در قالب آلبوم آهنگساز ایرانی و با صدای علیرضا قربانی

۱۰۰ موسیقیدان جهان صلح و آرامش را فریاد زدند

۱۰۰ موسیقیدان جهان صلح و آرامش را فریاد زدند

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو آلبوم موسیقی «صداها و پل ها» به آهنگسازی احسان مطوری با همراهی حدود ۱۰۰ موسیقیدان از سراسر جهان ساخته شده است و در ۲۵ تیرماه ۱۴۰۰ (۱۶ جولای ۲۰۲۱) منتشر خواهد شد.


احسان مطوری درباره آلبوم «صداها و پل ها» به ایسنا اظهار داشت: این پروژه با حضور علیرضا قربانی بعنوان خواننده اصلی و با همکاری حدود ۱۰۰ موزیسین، ۹ خواننده و در ۲۰ استودیو از سراسر دنیا با ساخت ۹ قطعه موسیقی به انجام رسیده است.
او درباره هدف ساخت این آلبوم اظهار داشت: من ساکن آمریکا هستم و در این کشور به غیر از مولانا و شاید تا حد کمی حافظ و سعدی هیچ کدام از شاعران ایرانی را نمی شناسند. زمانی که با هنرمندان اینجا معاشرت می کردم، تنها چیزی که از ایران می دانستند مولانا بود که البته افغان ها و ترک ها هم مدعی هستند مولانا متعلق به آنها است.
مطوری افزود: در همان زمان پروژه ای را به نام «از رودکی تا منزوی» در ذهنم تعریف کردم که در نهایت به ساخت «آلبوم صداها و پل ها» منجر گردید. برای انجام این پروژه، ابتدا شعرای غیرفارسی زبان هم عصر با شاعران منتخب فارسی زبان در پروژه صداها و پل ها را پیدا کردم و از نمونه تأثیرات اجتماعی جامعه ای که در آن زندگی کرده بوند، الهام گرفتم. بعنوان مثال مسائلی همانند مهاجرت، دلتنگی، از دست دادن، جنگ، شادی و غم و … را در نظر گرفتم. آنگاه نگاه دو شاعر در دو جغرافیا و فرهنگ متفاوت را برداشتم. برای مثال نگاه دو شاعر در ایران (فروغ) و آلمان (مارگوت بیکل) را درباره موضوعی مانند مهاجرت چه از جغرافیایی به جغرافیای دیگر و چه از انسانی به انسان دیگر را بررسی کردم. اشعار کنار هم قرار می گرفت و داستان جدیدی خلق می شد. حال، موسیقی بدون دریافت کوچکترین تأثیر از آن فرهنگ یا اقلیم خاص، می بایست مبین یه صدای ملودیک جهانی باشد. تا جایی که نتوانیم این موسیقی را به هیچ جایی از این دنیا نسبت بدهیم و حتی نتوانیم تشخیص بدهیم این موسیقی توسط آهنگساز ایرانی ساخته شده. اما بار اصلی بر دوش خوانندگان پروژه بود. آنها باید با ظرافتی خاص، هم در بیان احساس شخصی برگرفته از پروژه موفق می بودند و هم پیام و رسالت پروژه را به بهترین شکل ممکن در یک گفتگو دو زبانه، بیان می کردند.
این هنرمند خاطرنشان کرد: به مرور که پیش رفتم، متوجه شدم که شاید این امر کمک نماید که فرهنگ کشورم را که شامل موسیقی، هنر و هر آنچه که در ایران خلاصه می شود، در کنار فرهنگ های دیگر قرار دهم، به صورتی که این فرهنگ ها با هم معاشرت داشته باشند.
او درباره موسیقیدان هایی که در این پروژه حضور داشته اند، اظهار داشت: علیرضا قربانی خواننده اصلی این پروژه به حساب می آید. حدود صد موسیقدان در این پروژه کار کردند که ۲۰ نفر آنها ایرانی بودند و باقی همه غیرایرانی. همچون موسیقیدان های مهم این پروژه میتوان به بومبای جیشری اشاره نمود که نامزد جایزه اسکار بوده و در قطعه «جته ناهی دیبو» با آقای قربانی حضور داشته است. همینطور سیلیا وود اسمیت همچون دیگر موزیسین مهمی است که در این پروژه حضور داشت و نامزد گرمی سال ۲۰۱۲ بوده است.
این آهنگساز افزود: مایک بلاک برنده جایزه گرمی و نوازنده ساز ویلن سل که با گروه سیلک رود به رهبری یویوما همکاری دارد، گرک الیس نوازنده سازهای کوبه ای، مصطفا اپیک اوقلو نوازنده باغلاما و نیتن اسکارن که برنده جایزه گرمی و نوازنده ویولا است، از دیگر موزیسین های مهم این پروژه هستند. به صورت کلی در این پروژه پنج نفر برنده جایزه گرمی و پنج نفر هم نامزد جایزه گرمی و یک نفر نامزد ایزه اسکار حضور دارند.
مطوری در انتها اظهار داشت: تولید و آهنگسازی این پروژه به عهده خودم بود و تنظیم آنرا به همراه همکارم علی منتظری به انجام رسانده ام. همینطور چیدمان و صدادهی ارکسترال آلبوم و این که چگونه به کار گرفتن موسیقی یک اقلیم بتواند در این پروژه همانند یک پل عمل کند و صفت های جهانی موسیقی را دارا باشد، همچون ایده های مشترکی بود که با همفکری همکارانم در این پروژه به تصویر کشیدیم که میتوانید در این پروژه بشنوید. اما یکی از صفات اصلی و بارز این پروژه در همبستگی و صمیمیتی بود که تمامی موزیسین ها از ملیت های مختلف این پروژه داشتند و انگار پروژه را از آن خودشان می دانستند و برای موفقیت پروژه از هیچ تلاشی دریغ نمی کردند. فارق از جایگاه و تعارفات مرسوم در جهان موسیقی، همه یکی شدند و صدای واحدی را برای توسعه صلح و آرامش در جهان تولید کردند.1400/03/10
10:48:17
5.0 / 5
741
تگهای خبر: آلبوم , آهنگ , خواننده , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو