داور بخش شعر نخستین هنرواره ملی روایت جهاد :

شعر و موسیقی آوای همدلی سر می دهند

شعر و موسیقی آوای همدلی سر می دهند

سایت رسمی سیامک یزدانجو: فریبا یوسفی ضمن ارائه توضیحی درباره برگزاری اولین هنرواره ملی «روایت جهاد» از این می گوید که شعر و موسیقی اغلب زودتر از سایر هنرها وارد میدان می شوند و در همراهی با مردم، آوای همدلی سر می دهند.


داور بخش شعر اولین هنرواره ملی «روایت جهاد» و شاعر درباره هدف ازبرگزاری اولین دوره این هنرواره به ایسنا اظهار داشت: «روایت جهاد»، یک تلاش هنری برای روایت و برجسته سازی از رویارویی مردم با بیماری کرونا و مبارزه با آنست و می خواهد فداکاری و زحمات تمام افراد جامعه را در قالب های مختلف به تصویر بکشد. نقش مردم در ایجاد سد مستحکم در مقابل همه گیری این بیماری، نقش بسیار موثری بود که می بایست به هر شکل به آن توجه ویژه می شد و بی شک هر نهاد یا سازمانی باتوجه به ظرفیت ها و امکانات خود می توانست و می بایست وظیفه مسئولانه، وطن دوستانه و هم وطن دوستانه خودرا در زمینه تبلیغ و ترویج درستی ها و راستی های عملکرد مردمی در این عارضه فراگیر، انجام دهد.
او اضافه کرد: هنرمندان نیز از این قاعده مستثنی نبودند، بدین سبب انتشار فراخوانی با عنوان هنرواره ملی «روایت جهاد»، دسته های گوناگونی از هنرمندان را به آفرینش اثر در راستا تلاش مردمی در عرصه مواسات و مبارزه با کرونا دعوت کرد و در این مساله نقش نوجوانان و دانش آموزان، دانشجویان، دانشگاه ها، روحانیون، زنان، خانواده، اصناف بازار، گروه های مردمی و جهادی، گروه های فرهنگی و هنری، گروه های علمی و دانش بنیان، مساجد و پایگاه های بسیج و هیئت های مذهبی و غیره مورد توجه قرار گرفته است. در همین باره از هنرمندان خواسته شد با این رویکرد اثر هنری خودرا بیافرینند.
یوسفی درباره سطح کیفی شعرهای ارسال شده به دبیرخانه اشاره کرد: تعداد اشعار رسیده به این فراخوان هنری در مقایسه با سایر جشنواره ها قابل قبول و خوب است. عموما حضور هنرمندان و شاعران در فراخوان های ادبی وابسته به میزان اطلاع رسانی بوسیله رسانه ها متفاوت می باشد در این فراخوان هنری نیز تعداد اشعار رسیده، مطابق سطح انتظار بوده است.
داور بخش شعر اولین هنرواره «روایت جهاد»، در ادامه درباره نحوه پشتیبانی از افراد برگزیده در بخش شعر اظهار داشت: بنده در جایگاه یک داور که وظیفه بررسی اشعار و انتخاب بهترین آثار را دارم، از نظر اجرائی نمی توانم نقشی در برنامه های آتی این فراخوان داشته باشم، اما از آنجائیکه نمی توان نگاهی غیرمسئولانه و غیرمشفقانه به شاعران شرکت کننده و خصوصاً برگزیدگان این رویداد هنری داشت و از سویی به سبب داشتن مسئولیت داوری در بخش شعر، می توانم به مسئولان اجرائی این رویداد پیشنهاد بدهم تا برنامه های متنوع و مختلفی برای برگزیدگان شعر تدارک ببینند، برای مثال برگزاری جلساتی برای ملاقات این شاعران با کادر پزشکی سراسر کشور و شعرخوانی این شاعران در این جلسات بمنظور ابراز همدلی و سپاسگزاری از آنان، یا برگزاری اختتامیه در حضور گروه های جهادی مردمی و شعرخوانی شاعران در حضور آنان و پس حمایت هایی که به هر شکل سبب تقویت انگیزه شاعران برای آفرینش آثار موثر در چنین مطالبی باشد.
او ضمن بیان این که یک هنرواره یا جشنواره هنری، با برگزاری مراسم اختتامیه، خاتمه نیابد، بلکه اثر آن همیشه در پیشبرد اهداف آن هنرواره در کار باشد، درباره تاثیرگذاری نقش هنر در امتداد رفع بحران های اجتماعی اظهار نمود: بحران های اجتماعی عموما در برخورد اول می توانند سبب تزلزل روحیه و دشواری های مختلف در زندگی عادی و روزمره مردم باشند و امور معمول زندگی را از روال طبیعی و وضعیت عادی خارج کنند، به میزان همین دشواری ها و خروج از شرایط عادی، هنر در انواع و شاخه های مختلف می تواند از همان شروع نقش تسکین بخشی و التیام گر خودرا شروع کند. هنرهایی مانند شعر و موسیقی که عموم مردم می توانند با آن مربوط باشند و از آن به فراخور حال و ظرفیت خود بهره بگیرند، اغلب زودتر از سایر هنرها وارد میدان می شوند و در همراهی با مردم، آوای همدلی سر می دهند.
این شاعر سپس درباره نقش رسانه در تقویت روحیه مردم در مقابل بحران های اجتماعی اظهار داشت: رسانه در روزگار ما تعریف و شکلی دیگر یافته است. امروز هر فردی به تنهایی از امکانات رسانه ای برخوردارست و البته گستره اثرگذاری این امکانات به توانمندی و هوش و مدیریت شخص و میزان تبحر و تجربه او وابسته است. در عین حال رسانه های جمعی نیز هنوز به قوت ایفای نقش می کنند، در شرایطی که بیش از یکسال مردم ایران و جهان با این بیماری شایع دست و پنجه نرم می کردند، رسانه ها بیش از هر چیز نقش خودرا بر اطلاعات و اخبار مربوط به آن متمرکز کردند و با درجه ای خفیف تر، به روحیه بخشی به مردم نیز پرداختند. تقویت روحیه مردم با کمک رسانه های عمومی، در حد انتظار نبود اما نمی توان از حساسیت این عمل نیز غافل بود چونکه باتوجه به نوع نگرش مردم ما، تمرکز بر روحیه بخشی، می توانست از اهمیت هشدارهای بهداشتی بکاهد در نتیجه، باید این بخش پررنگ تر جلوه می کرد تا اذهان متوجه خطر بزرگ عمومی باشند. اما هنر در رسانه اساسا می توانست در کاهش فشارهای روحی ناشی از این بحران بسیار موثر باشد.
یوسفی در آخر درباره نقش هنر در زمینه تقویت، وحدت و همدلی و بازه زمانی اثرگذاری آن در جامعه بیان کرد: زمانی که در یک اثر هنری شرحی از احوال مردم به بهترین و موثرترین شیوه ارائه می شود، آن اثر هنری به هدف خود نزدیک شده است. در حقیقت کار هنر انتقال موثر یک پیام به مخاطب است طوری که کاملا بر جان او بنشیند. این پیام لزوما پیام اخلاقی نیست، می تواند انتقال حال یا بیان زیبایی ها نیز باشد با این وصف اگر هدف یک هنرمند ایجاد وحدت و یکدلی میان مردم باشد، خواه ناخواه، این هدف در اثر هنری او تجلی خواهد یافت. دراین زمینه نیز می توان به سرودها و نواهای دوران دفاع مقدس اشاره نمود. نمونه های تاریخی نیز برای این امر می توان بسیار برشمرد همچنان که رجزخوانی در هنگام جنگ ها ناظر به اثرگذاری بر روحیه دشمن و نهایتا غلبه یافتن بر او و پیروزی بوده است.
منبع:

1400/01/04
13:50:29
5.0 / 5
842
تگهای خبر: جشنواره , ساز , شعر , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو