در كتاب تازه انتشارات ناهید ارائه شده است؛

خوانشی فلسفی از آلبوم لایه های تاریكی كیهان كلهر

خوانشی فلسفی از آلبوم لایه های تاریكی كیهان كلهر

کتاب لایه های تاریکی؛ خوانشی فلسفی از آلبوم لایه های تاریکی کیهان کلهر نوشته امیرحسین خلیلی، توسط انتشارات ناهید منتشر گردید.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، اخیرا کتاب «لایه های تاریکی؛ خوانشی فلسفی از آلبوم لایه های تاریکی کیهان کلهر» نوشته امیرحسین خلیلی، با شمارگان ۵۵۰ نسخه، ۸۵ صفحه و بهای ۲۵ هزار تومان توسط انتشارات ناهید انتشار یافته است.
امیرحسین خلیلی که پیش تر از او ترجمه هایی چون «سرمایه داری از هم گسیخته: راهنمایی به اقتصاد سیاسی مارکسیستی» و «نویز: اقتصاد سیاسی موسیقی» انتشار یافته این دفعه به تفسیر آلبوم «لایه های تاریکی» کیهان کلهر که سال ۱۳۹۴ انتشار یافت، نشسته است. این آلبوم با اجرای کوارتت زهی بروکلین رایدر ضبط و منتشر گردید.
خلیلی درباره این کتاب به مهر اظهار داشت: کتاب یک خوانشی فلسفی است از آلبوم «لایه های تاریکی» کیهان کلهر. من در این کتاب تلاش کردم تا پیوندی را که میان عنوان و خود این اثر است، تفسیر کنم.
وی اضافه کرد: کتاب چهار بخش دارد؛ بخش اول مقدمه است که در آن کلیاتی را راجع به لایه های تاریکی و به صورت کل موزیک بدون کلام به مخاطبان عرضه کردم. بخش دوم به بحث درباره عنوان «لایه های تاریکی» اختصاص پیدا کرده و بخش سوم هم درباره خود است و بخش چهارم بحث پیرامون پیوند و نسبت میان عنوان و خود اثر.
خلیلی افزود: به علت آنکه پیش تر درباره یک آلبوم موسیقی چنین کاری انجام نشده و کتابی مشابه منتشر نشده است، طبیعتاً من نمی توانتم از مدل خاصی پیروی کنم. باید اشاره کنم که این کتاب بر مبنای جستارنویسی است و نه یک روش شناسی خاص.
این نویسنده و مترجم در ادامه ضمن اشاره به این نکته که رویکرد تفسیری اش فلسفی بوده است، گغت: اینکه رویکرد کتاب فلسفی است، یک حرف کلی است و شاید معنای چندانی ندهد، اما من بیشتر بر اساس استعاره و تفکر استعاری مباحث کتاب را پیش بردم و بر همین مبنا هم به تفسیر «لایه های تاریکی» پرداختم و ساختار اثر را بررسی کردم.
وی افزود: من یک تقسیم بندی کلی برای خود دارم. ببینید می شود یک اثر موسیقی را به لحاظ آنالیز ساختاری و هارمونی و کنترپوآن یا دستگاه و گام اش تحلیل کرد که من در این کتاب رویکردم این نبود. همینطور می شود یک اثر را توصیف کرد و چیزهایی را به آن نسبت داد و در واقع بر مبنای برخی مفاهیم میتوان موسیقی را توصیف کرد.
خلیلی درباره رویکرد سوم بحث و بررسی درباره موسیقی هم اشاره کرد: رویکرد سوم که من اسمش را تفسیر می گذارم بر اساس استعاره است و در آن بحث می شود که پیوند بین عنوان و فضای که عنوان می دهد با خود اثر چیست؟ رویکرد من در اصل این روش سوم بوده است.


منبع:

1399/12/25
23:22:58
0.0 / 5
919
تگهای خبر: آلبوم , موزیك , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲