در قالب یك اثر پژوهشی آموزشی؛

هندپن خواندنی شد

هندپن خواندنی شد

سایت رسمی سیامک یزدانجو: کتاب آموزشی هندپن به نگارش و اجرای مهدی دیزانی در قالب یک لوح فشرده تصویری و یک اثر تالیفی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، کتاب آموزش ساز «هَندپَن (هنگ درام)» به همراه لوح فشرده تصویری با نگارش و اجرای مهدی دیزانی توسط نشر «خنیاگر» پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
در پشت جلد کتاب درباره معرفی این اثر می خوانیم:
هَندپَن (هَنگ درام) از سازهای کوبه ای کوک شونده است که در سال دو هزار میلادی، بعد از سی سال تحقیق، توسط فلیکس روهنِر و سابینا شارِر، صاحبان کمپانی پانارت در بِرن سوئیس، اختراع شده و از موفق ترین و محبوب ترین سازهای ابداعی در سالهای اخیر است که به سرعت توانسته در دل مردم جهان جا باز کند. صدای آرامش بخش، پُر از هارمونیک و غنی آن موجب محبوبیتش در جهان شده و رنگ جدیدی به خیلی از سبک های موسیقی افزوده است.
در کتاب حاضر مؤلف جُنگی از مطالب مربوط به هَندپَن، از تاریخچه، تشریح ساختار، پروسه ساخت، انواع مدلها، کوک کردن، نحوه محافظت و انواع متدهای آموزش آنرا تألیف کرده است.
در متدهای غربیِ آموزش هَندپَن بیشتر از الگوهای تصویری یا حروف استفاده می شود که درک دقیقی از ریتم را به نوآموزان موسیقی ارائه نمی دهند.
مؤلف در کتاب حاضر، با روش ابداعی خود، که نتیجه ده سال ممارست اوست، هم از نت نگاری خطوط حاملِ سازهای کوبه ای بهره برده و هم شماره گذاری ساز هَندپَن، که برای هر نوع هَندپَن قابل استفاده می باشد و در هیچ یک از متدهای غربی تابحال استفاده نشده است. این کتاب برای هنرجویان مبتدی طراحی شده و ضمن تدریس گام به گام هَندپَن هنرجو را با ریتم خوانی و ریتم های مختلف نیز آشنا می کند. در لوح فشرده همراه کتاب اجرای تصویری تمامی درس ها درج شده است تا هنرجویانی که دسترسی به معلم ندارند بتوانند از این مجموعه بعنوان خودآموز بهره بگیرند.

مهدی دیزانی مؤلف اثر نیز در مقدمه خود برای این کتاب می نویسد:
کتاب حاضر کار ده سال تحقیق و ممارست بر ساز خلاقانه هَندپَن است که بیست سال است پا به عرصه موسیقی نهاده است. این ساز در اروپا به اشکال و سبک های گوناگونی تدریس می شود که هریک گویای هدفی در فراگیری این ساز هستند و نمی توان گفت کدام یک نسبت به دیگری برترند اما بعضاً روش های تکنیکی پیچیده ای دارند.
این ساز فراتر از یک ساز ملودیک یا ریتمیک است و آموزش های تصویری برای کسانی که قبلاً آموزش موسیقی را فرا گرفتند شاید مناسب و روان باشد، اما برای آموزش و انتقال جان مطلب به هنرجویان مبتدی بطور قطع مشکل آفرین است و هنرجوی مبتدی را که به موسیقی آگاهی کامل ندارد نمی توان با مِتُدهای تصویری یا تنها فقط با شماره گذاری نت ها به درک صحیح ریتم و ملودی رساند.
نگارنده کتاب مدت ۱۰ سال با این ساز در جنگ و گریز بوده تا با ابداع یک سبک آموزش بسیار روان، تکنیکی و جامع هنرجویان را به ادامه مسیر آموزش این ساز دلنواز علاقمند کند و نیز با ریتم های مختلف و ملودی های زیبا آشنا سازد.
ساز هَندپَن بسیار پیچیده و تکنیکی است و تفریح و لذت بردن از شنیدن صدای گوشنواز آن فقط یک بُعد این ساز است. سازی است که با نواختن آن در آنِ واحد هم ملودی با بهترین کیفیت و هم ریتم با لمس ساز در ذهن تداعی می شود، درصورتی که در سازهای دیگر درک عمیق ریتم و ملودی به این صورت هم زمان میسر نیست. به سفارش نگارنده برای درک عمیق ریتم، ملودی و نیز با شناخت ضرب های قوی و ضعیف ریتم های مختلف بهتر است هنرجو ابتدا این ساز را آموزش ببیند تا به حس عمیقی از تلفیق ریتم و ملودی در ذهن خود برسد و سپس فراگیری ساز اصلی خودرا شروع کند.
سی سال تجربه نگارنده در تدریس سازهای تار، سه تار (ملودیک) و سازهای کوبه ای (ریتمیک) سبب شد در نگارش این کتاب از تجربیات گذشته بهره فراوان ببرم و در طراحی نت نویسی آن از خط موسیقی سازهای کوبه ای و شماره گذاری نت ها بر ساز هَندپَن استفاده کنم که روشی جدید در نت نگاری و آموزش این ساز شمرده می شود.
محتوای کتاب بسیار روان است و هنرجو گام به گام با تکنیک های اولیه این ساز آشنا شده با تمرینات دقیق روزانه می تواند به آسانی تکنیک های آنرا فرا گیرد و نیز از نواختن آنها لذت ببرد. در جلد اول، ابتدا هنرجو با تاریخچه کامل این ساز و نحوه نگهداری آن آشنا می شود و در ادامه نظریه مقدماتی، ریتم خوانی، تمرینات آموزشی و تکنیک های اولیه ساز را آموزش می بیند. درس ها کوتاه طراحی شده اند تا هنرجو آسان تر آنها را حفظ کند و به مرور زمان حرکت دستانش روی ساز روان تر و سریع تر شود. در جلد دوم هنرجو با تکنیک های پیشرفته تر و انواع آکوردهای موجود در این ساز و مدولاسیون به گام های ماژور و مینور همسایه و نیز با اِفِکت های کوبه ایِ تکنیکی آشنا خواهد شد.


منبع:

1399/12/17
23:48:04
0.0 / 5
865
تگهای خبر: آموزش , ساز , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو