یك آلبوم بی كلام منتشر شد؛

شنیدن تنهایی با نوای سنتور

شنیدن تنهایی با نوای سنتور

سایت رسمی سیامک یزدانجو: آلبوم موسیقی تنهایی یکی از تازه ترین آثار انتشار یافته در حوزه نشر است که در قالب یک اثر بی کلام با هنرمندی جواد بطحایی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، «تنهایی» عنوان یکی از تازه ترین آثار موسیقایی در ژانر موسیقی بی کلام است، که به آهنگسازی و نوازندگی جواد بطحایی با دکلمه اشعاری از نوذر پرنگ در دشتی و ابوعطا در بازار موسیقی منتشر گردید.
«فریاد دل (مقدمه)»، «گفتگوی دل (مقدمه)»، «شیدا (چهارمضراب)»، «رنگ شیرین»، «نجوا (مقدمه)»، «رنگ فرهاد»، «تنهایی (مقدمه)» در بخش دشتی و «برای رفتن با شاخه های زرین وضو می سازم»، «ابدیت (مقدمه)»، «دیدار (مقدمه)»، «تیزتک (چهار مضراب)»، «سوزان (چهار مضراب)»، «پرند (چهار مضراب)» در بخش ابوعطا قطعاتی هستند که در این آلبوم گنجانده شده اند.
مهرداد حسن پور صدابردار، علیرضا مهدیزاده و حمید لشگر و طراحان گرافیک دیگر عوامل اجرائی این آلبوم هستند که با شماره مجوز ۱۳۹۹-۵۶۴ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماره ثبت ۲۸۷۶۱ کتابخانه ملی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
جواد بطحایی در توضیح این آلبوم که با عبارت «در تنهایی گاه انسان به فهم جهان نزدیک تر می شود» پخش شده، آورده است:
این آلبوم مجموعه قطعات بی کلام شامل مقدمه، پیش درآمد، چهارمضراب، رنگ و فرم های آزادی است که در طول زندگی ام در دشتی و ابوعطا ساخته ام. در این آلبوم نام هر قطعه در شعری از نوذرپرنگ بیان و سپس قطعه فوق اجرا شده است. بدیهی است برخی از آثار تک نوازی شده در این آلبوم، اجرای گروهی آن مطلوب نظر است.»
میر علیرضا میرعلی نقی پژوهشگر نیز با انتشار متنی درباره این آلبوم نوشته است:
«تنهایی، حاصل تنهایی است. شاید بتوان گفت کمتر آثاری در هنرها هستند که برآمده از تنهایی نباشند، هنرمند موسیقی دستگاهی ایرانی نیز از آن مستثنا نیست. خصوصاً هنگامی که به جبر و اختیار، خیلی از علل و عوامل را پذیرفته است که همان ها اسباب غربت او از خانه امن پدری و محرومیت از آرامش اقلیمی او شده است.
شاید اصلی ترین شان، اجبار به مهاجرت باشد، آن هم در سنینی که هنگام سکون و بارآوری و سایه گستری است. سرگشتگی او دو سویه شده است، نه در غربت دلش شاد و نه جایی در وطن دارد. در همین جاست که کیمیای هنر رخ می نمایاند و التیام می بخشد. هنگامی که تاریخ تمام شده و جغرافیا در همه جا یکی است، این شعر و موسیقی است که خانه وجود می شود و جان خسته هنرمند در آن لحظاتی آرام می گیرد و از برکت آن؛ دیگران را هم نصیبی می رساند.
جناب جواد بطحایی بی نیاز از عنوان مندرس شده استاد»، هنرمند سنتورنواز و نغمه پرداز یکی از همین رهروان راه غربت است که جانش در جهان و شعر و موسیقی زندگی می کند.
تنهایی، تنها یکی از رهاوردهای آواز تنهایی عمر پربارش است، حاوی نغماتی در مایه دشتی و ابوعطا و خوشه چینی از باغ شگفت آور و هوش ربای شعر نوذر پرنگ کبیر با تنهایی غربت به قربت و ناآرامی به آرامش بدل می شود و این رهاورد، تنها از هنرمندانی برمی آید که در گذر زمان و تجربه، احساسات مختلف زندگی را به جان چشیده اند.»

جواد بطحایی همچون هنرمندانی است که علاقه مندان موسیقی او را اغلب با نوازندگی سنتور می شناسند. به عبارتی او با تک نوازی هایش شناخته شده است ولی وجه آهنگسازی او کمتر شناخته شده و گذشته از چند قطعه بی کلام (که گاه برای سنتور و گاه برای سنتور و ارکستر تنظیم شده است)، تمایل او به موسیقی با کلام در قالب تصنیف است. بطحایی با شعر فارسی آشنایی بسیاری دارد و از موسیقیدانانی است که با دنیای شعری و تصویری نوذر پرنگ، انس و الفت دارد.
این هنرمند که در حوزه آهنگسازی و نوازندگی سنتور مشغول به فعالیت است. در ابتدای دوران هنری خود مبانی و نظریه و سلفژ را نزد استاد غلامحسین ظهیرالدینی فرا گرفت و در سال ۱۳۵۸ جهت تحصیل موسیقی وارد دانشکده هنرهای زیبا شد و از محضر هنرمندانی چون مجید کیانی و سپس فرامرز پایور و پرویز مشکاتیان بهره برد. وی ساز نی را نیز ادامه داده و ردیف آوازی را نزد عبدالنقی افشارنیا به انتها رسانید. بطحایی از سال ۱۳۷۲ با استاد شجریان و گروه آوا همکاری داشته است. وی سال ها در هنرستان موسیقی پسران به تدریس اشتغال داشته و هنر سنتور سازی را نیز تجربه کرده و در ساختن این ساز نیز مهارت دارد.
«حدیث سرو و گل و لاله» با هنرمندی حسن ناهید و کامبیز گنجه ای و خوانندگی مجتبی عسگری، «از فراق تا صبح» با همکاری داریوش زرگری و ایرج طباطبایی، «صبح و شب – تک نوازی سنتور»، «شکوه – تک نوازی سنتور به یاد پرویز مشکاتیان»، «ابدیت – تک نوازی سنتور به یاد محمدرضا شجریان»، «فریاد خزان – تک نوازی سنتور به یاد فرامرز پایور»، «جستجو- تک نوازی سنتور»، «راجه یک» با همراهی درشن آنند، «شب زیبا» به خوانندگی سالار عقیلی، «پاییز» با همراهی پدرام خاورزمینی، «مزه نگاه» با همراهی درشن آنند، «نبرد کوروش» با همراهی پژمان حدادی، «هوای تازه» با همراهی درشن آنند و «نغمه های شیرین» آلبوم هایی هستند که تا حالا توسط جواد بطحایی پیش روی مخاطبان قرار گرفته اند.

1400/03/05
23:00:00
5.0 / 5
831
تگهای خبر: آلبوم , آهنگ , آواز , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو