنده نگاه داشتند، تشکر می کنم. هنرهای تجسمی مشابه برخی علوم که علوم پایه هستند، بستر زایش و رویش دیگر هنرهای انسانی و دارای جایگاه ویژه ای است. شاخه های مختلف هنرهای تجسمی فرصتی را برای دیدن و خوب دیدن موضوعاتی که انسان با آنها سروکار دارد و نیاز به خوب دیدن دارد، فراهم می آورد.
وی همین طور بیان کرد: امروز در شاخه های مختلف هنرهای تجسمی هم در حوزه جغرافیایی و هم آمایش سنی هنرهای تجسمی شاهد رویش های قابل توجهی هستیم. بنظر می رسد تابلوی هنر ایرانی بیش از هر زمان دیگر در شاخه های دیگر هنرهای تجسمی متجلی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دست اندرکاران این جشنواره که چراغ آنرا روشن نگاه داشتند، تشکر کرد و اظهار داشت: قسمتی از توفیقات و شناخت از کهن هنرها، امروز چنین نقش پررنگی را در هنرهای تجسمی ایران ایفا می کنند.
در ادامه مراسم برگزیدگان و تقدیری های بخش های مختلف به شرح زیر اعلام شدند:
علی اشرف صندوق آبادی دبیر جشنواره به همراه سیدنظام الدین امامی فر و فرزاد فرجی بعنوان نمایندگان هیأت داوری جشنواره تجسمی فجربرای اهدای جوایز روی صحنه آمدند.
رشته تصویرسازی
سمیه زارعی از تهران مورد تقدیر قرار گرفت و فرزانه نیشابوری از یزد انتخاب گردید.
رشته خوشنویسی
مجید داستانی از قم، محمود رحیمی عهد از تهران و مصطفی عابدینی از قزوین در رشته خوشنویسی مورد تقدیر قرار گرفتند.
رشته رسانه های هنری جدید
مریم یاحقی از استان گیلان مورد تقدیر قرار گرفت و احسان مهدوی از خراسان رضوی برگزیده رشته رسانه های هنری جدید شد.
رشته سرامیک
رقیه اسدی از تهران، محمدرضا رونده از سیستان و بلوچستان و احدالله شکری پور ماسوله از گیلان در رشته سرامیک مورد تقدیر قرار گرفتند.
رشته طراحی گرافیک
سیدمصطفی کلانتری از تهران در این بخش تقدیر گردید و مهرداد موسوی از تهران بعنوان برگزیده این بخش معرفی گردید.
رشته عکاسی
الهه عبدالله آبادی از تهران بعنوان هنرمندی تقدیری در این بخش معرفی گردید. همین طور عبدالله حیدری از تهران بعنوان برگزیده این بخش، تندیس طوبای زرین را دریافت کرد.
در ادامه مراسم، جمال رحمتی، جعفر نجیبی، عبدالله محرمی و احمد وکیلی برای اعطای جوایز سه رشته نقاشی، کاریکاتور، مجسمه سازی و روی صحنه آمدند.
رشته کاریکاتور
عباس ناصری از خراسان شمالی در این بخش مورد تقدیر قرار گرفت و تندیس طوبای زرین این بخش به محمد افلاک از البرز اعطا شد.
رشته مجسمه سازی
هدایت صحرایی از تهران در رشته مجسمه سازی مورد تقدیر قرار گرفت و مصطفی محسنی در رشته مجسمه سازی انتخاب گردید.
رشته نقاشی
الیاس ستاری از تهران تقدیر گردید و محسن تقی زاده از استان فارس تندیس طوبای زرین را به خانه برد.
رشته نگارگری
هنرمند مورد تقدیر این بخش، محمدرضا آقامیری از البرز بود. همین طور زهرا دوستی از استان قزوین در این بخش انتخاب گردید.
در اختتام مراسم اختتامیه نیز ویدئویی از مراحل داوری بخش های مختلف سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی پخش گردید.


منبع:

1399/12/08
12:14:39
0.0 / 5
818
تگهای خبر: جشنواره , ساز , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو