پشت پرده شیرهای خشمگین میدان حر

پشت پرده شیرهای خشمگین میدان حر

شیرهای میدان حُر به این بهانه که اثر تاریخی و ثبت ملی نیستند و جنس شان از فایبرگلاس بوده، بدون اطلاع میراث فرهنگی تخریب شدند تا بگفته مسببان این موضوع، شیرهای جدیدتر شکل دیداری بهتری به این میدان بدهند. اما داستان این شیرهای غرّان چه بوده و با تخریب آنها چه اثر ماندگاری از تهران کم شده است؟


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، بعد از تخریب شیرهای میدان حُر و پخش تصاویر آن در رسانه ها و فضای مجازی، معاون میراث فرهنگی استان تهران اظهار داشت که مجسمه های میدان حر اثر استاد غلامرضا رحیم زاده ارژنگ در ششم بهمن ماه سال ۱۳۹۸ با شماره ۱۴۴۳ در لیست آثار ملی کشور ثبت شده است که شامل مجسمه نبرد گرشاسب با اژدها می شود. بدین سبب شهرداری هر اقدامی با هر عنوانی در محدوده میانی میدان انجام دهد باید از اداره کل میراث فرهنگی استان تهران استعلام بگیرد و مرمت مجسمه های این میدان بدون هماهنگی و اطلاع بوده است.
شاپور دیوسالار ـ معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران ـ هم که مسؤول این قضیه بوده است، در پاسخ به واکنش ها و انتقادها گفته مجسمه های شیرهای اطراف اثر اصلی ثبت ملی نیست و قرار گرفتن این تندیس ها در معرض فعل و انفعالات جوی و جنس نه چندان پایدار فایبرگلاس به کاررفته در بدنه این آثار، سبب شده شکل نامناسبی ایجاد شود و چهره ای زشت و زننده به این اثر ملی بدهد؛ بر همین مبنا و باتوجه به وظیفه سازمان زیباسازی که متولی مرمت و تولید حجم و مجسمه در سراسر شهر است، بنا بر این شد که این چند مجسمه مرمت شوند.
شیرهای میدان حر همچون مجسمه هایی بود که بعد از انقلاب تخریب شد. سال ۸۴ شیرها توسط همان استادکاری که در ساخت مجسمه های میدان نقش داشت، زنده سازی شد و حالا بار دیگر به انگیزه جایگزین کردن شیرهایی با شکلی بهتر، تخریب شده است.
این ماجرا شورای شهر را وارد موضوع کرده است. حجت نظری ـ سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ـ تاکید کرده است: این شیرها دهه هاست در اطراف میدان حر قرار گرفته و در عکس ها و تصاویر مربوط به سالهای قبل از پیروزی انقلاب نیز این شیرها در اطراف میدان قرار دارد، بدین جهت گرچه پیکره نبرد گرشاسب با اژدها به شماره ۱۴۴۳ ثبت شده، اما محیط پیرامون آن نیز باید تابع مقررات مربوط به حریم آثار تاریخی باشد.
او گفته در صورتیکه هرگونه تقصیر و کوتاهی دراین زمینه محرز شود با عاملان آن برخورد خواهد شد.
یکی از مجسمه های تخریب شده در میدان حر

1400/03/06
15:51:31
5.0 / 5
591
تگهای خبر: ساز , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو