انتشار قطعه ای موسیقی در همكاری با هنرمند چینی

انتشار قطعه ای موسیقی در همكاری با هنرمند چینی

سایت رسمی سیامک یزدانجو: چهارمین قطعه موسیقایی پروژه «همساز» در آستانه نوروز 1400 به همنوازی سازهای کوبه ای با پیپا ساز باستانی کشور چین اختصاص دارد و روز چهارشنبه ـ 27 اسفند ماه ـ بطور همزمان در ایران و چین منتشر خواهد شد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، حمید قنبری طراح پروژه «همساز» ضمن اعلام این خبر اشاره کرد: چهارمین قطعه از این پروژه موسیقایی به همنوازی سازهای کوبه ای با «پیپا» به نوازندگی ژائو ژوچان هنرمند و موسیقی پژوه چینی اختصاص دارد و بطور ویژه به مناسبت جشن نوروز و شروع سال جدید ایرانی منتشر خواهد شد تا فرصتی برای معرفی نوروز در کشور چین و مجالی برای توسعه دوستی فرهنگی این دو کشور باشد.

وی درباره محتوای چهارمین قطعه موسیقایی «همساز» اظهار نمود: این قطعه با بهره بردن از الگوهای ریتمیک ادواری قدیم موسیقی مشرق زمین تنظیم شده است. پیپا، سازِ باستانی چین است که چهار رشته تار زهی دارد و با وجود شباهتی که به ساختار کلی تار و سه تار دارد، نه به صورت افقی، بلکه به صورت عمودی روی پای نوازنده نگه داشته شده و نواخته می شود. قدمت این ساز به بیش از دو هزار سال پیش برمی گردد.

نوازنده سازهای کوبه ای در این قطعه به انتشار همزمان آن در رادیو بین المللی چین CRI اشاره نمود و اضافه کرد: ژائو ژوچان اولین محقق زن چینی است که در زمینه موسیقی ایرانی مطالعات گسترده ای داشته و قبل از این همزمان با شب یلدای سال جاری با همکاری تعدادی از نوازندگان ایرانی قطعه ای به مناسبت شب یلدا ساخته و به آدرس دوستی فرهنگی ایران و چین منتشر نموده است.

وی همین طور به پیوستن سایر نوازندگان سازهای غیرایرانی به پروژه همساز اشاره نمود و اضافه کرد: در قطعات بعدی این پروژه سازهای غیرمتعارف و کمتر دیده یا شنیده شده از مناطق مختلف جهان معرفی خواهند شد. پروژه «همساز» از ابتدا با رویکرد بازبینی مفهوم همنوازی، همراهی، همدلی و همسازی فارغ از رقابت های مخرب میان نوازندگان، مطرح و اجرا شده و بی گمان این رویکرد قابل توسعه و تسری به نوازندگان سازهای مختلف در جهان است.
قنبری در ادامه «همساز» را بستری برای تعاملات فرهنگی و هنری برشمرد و اضافه کرد: ضبط قطعات این پروژه از قبل از شیوع ویروس کرونا در قالب کلیپ های دونوازی شروع شده بود. بعد از شیوع ویروس کرونا و قوت گرفتن همکاریهای مجازی، در ادامه‌ی پروژه ـ خصوصاً در تعامل با نوازندگان غیرایرانی ـ قطعات به صورت مجازی اجرا و ضبط شده اند.

قبل از این، سه قطعه در رابطه با دونوازی تنبک و همنوازی تنبک و ناقاره و تنبک و دف با هنرمندی پژمان حدادی، وحید اسداللهی، حسین رضایی نیا و حمید قنبری در قالب پروژه «همساز» انتشار یافته است. این آثار در عین حال که بر پایه یک خط موسیقایی توافق شده از طرف نوازندگان شروع می شود، هنر بداهه نوازی را بعنوان وجه متعالی موسیقی سنتی، به شکل ویژه مد نظر دارد.

منبع:

1399/12/25
02:23:18
0.0 / 5
879
تگهای خبر: ساز , موسیقی , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲