اسلام و رمضان از نگاه هنرمندان غربی

تابلوهایی كه حكم پست های اینستاگرامی را داشتند

تابلوهایی كه حكم پست های اینستاگرامی را داشتند

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو الجزیره در گزارشی به بررسی چند نمونه تابلوی مشهور با مبحث جهان اسلام و حال و هوای ماه مبارک رمضان در سرزمین های اسلامی پرداخته است.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، الجزیره در این گزارش نوشته است: «جهان اسلام همواره مورد توجه خاورشناسان بوده است. غربی ها گاهی به قصد مطالعه، گاه به منظور تبلیغ و گاهی هم برای تجاوز به سرزمین های اسلامی، پا در این مناطق گذاشته اند. بدین ترتیب منطقه معروف به خاورمیانه یا جهان اسلام همواره مورد توجه غربی ها قرار داشته است.
فرهنگ و آداب و رسوم مسلمانان و بخصوص حال و هوای ماه مبارک رمضان یکی از مسائل مورد توجه مستشرقین، خاورشناسان و متفکران غربی بوده است. نقاش ها در آن زمان آداب و رسوم دینی را ترسیم می کردند تا مردم دیگر نقاط جهان با دیدن این نقاشی ها اطلاعاتی را به دست آورند؛ در واقع تابلوهای نقاشی در قرون وسطی آن زمان، حکم پُست های اینستاگرامی کنونی را داشتند.
ژان لئون ژروم یکی از معروف ترین خاورشناسانی است که در قرن ۱۹ به کشورهای اسلامی سفر کرد تا آداب و رسوم و سنت های مسلمانان و نحوه عبادت آنان در ماه رمضان را به تصویر بکشد. طیف وسیع آثار هنری ژان لئون ژروم شامل نقاشی های تاریخی، اساطیر یونان باستان، شرق شناسی و چهره نگاری می شوند.
تابلوی «نماز بر پشت بام قاهره» که این نقاش فرانسوی در سال ۱۸۵۶ خلق کرده است، یکی از معروف ترین تابلوهای شرق شناسی در دنیاست.
تابلو «نماز بر پشت بام قاهره» ـ ژان لئوم ژروم


منبع:

1400/02/04
10:25:56
5.0 / 5
757
تگهای خبر: هنر , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو