دبیر نمایشگاه ؛

فلسطین تنها نیست در ۸ كشور اسلامی

فلسطین تنها نیست در ۸ كشور اسلامی

سید مسعود شجاعی طباطبایی از پخش زنده مراسم اختتامیه مسابقه بین المللی پوستر، کارتون و کاریکاتور فلسطین تنها نیست از شبکه افق با حضور برگزیده ترکیه ای در روز 17 اردیبهشت ماه آگاهی داد.سیدمسعود شجاعی طباطبایی هنرمند کاریکاتوریست، مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و دبیر نمایشگاه مسابقه بین المللی پوستر، کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست» با ارائه گزارشی از آثار، درباره این نمایشگاه به خبرنگار مهر اظهار داشت: فراخوان مسابقه بین المللی کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» مهرماه ۹۹ منتشر و یک دفعه هم به سبب استقبال زیاد مهلت ارسال آثار تا اختتام آذرماه همان سال تمدید گردید. این مسابقه بین المللی در ۲ بخش «کارتون و پوستر» و «کاریکاتور» انجام شد که در بخش کارتون و پوستر موضوع نرمال سازی روابط با رژیم صهیونیستی مدنظر بود و موضوع بخش کاریکاتور این مسابقه نیز اختصاص به «سازشکاران» داشت.

وی با اشاره به اینکه ۶۹۰ هنرمند از ۶۶ کشور جهان در این مسابقه شرکت کردند، اضافه کرد: ۲ هزار و ۵۰۰ اثر از ۶۹۰ هنرمند جهانی در مسابقه بین المللی کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» شرکت کردند که نمایشگاه گزیده ای از این آثار در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری برپاست. بیشترین آثار از کشور ترکیه با ۶۲ اثر و سپس اندونزی و چین هر کدام با ۴۲ اثر ارسال شد. در بخش کارتون ۷۹۸ اثر، پوستر ۳۰۲ اثر و در بخش کاریکاتور ۲۰۴ اثر به مرحله اول راه پیدا کردند که همه این آثار بصورت آنلاین در سایت ایران کارتون به نمایش درآمدند و بازدید بالایی داشتند.
شجاعی طباطبایی با اشاره به شرکت کنندگان ایرانی در این مسابقه، اشاره کرد: ۲۳۷ هنرمند ایرانی در بخش های مختلف این مسابقه بین المللی شرکت کردند که بسیار چشم گیر است و نشان میدهد هنرمندان کشورمان حساسیت شان نسبت به بحث مقاومت در عرصه بین الملل زیاد است.
وی درباره داوری آثار بیان کرد: برای داوری این تعداد آثار که در مقیاس بین المللی نیز بودند، دو گروه داخلی و خارجی در بخش داوری شرکت داشتند که داوران داخلی بصورت حضوری و داوران خارجی بصورت آنلاین آثار را مورد بررسی قرار دادند.. داوران بخش داخلی شامل محمد خزایی، مسعود ضیایی زردخشویی، عباس ناصری، سعید صادقی و من بودیم. داوران خارجی نیز خانم ها کریستینا برنازانی از ایتالیا و ایزابلا کوالسکا ویسزورک از لهستان و آقایان روسم از مالزی و لوئیس کارلوس فرناندز از برزیل داوران خارجی این مسابقه بودند.
دبیر مسابقه بین المللی کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» در پاسخ به خبرنگار مهر درباره چگونگی همراهی کشورهای دیگر اسلامی در تقویت این جریان تأثیرگذار، اظهار داشت: خوشبختانه این اتفاق افتاده و ۸ کشور این آثار را به شکل فیزیکی و حضوری به نمایش خواهند گذاشت. کشورهای عربی مثل لبنان، سوریه، عراق، افغانستان، اندونزی، مالزی و ترکیه نمایشگاه هایی با محوریت این آثار برگزار خواهند کرد. ما با رایزنی های فرهنگی و برخی مراکز تخصصی کارتون و کاریکاتور صحبت کردیم و فایل ها برای آنها ارسال شده است تا انشاالله برای روز قدس از آنها بهره بگیرند.

وی بیان کرد: انتخاب نمادین روز قدس بعنوان اختتام این نمایشگاه، انتخاب مناسبی بود چونکه این آثار هم در ایران و هم در کشورهای اسلامی دیده خواهند شد.
شجاعی طباطبایی اظهار نمود: برای بهتر دیده شدن آثار این نمایشگاه جهانی، سازمان زیباسازی تهران در روز قدس از این آثار در فضای تبلیغاتی شهری بهره خواهد گرفت. همین طور وله ها و تیزرهای این رویداد پخش خواهند شد.
وی درباره مراسم پایانی این رویداد و معرفی برگزیدگان اظهار داشت: مراسم اختتامیه مسابقه بین المللی «فلسطین تنها نیست» روز جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه بصورت مستقیم از شبکه افق سیما پخش می شود. به سبب شرایط ناشی از کرونا، تنها یکی از برگزیدگان که از کشور ترکیه است، در این مراسم حضور فیزیکی خواهد داشت. در این مراسم همین طور پیام های برگزیدگان خارجی و برخی داوران خارجی را نیز پخش خواهیم کرد. دو فیلم مستند در رابطه با این مساله نیز تهیه شده که در همین ایام روی آنتن خواهند رفت.
مدیرکل هنرهای تجسمی حوزه هنری در آخر بیان کرد: غیر از پخش زنده مراسم اختتامیه از شبکه افق، این مراسم بصورت آنلاین از شبکه های مجازی نیز پخش خواهد شد.
نمایشگاه آثار منتخب مسابقه بین المللی پوستر کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست» که از ۲۳ فروردین ماه و همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی در گالری ابوالفضل عالی و گالری خانه حوزه هنری به معرض نمایش گذاشته شده است، تا ۱۷ اردیبهشت و همزمان با روز جهانی قدس پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

1400/02/10
13:32:06
5.0 / 5
810
تگهای خبر: ساز , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو