در یازدهمین روز از رمضان ۱۴۰۰؛

سر عشق رونمایی گردید

سر عشق رونمایی گردید

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو آیین رونمایی از آلبوم سِرّ عشق مشتمل بر چند مناجات در رابطه با ماه مبارک رمضان در چارچوب آواز روز شنبه چهارم اردیبهشت ماه در فرهنگسرای رسانه تهران رونمایی گردید.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، آلبوم «سِرّ عشق» مشتمل بر خوانندگی چند هنرمند موسیقی ایرانی در چارچوب مناجات های ماه مبارک رمضان روز شنبه چهارم اردیبهشت ماه با حضور رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در فرهنگسرای رسانه رونمایی گردید.
این آلبوم شامل ۸ آواز با اجرای آواز خوانان توانمندی از ۲ نسل مختلف آواز دستگاهی ایران همچون داود فیاضی، محمد ملاآقایی، علیرضا حاجی طالب و علی صدیقی راد روی اشعاری از شاعران کلاسیک و برجسته ای همچون حافظ، سعدی، عطار نیشابوری، نظامی، فخرالدین عراقی و باباطاهر است. این آوازها در مایه های ماهور، چهارگاه، افشاری، ابوعطا، شوشتری، منصوری، بیات ترک، دشتی و دشتستانی اجرا شده اند.
شناسایی ذائقه مخاطب کار بسیار مهمی است
مهدی محمدی رئیس فرهنگسرای رسانه در ابتدای این برنامه اظهار داشت: ما تقریباً از آغاز ماه مبارک رمضان یک آغاز دیگری هم در حوزه موسیقی با هدف شناسایی ذائقه مناسب داشتیم که برای ما جالب بود. ما سال جاری در فرهنگسرا برنامه ای را طراحی کردیم و آن دعوتی از گروه موسیقی از مازندران برای اجرای موسیقی محلی این منطقه در مقام هرایی بود. فضایی که در برگیرنده مناجات و فضای ماه رمضان است. این تجربه اجرایی که در گذشته هم مورد توجه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بوده و هست برای ما بسیار جالب بود کما اینکه وقتی این موسیقی را در فضای مجازی بارگذاری کردیم دیدیم که مخاطبان استقبال بسیار خوبی از این برنامه انجام داده و بالغ بر چندصد هزار بار دیده شد. این نشان دهنده نکته مهمی است. اینکه وقتی کار خوبی تولید شود حتما با استقبال شهروندان مواجه می شود.
وی ضمن اشاره به آلبوم «سر عشق» توضیح داد: ما در شکل اجرایی همراه دوستانمان در امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بودیم و می توانم اذعان کنم تلاشهای بسیار زیادی برای تولید آلبوم شکل گرفته که وجه آرامش دهی آن بخصوص در ماه مبارک رمضان برای من بعنوان یک شنونده بسیار جذاب و شنیدنی بود. در این آلبوم خوانندگان ذوق هنرمندانه ای را به خرج دادند که با الهام از اشعار کلاسیک فضای با سلیقه ای را پیش روی شنوندگان قرار داده شود. به هر حال به قول شهید اوینی هنر حقیقتی برای بیان شیدایی است و هرچه قدر هنر قدرت بیشتری برای عرضه داشته باشد این حقیقت را بیشتر نمایان می کند و امیدوارم بنده و همکارانم در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بتوانیم در تحقق این مسیر قدم های موثری را برداشته باشیم.
تولید موسیقی فاخر و کاربردی وظیفه اصلی ماست
علیرضا زندوکیلی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم در این آیین رونمایی اظهار نمود: با عنایت به منویات ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران توانسته ایم کارهای مشارکتی خوبی را با همراهی و همکاری فرهنگسراها داشته باشیم. که تولید آلبوم سر عشق هم بخشی از این فعالیتهای مشارکتی است. به هر حال مناجات خوانی یکی از بحث های بسیار مهم و پرارزش موسیقی ایرانی است که در مناسبت های مختلف با این خصوصیت که عامه مردم با آن ارتباط برقرار می کنند و این نکته ارزشمندی است که می توانیم فارغ از یک ژانر پرارزش در موسیقی ایرانی و مقامی مورد توجه قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه تولید موسیقی فاخر و کاربردی وظیفه اصلی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است، اضافه کرد: وظیفه ما این است که هنر را به خانه ببریم و این وظیفه مهمی است که الان توسط همکارانم در امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حال انجام می باشد و من امیدوارم تولید آلبوم سر عشق مقدمه ای برای تولید آثار مشابه دیگر در حوزه های محتوایی پیرامون ماه مبارک رمضان باشد. البته این تنها کار مشترک ما با فرهنگسراها نیست و ما در نظر داریم با همکاری دیگر فرهنگسراها کارهای مهم دیگری را انجام دهیم که نمونه ای برای هدف تولید موسیقی فاخر باشد.
یک فرصت مغتنم برای گردآوری مقوله مناجات خوانی در آواز ایرانی
امیرحسین سمیعی مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم درباره آلبوم «سر عشق» اظهار داشت: در یک سال قبل که تولیدات ما حجم زیادی داشت از هیچ تریبونی فرصتی برای عرضه گزارش کارها در امور موسیقی سازمان نداشتیم. ازاین رو فقط من فرصت را مغتنم شمرده و از رئیس سازمان تشکر ویژه ای دارم که افق گسترده ای را پیش روی ما نشان داد. ما با این افق گسترده توانستیم جریان موثری بسازیم. کما اینکه همین ایده هایی که به منصه اجرا می رسید که واقعاً باید از همه همکارانم بخصوص حجت الاسلام امرودی، جناب زندوکیلی و سعید صدراییان قدردانی می کنم که در انجام تکالیف ما همراهی ویژه ای داشتند.
وی اضافه کرد: هدف ما این است که در حوزه موسیقی آیینی حرکت بادوام و سنجیده ای داشته باشیم. نکته ای که در آلبوم «مرثیه ناتمام» آنرا آغاز کردیم و امروز در چارچوب آلبوم «مناجات خوانی» ادامه می دهیم. به هر حال در مقوله مناجات خوانی ما به یک وحدتی می رسیم که هیچ گونه اختلافی در آن نیست. همین شرایط مبنای فعالیتهای ما برای تولید آلبوم سر عشق شد و ما سعی کردیم که آوازخوانی هایی که در حوزه مناجات خوانی وجود دارد را ثبت کرده و به یک مجموعه واحدی برسیم. ما در این عرصه این دفعه به سراغ هنرمندانی رفتیم که تجربه بیشتری از جوان های هنرمند ما دارند و فکر می کنم کیفیت اثر بگونه ای باشد که بتواند با استقبال مخاطبان این گونه آثار مواجه شود.

چند سفارش مهم درباره تحقق فرهنگی شعار سال ۱۴۰۰
حجت الاسلام میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم در بخش دیگری از این مراسم توضیح داد: در این دوران خیلی سخت تولید آثار فاخر کار بسیار دشواری است که من جا دارد از همه همکارانم در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قدردانی کنم که کار جهادی ویژه ای داشتند. به هر حال سال جاری سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها است ولی این راهم می دانیم وضعیت مردم عزیزمان شرایط خوبی نیست که باید در این حوزه کارهای بسیار زیادی صورت گیرد. اما پرسش اینجاست این تولید در شعار سال ۱۴۰۰ مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی هنری هم هست؟ که باید پاسخ داد اساسا باید این کار را انجام داد و غفلت از این فرمان عاقلانه و دقیق کار شایسته ای نیست. پس پوشش دادن این شعار در حوزه فرهنگ و هنر هم امری ضروریست که باید همه دستگاههای فرهنگی به آن توجه نمایند.
وی ضمن اشاره به کمبود بودجه در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و تعطیلی اغلب مراکز فرهنگی زیر مجموعه به علت قرار گرفتن در شرایط کرونایی اضافه کرد: در این شرایط سخت بودجه ای که برای سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده حتی پرداخت حقوق کارکنان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران میسر نیست. اما به واسطه تلاش جهادی همکارانم در امور موسیقی سازمان کارهای بسیار زیادی صورت گرفته که واقعاً جا دارد از همه آنها قدردانی کنم. اما بازهم تاکید می کنم که برای تحقق شعار سال مبحث توجه به بودجه از جانب دولت و دیگر سازمان های مربوطه بخصوص شورای اسلامی شهر تهران باید حمایت های ویژه ای صورت گیرد که بتوانیم مشکلات را به صورت حداکثری مانع زدایی نماییم. ما حالا موانع زیادی داریم که وضعیت اهل هنر و فرهنگ را در وضعیت نامطلوبی قرار داده است. پس حداقل مانع زدایی ها این است که این عزیزان نگران حداقل ترین داشته های خود نباشند. این درخواست از باب یک تقاضاست و ما هم می دانیم وضعیت اقتصادی کشور به چه گونه ای است. اما تاکید می کنم توجه به وضعیت فرهنگی از جانب متولیان بودجه هم می تواند جزو سرلوحه کارها قرار گیرد.
بی اعوجاج ترین موسیقی را میتوان در مناجات شنید اگر...
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره خصوصیت های آلبوم «سرعشق» اظهار داشت: توجه به معنویت یکی از اساسی ترین نیازهای انسان است. پس توجه به همین مقوله مناجات لزوم بشر است که ماه مبارک رمضان اوج این نیازهاست که تبلور آن در ادبیات ما هم موج می زند. گویی در ماه رمضان همه ابزار آماده است که رفع تشنگی با مناجات صورت گیرد. به اعتقاد من نجوا یک مناسک است که در روزهای سال هم اجرا می شود. نجوا یک درمان و یک آرامش است. شما دقت کنید آنها که اهل سجاده و نماز هستند چقدر آرامند. آنها که نجوا می کنند در دفتر الهی نامشان ثبت می شود.
وی ضمن اشاره به بهره مندی هایی که از مناجات حاصل می شود، اظهار نمود: «سر عشق» یعنی تشنگی، یعنی بیمار خدا شدن، یعنی بی نامی و درود خدا بر شما که اثر به این زیبایی را تولید کردید. به هر حال مناجات ما در روزهای گرامی خداوند، عجین با موسیقی است. شاید بی گناه ترین و بی اعوجاج ترین موسیقی را میتوان در همین مناجات یافت کرد و اگر ما چند نکته را رعایت نماییم، می توانیم در این حوزه توفیقات زیادی هم داشته باشیم. در این راستا توجه به زیست اجتماعی مومنانه، محتوای اشعار انتخاب شده، نوع موسیقی استفاده شده، جایگاه مجلس اجرای موسیقی، توجه به چگونگی اجرای برنامه می توانند مناجات های ما را به «سر عشق» نزدیک کند.

1400/02/04
22:35:58
5.0 / 5
797
تگهای خبر: آلبوم , آواز , ساز , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو