داور فلسطین تنها نیست :

مساله فلسطین از چشم هنرمندان جهان دور نیست

مساله فلسطین از چشم هنرمندان جهان دور نیست

مسعود ضیایی زردخشویی اعتقاد دارد، پرداخت به موضوعی همچون اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی در چارچوب کاریکاتور تاثیرگذارتر خواهد بود و این هنر نسبت به احقاق حق مظلومان، قوی ترعمل می کند.مسعود ضیایی زردخشویی هنرمند کاریکاتوریست و داور مسابقه بین المللی پوستر، کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست» درباره تاثیر هنر و اقدام هنرمندان در پرداختن به موضوعی همچون فلسطین و احقاق حق مظلومان جهان، به خبرنگار مهر اظهار داشت: در جهانی که یک پروانه در جایی پر می زند و در نقطه ای دیگر از جهان (به اصطلاح) طوفانی به راه می افتد ازاین رو در پرداخت این مورد توسط هنرمندان هم هر طرح و برنامه و مسابقه ای می تواند تاثیر خودش را داشته باشد که طبیعتاً در عرصه هنر این اثر به مراتب قوی تر خواهد بود، چونکه به زبان طنز گفته می شود و قصه گویی و داستان به همراه دارد به همین سبب هم مردم بیشتر خوششان می آید و هم اینکه سرگرم می شوند از طرفی هم زبانی دیگر یاد می گیرند.
وی بیان نمود: زبان کاریکاتور می تواند چنین موضوع هایی را بیشتر گسترش بدهد و در اذهان نفوذ کند، چون این هنر جنبه رسانه ای و پیام رسانی دارد. بعنوان مثال این هنر، همچون هنر نقالی و مجسمه سازی نیست که احتیاج به دکور و پیش پرده داشته باشد.

ضیایی درباره این رویداد و اینکه تا چه زمان می تواند برای مردم و علاقمندان تازگی داشته باشد، بیان نمود: به نظرم موضوع هایی مثل مسئله فلسطین که متأسفانه سال ها وجود داشته و به سادگی حل نمی گردد، ازاین رو جشنواره ها و مسابقات در ارتباط با این رویداد هم به تبع آن، وجود خواهند داشت. به اعتقاد من تا زمانی که جنگ تمام نشود برگزاری چنین مسابقاتی هم پایانی ندارد و اساسا از جانب کسانی که روی این رویداد حساس هستند و در جهان واکنش نشان می دهند، استقبال به همراه خواهد داشت که تعدادشان هم کم نیست ازاین رو خیلی سریع در این حوزه آغاز به کار می کنند.
وی به حضور ۶۶ کشور جهان در مسابقه «فلسطین تنها نیست» اشاره نمود و اظهار داشت: هنرمندان شاخک های حساس تری دارند و همیشه نسبت به مباحثی که مردم جهان را به خود درگیر کرده، واکنش بیشتر و سریع تری نشان می دهند که یکی از همین موضوعات، مسئله اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی است که سال ها برای مردم فلسطین وجود داشته است. این مسئله در عرصه کاریکاتور و عکس در جشنواره های مختلف پرداخته می شود، چونکه مسأله ای نیست که دور از چشم هنرمندان جهان باشد بلکه مقابل چشمانشان در حال رخداد است و صد درصد واکنش به همراه دارد.
این کاریکاتوریست در انتها در زمینه نشر فرهنگ هنر مقاومت پیشنهاد داد: چه خوب است تعداد جشنواره هایی که در این حوزه برگزار می گردد بیشتر شود، ضمن اینکه در فضای مجازی و همینطور رسانه ها هم باید بیشتر به آن پرداخته شود به علت اینکه هم اکنون این فضاها در افکار آدم ها تأثیرگذار خواهد بود.
نمایشگاه آثار منتخب مسابقه بین المللی پوستر کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست» که از ۲۳ فروردین ماه و همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی در گالری ابوالفضل عالی و گالری خانه حوزه هنری به معرض نمایش گذاشته شد، تا ۱۷ اردیبهشت و همزمان با روز جهانی قدس پذیرای بازدیدکنندگان بود. برگزیدگان این رویداد در آئین اختتامیه معرفی گشتند.


منبع:

1400/02/18
10:31:00
5.0 / 5
788
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو