با انتشار یك بیانیه صورت گرفت؛

اعتراض صنفی به برگزاری اولین نشست شورای نظارت بر مجسمه های شهری

اعتراض صنفی به برگزاری اولین نشست شورای نظارت بر مجسمه های شهری

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران نسبت به برگزاری اولین نشست شورایعالی نظارت بر ساخت و نصب مجسمه های شهری با انتشار یک بیانیه، واکنش نشان داد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران بعد از برگزاری اولین نشست شورایعالی نظارت بر ساخت و نصب مجسمه های شهری که سه شنبه ۲۶ اسفندماه با حضور معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل هنرهای تجسمی و نمایندگان نهادها و هنرمندان برگزار شد، واکنش نشان داد و اطلاعیه ای صادر کرد. در متن این بیانیه آمده است:
«انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران بعنوان عالی ترین نهاد و متولی هنر مجسمه سازی در ایران ضمن ابراز نارضایتی و اعتراض به تدوین و تصویب هرگونه قانون، مصوبه و آیین نامه در غیاب و بدون اهتمام به حضور نمایندگان قانونی این حرفه، دستورالعمل ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی را مغایر با حقوق حرفه ای خود می داند.
مطابق اصل بیست و هشتم قانون اساسی دولت موظف به ایجاد امکانات برای توسعه یک شغل است و ایجاد محدودیت برای آن مغایر با این اصل است، در عین حال مطابق بند ب ماده ۹۲ قانون ششم توسعه در مورد کاهش تصدی گری فرهنگی و هنری دولت و حذف مجوزها، در موارد ضروری مجوزها به سازمان های مردم نهادِ ذی ربط، واگذار می شوند.
با توجه به فرصت کوتاه تا آخر سال و ضرورت اعلام موضع انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، تصریح می شود، انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران مطابق با اساسنامه، دفاع از حقوق قانونی اعضای خویش را وظیفه اصلی و رسالت خود دانسته و اولویت خویش را بر گسترش و پشتیبانی از هنر مجسمه سازی می داند. بر حسب این مسئولیت، صدور هرگونه آیین نامه و دستورالعمل، توسط هر نهاد و ارگانی که حقوق مجسمه سازان را بعنوان صاحبان اصلی شغل، حرفه و تخصص مجسمه سازی نادیده بگیرد، مخل و معارض کار و فعالیت مجسمه سازان قلمداد می نماید. بنابراین با تاکید بر حق قانونی و اجتماعی خود جهت طرح شکایت در مراجع قضائی، هرگونه قانون و مصوبه ای که در غیاب نمایندگان قانونی مجسمه سازان صادر شده به رسمیت نشناخته و «دستورالعمل صدور مجوز ساخت و نصب مجسمه و یادمان» را نشأت گرفته از مصوبه ای تاریخ گذشته و بی ارتباط با لزوم ها و نیازهای امروز جامعه و فاقد قابلیت های لازم جهت اجرا می داند. با این باور، شورای صدور مجوز را فاقد صلاحیت و تخصص در امر مجسمه سازی دانسته و از مراجع ذی صلاح درخواست تجدید نظر عاجل و قاطع دارد.»


منبع:

1400/01/02
18:12:12
5.0 / 5
941
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو