با نی نوازی سیامك جهانگیری منتشر شد؛

شنیدن ردیف میرزا عبدالله به روایت نورعلی برومند

شنیدن ردیف میرزا عبدالله به روایت نورعلی برومند

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو آلبوم ردیف میرزا عبدالله به روایت نور علی برومند با نی نوازی سیامک جهانگیری در ژانر موسیقی ردیف دستگاهی ایران پیش روی شنوندگان قرار گرفت.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، «ردیف میرزا عبدالله» به روایت نورعلی برومند عنوان یکی از تازه ترین آثار انتشار یافته در بازار موسیقی است که با نی نوازی سیامک جهانگیری پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
درباره این اثر به قلم سیامک جهانگیری می خوانیم:
«ویژگی های صوتی و ساختاریِ ساز نی سبب شده است که این ساز نزدیک ترین صدا به حلق و آوای انسانی باشد و در نتیجه برای اجرای موسیقی آوازی به صورت عام، و در اینجا اجرای ردیف آوازی به صورت خاص، سازی متجانس و هم خانواده صدای انسان به شمار بیاید. به عبارت دیگر، این ساز، به علت خصلت های صوت شناختی و ساختاری خود، بهتر از سازهای دیگر می تواند آرایه های آوازی را تقلید کند و بنوازد.
در عین حال، به علت تعددِ آثار اجرایی و ضبط شده برای تار و سه تار، این دو ساز بیشتر از سازهای دیگر بعنوان سازهای مبنا در اجرای موسیقی ردیف دستگاهی شناخته شده اند.
از بین ردیف های موجود هم ردیف میرزاعبدالله، به علت انعطاف پذیری در اجرا با سازهای مختلف، پرکاربردترین و شناخته شده ترین کارگان است.
با این توضیحات، آنچه مرا به اجرای ردیف میرزاعبدالله با ساز نی مصمم کرد پاسخی بود به آنچه در روند آموزشی ساز نی به آن نیاز داریم.

. همینطور در این روایت کوشیده ام تا از تمامی امکاناتِ اجرایی نی در جهتِ روایت و اجرای ردیفِ سازیِ میرزاعبدالله استفاده گردد. در این روایت، تکنیک های تار و سه تار در نی بازتعریف شده و متناسب با ساختار صوتیِ این ساز در جهتِ بسط و گسترش جملات و ترکیباتِ موسیقیِ سازی به کار گرفته شده اند»
سیامک جهانگیری، آهنگساز، نوازنده نی و سرپرست گروه موسیقی «همنوازان دلگشا» است. او همچون شاگردان مجید کیانی و داریوش طلایی بوده و در نوازندگی ساز کلارینت هم تخصص دارد. «بند به بند: مجموعه تمرین برای نی (چپ کوک)»، «همنواز: ۱۸ قطعه برای هم نوازی ساز نی و سازهای کلاسیک ایران»، «ردیف آوازی به روایت استاد محمود کریمی» و «۲۴ چهارمضراب از استاد ابوالحسن صبا» از دیگر کتاب های انتشار یافته اوست.


منبع:

1400/02/11
23:35:48
5.0 / 5
767
تگهای خبر: آلبوم , آموزش , آهنگ , آواز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو