یادی از حسین تهرانی نوازنده نامی تنبك بعلاوه صدا

یادی از حسین تهرانی نوازنده نامی تنبك بعلاوه صدا

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو «با کاروان شعر و موسیقی» در برنامه شماره ۲۷۵ به پخش و بررسی یکی از آثار زنده یاد «حسین تهرانی» ـ از استادان برجسته موسیقی ایرانی و نوازنده نامی تنبک ـ اختصاص دارد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، در برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» شنبه، ۲۱ فروردین ماه تصنیفی از اشعار سعدی با آگاه «هرگز آن دل بنمیرد که تو جانش باشی/نیکبخت آن که تو در هر دو جهانش باشی» با صدای زنده یاد «حسین قوامی» و تنبک نوازی «حسین تهرانی» از رادیو فرهنگ پخش می شود.
این برنامه به بررسی شناسنامه آثار فاخر موسیقی ایرانی اختصاص دارد که بعد از پخش اثر شعر و موسیقی و چگونگی ساخت اثر توضیح داده می شود.
تصنیف «هرگز آن دل نمیرد» هم شعری از شیخ اجل سعدی شیرازی است که در چارچوب آواز در دستگاه ابوعطا زنده یاد حسین قوامی خوانده است.
ویولن این اثر را علی تجویدی نواخته و حسین تهرانی آنرا با تنبک همراهی کرده است.
در این برنامه صحبت های آرشیوی زنده یاد حسین تهرانی درباره زندگی، آثار و اساتیدی که نزد آنها نواختن تنبک را آموخته و تقسیم بندی ساز تنبک پخش می شود.
حسین تهرانی از نوازنده های تنبک و از شخصیت هایی است که در پیشرفت و مطرح شدن ساز تنبک در موسیقی ایرانی تأثیر بسیاری داشته است.
حسین تهرانی در سال ۱۲۹۰ شمسی در تهران، خیابان ایران متولد شد و در هفتم اسفندماه ۱۳۵۲ درگذشت و در قبرستان ظهیروالدوله به خاک سپرده شد.
از اساتید برجسته وی میتوان ابوالحسن خان صبا و حسین خان اسماعیل زاده را نام برد.
برنامه « با کاروان شعر و موسیقی » هرروز ساعت ۱۲: ۳۰ به تهیه کنندگی یلدا احتشامی و اجرای مریم واعظ پور روی موج اف ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.
در ادامه شنونده قسمتی از این برنامه خواهید بود:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: audio/mp3

1400/01/21
11:40:53
5.0 / 5
803
تگهای خبر: آواز , ساز , شعر , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵