مشكلات هنرمندان صنایع دستی

در روزگار كرونا نیازمند اكسیژن اند!

در روزگار كرونا نیازمند اكسیژن اند!

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو یک فعال حوزه صنایع دستی با اشاره به وضعیت دلخراش هنرمندانی که این روزها بیکار شده اند، اظهار داشت: خیلی از هنرمندان در طول این مدت تغییر شغل داده اند. در جریان هستم که تعدادی از هنرمندان اکنون یا در اسنپ کار می کنند یا اینکه محصولاتشان را دست فروشی می کنند.


محمد بنی جواد، هنرمند صنایع دستی در گفت وگویی ایسنا درباره وضعیت هنرمندان این حوزه در دوران کرونا، با اعلان اینکه «با توجه به اینکه تمام نمایشگاه ها در طول این مدت کنسل شده بودند، ضربه بزرگی به فعالان حوزه صنایع دستی وارد شد»، اظهار نمود: برگزاری این نمایشگاه ها در شهرهای مختلف به افزایش فروش و جلب مشتری از شهرهای مختلف بسیار کمک می کرد؛ این در حالیست که الان نزدیک به ۱۴ ماه می شود که هیچ نمایشگاهی برگزار نشده و متاسفانه حمایتی هم از ما صورت نگرفته است.
او افزود: قرار بود وام هایی به ما تعلق بگیرد که حداقل بتوانیم تا زمانی که وضعیت بهتر شود کسب و کارمان را سرپا نگه داریم، اما پس از آن که ثبت نام کردیم، گفتند که باید منتظر بمانید تا وام به شما تعلق بگیرد؛ اما هنوز چنین اتفاقی نیفتاده و از اطرافیان هم که می پرسیم به آنها هم هنوز تعلق نگرفته است. وقتی هم که پیگیری کردیم، اعلام نمودند که قرار بود بودجه ای برای پرداخت وام پرداخت گردد که هنوز پرداخت نشده است.
این هنرمند تصریح کرد: یکی از بزرگ ترین لطمه های این تاخیر این بود که بسیاری هنرمندانی که با کارگاه های تولیدی کار می کردند، حالا از کار بیکار شده اند. به شخصه من مجبور شده ام که با شش هنرمندی که همکاری می کردم، فعلا قطع همکاری کنم. هم اکنون یکی از هنرمندانی که با ما کار می کرد، همسرش به شدت درگیر کرونا شده است و نیاز به اکسیژن دارد. چند باری از متولیان نیز درخواست کمک کرد، اما هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

این فعال حوزه صنایع دستی با اعلان اینکه «متاسفانه تمام وعده هایی که در طول این مدت داده شد فقط در حد حرف بود»، اشاره کرد: در دوران کرونا حمایتی از ما صورت نگرفت و معاونت صنایع دستی قدمی برای بهبود شرایط هنرمندان صنایع دستی بر نداشت. فقط حرف هایی زده شد که تا حالا عملیاتی نشده است.
او درباره وضعیت هنرمندانی که بیکار شده اند، اظهار داشت: خیلی از هنرمندان در طول این مدت تغییر شغل داده اند. یکی از همکاران نیز به من پیشنهاد نمود که کارهایم را در میدان تجریش دستفروشی کنم، اما به سبب اینکه کار ما با شیشه است نمی توانستم چنین کاری انجام دهم؛ اما بطور کلی در جریان هستم که تعدادی از هنرمندان اکنون یا در اسنپ کار می کنند یا اینکه محصولاتشان را دست فروشی می کنند.
بنی جواد اشاره کرد: شرایط به شکلی شده است که تعدادی از هنرمندان به هر دری می زنند تا بتوانند درآمدزایی کنند. این خیلی زشت است که پس از ۳۰ سال فعالیت هنری، حالا وضعیت تعدادی از هنرمندان صنایع دستی به شکلی شده که به دنبال هر کاری می گردند. در گذشته مسئولان هر کاری که از ما می خواستند، انجام می دادیم و آبروداری می کردیم، اما الان که ما نیاز به حمایت آنها داریم، فراموشمان کرده اند. اصلا کسی سراغ ما را هم نمی گیرد، چه برسد به اینکه بخواهد حمایت کند.
منبع:

1400/01/30
14:25:47
5.0 / 5
998
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو