انتشار كتاب جشنواره ملی عكس شاهنامه

انتشار كتاب جشنواره ملی عكس شاهنامه

کتاب اولین «جشنواره ملی عکس شاهنامه» به همت کوروش جوادی منتشر گردید.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، در معرفی این کتاب که با قیمت ۶۰ هزار تومان در نشر باد پخش شده، آمده است: این کتاب با مقدمه میرجلال الدین کزازی، جلال خالقی مطلق و قدمعلی سرامی همراه با ۵۷ عکس برگزیده اولین جشنواره ملی عکس شاهنامه انتشار یافته است.
قبل تر نسخه انگلیسی این کتاب از طرف دانشگاه کمبریج و نسخه دیجیتالی آن در ایران انتشار یافته بود. در قسمتی از یادداشت جلال خالقی مطلق درباره این کتاب آمده است: «نگارنده این سطور در زندگی خویش کتاب های مصوّر از شاهنامه و آثار دیگر ادب فارسی اثرِ نگاره گران روز گذشته و امروز بسیار دیده است، ولی کتاب حاضر بر دل او تأثیری دیگر داشت و احساسی را زنده کرد که غربی ها بدان «نوستالژی» می گویند. این اصطلاح در اصل به مدلول «دلتنگی برای میهن» است، ولی امروزه عموما به مدلول «دلتنگی و اشتیاق و میل و آرزو به گذشته» به کار می رود و شاید بتوان آنرا کوتاه «گذشته گرایی» و یا «گذشته یادی» و یا «گذشته دلی» گفت. در کتاب حاضر «نوستالژی» در هر دو مدلول کهن و نو آن به خوبی نمود می کند.
من بر ارزش هنری مینیاتورهای قدیمی واقفم. ولی از طرف دیگر، دیدن این که رستم با آن همه ابهّت و یال و کوپال در آن تصویرها با سرِ تراشیده و چشم های مغولی، مانند کودکان یتیم در گوشه ای کِز کرده است، راستش چنگی به دل من نمی زند. در مقابل، بیشتر نگاره ها و تندیس های کتاب حاضر ادعایی در زمینه هنر رسمی و سنتی ندارند، بلکه مجموعه ای از هنر مردم است؛ ساده تر بگویم، سفره دل مردم است که اگر خوراک های رنگین در کاسه های زرّین ندارد، ولی نان و پنیر و سبزی اش لذّتی ویژه دارد. در این مجموعه گویی فردوسی و شاهنامه اش جزو لاینفکّ زندگی مردم شده، فرزانه طوس با مردم در خانه و کوی و بازار در رفت و آمد و گفت وگوست و در غم و شادی آنها شریک است. یک جا تصویر حکیم را به دیوار کوچه یا خانه ای کشیده اند، چنان که گویی او بر رفتار مردم نظارت می کند».
منبع:

1399/12/11
15:20:52
0.0 / 5
903
تگهای خبر: جشنواره , هنر , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲