تازه ترین اثر پروژه همساز منتشر گردید

تازه ترین اثر پروژه همساز منتشر گردید

حمید قنبری از هنرمندان موسیقی ایرانی از انتشار پنجمین قطعه از پروژه موسیقایی همساز آگاهی داد و تصریح کرد این قطعه با همنوازی ساز تمبک به یاد زنده یاد امیرناصر افتتاح تنظیم و انتشار یافته است.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، حمید قنبری پژوهشگر موسیقی و طراح پروژه «همساز» ضمن اعلام خبر انتشار پنجمین قطعه از این پروژه، اظهار داشت: این قطعه به همنوازی ساز تمبک با همراهی پدرام خاورزمینی نوازنده توانمند این ساز، اختصاص دارد و با یادی از مرحوم امیرناصر افتتاح، تنظیم شده است.
وی به سابقه همکاری با پدرام خاورزمینی در زمینه ویرایش و بازنویسی کتاب «تمبک نوازی به روایت امیرناصر افتتاح» اشاره نمود و اضافه کرد: این کتاب یکی از منابع شناخته شده در زمینه فراگیری و آموزش ساز تمبک است که در آن موضوع دسته بندی مطالب و تبدیل شدن آنها به قطعات مشخص با در نظر داشتن مفاهیم جملات و تکنیک ها، یکدست کردن شیوه نت نگاری، ایجاد قرینه سازی برای جملات از نظر موسیقایی برای فهم بهتر مطالب و ایجاد مقدمه برای قطعاتی که شاید از نظر تکنیک شروعی سنگین برای هنرجوی مبتدی داشته باشند، مورد توجه قرار گرفته است.
قنبری با اشاره به انتشار این کتاب توسط نشر نای و نی اضافه کرد: زنده یاد امیرناصر افتتاح در زمره نوازندگان صاحب سبک در نوازندگی ساز تمبک بوده که از سبک منحصر به فرد این هنرمند فقید با عنوان «سبک افتتاح» یاد می شود. از این استاد آثاری با آهنگسازی هنرمندانی چون جلیل شهناز، فرهنگ شریف، روح الله خالقی، عبدالحسین برازنده، همایون خرم و محمد موسوی به جا مانده است.
وی در رابطه با ادامه پروژه «همساز» در سال جدید اظهار نمود: در وضعیت فعلی ضرورت امیدبخشی و همدلی در جریان کارهای موسیقایی بیش از پیش احساس می شود و بر این اساس این پروژه همچنان با رویکرد صمیمیت، همراهی و هم اندیشی در همنوازی ها برای پذیرش اختلاف نظرها و سلیقه های مختلف ادامه خواهد داشت و با نگاهی بین المللی به همراهی با سازهای کشورهای مختلف و فرهنگ های مختلف می پردازد.
قنبری در آخر حاصل این همراهی ها را فرصتی برای تغییر ذائقه هنری مخاطبان دانست و اظهار داشت: کلیپ های کوتاه تصویری «همساز» در فضای مجازی و با قابلیت دسترسی و تماشای عموم منتشر می شوند.
در قالب پروژه «همساز»، تا کنون قطعاتی با همراهی سازهای تنبک، ناقاره، دف، پیپا (ساز باستانی کشور چین) و با همراهی پژمان حدادی، وحید اسداللهی، حسین رضایی نیا و ژائو ژوچان انتشار یافته است.

1400/01/26
11:13:21
5.0 / 5
1007
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , ساز , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو