آهنگساز سریال با مهر مطرح كرد؛

مدیوم زیرخاكی سینمایی است

مدیوم زیرخاكی سینمایی است

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو آرش بادپا آهنگساز سریال زیرخاکی از خصوصیت های این سریال و اینکه چرا در آن از خواننده بهره نگرفته شده است سخن گفت.آرش بادپا آهنگساز سینما و تلویزیون کار آهنگسازی فصل دوم سریال «زیرخاکی» را همچون فصل اول آن به عهده دارد و در اینباره به خبرنگار مهر بیان نمود: بخش عمده موسیقی فصل دوم سریال «زیرخاکی» همان رنگ، ارکستر، موتیف ها و ملودی های فصل یک را دارد چون یکپارچگی دو فصل و تداعی آن برای مخاطب سریال مهم می باشد.
وی اظهار نمود: وجه تمایز موسیقی این فصل این است که ما لوکیشن ها، جغرافیا و کاراکترهای جدیدی داریم که به این مجموعه اضافه شدند و به تبع بر مبنای موسیقی اصلی کار، تغییراتی را هم در موسیقی اعمال کرده ایم.
تیتراژ امضای یک سریال است و نباید تغییری کند
این آهنگساز درباره موسیقی آغازین و پایانی فصل دوم سریال «زیرخاکی» افزود: تیتراژ مثل نشانه (آرم) و امضای یک سریال است و طبیعی است که تغییر نکند. وقتی برای تبلیغ کالایی، یک «نشانه» طراحی می شود از ابتدا تا آخر به همان وفادار می ماند چون آن آرم نشان دهنده آن کالاست. این تیتراژ هم نشانه و امضای این سریال است و به سادگی برایش مخاطب این سریال را تداعی می کند.
بادپا اظهار داشت: به همین دلیل، موسیقی عنوان بندی فصل دوم، تغییر بنیادینی با فصل اول ندارد؛ فقط با عنایت به برخی تغییرات که در تصاویر این عنوان بندی رقم خورده است، تغییرات اندکی را هم در موسیقی شاهد می باشیم اما پایه اثر، همان موسیقی فصل اول است.
«زیرخاکی» مدیوم سینمایی دارد
این آهنگساز درباره تغییرات موسیقی تیتراژ فصل های مختلف برخی سریال ها همچون «پایتخت» کار آریا عظیمی نژاد هم اظهار داشت: شکل و محتوای سریال «زیرخاکی» با «پایتخت» خیلی متفاوت می باشد این سریال حتی نسبت به کارهای طنز دیگری که در این سال ها ساخته شده هم متفاوت می باشد و با کمی جسارت باید بگویم کاری است که مدیوم سینمایی دارد و در تلویزیون پخش می شود. داستان زیرخاکی از یک مقطع تاریخی آغاز می شود و رو به جلو می آید. من از فصل نخست درگیر این مساله بودم که تم اصلی موسیقی این کار را از یک نمونه شنیداری در یک اثر طنز و مفرح گرته برداری کنم اما تحقیقات من و آقای سامان برای یافتم یک نمونه شنیداری از دهه ۵۰ که واجد این خصوصیات باشد به جایی نرسید.
بادپا افزود: در نهایت به تم فعلی سریال رسیدم که روی کار نشست. ما در فصل دوم سریال «زیرخاکی» تغییرات داستان و کاراکترهای جدید را در موسیقی متن سریال نشان دادیم. با این وجود از هم اکنون نمی توانم بگویم که در صورت ساخت فصل های بعدی سریال «زیرخاکی» تغییراتی خواهیم داشت یا نه؛ اما اگر تغییراتی هم بکند باز بر اساس همان تم اصلی خواهد بود.
چرا «زیرخاکی» خواننده ندارد
وی درباره حضور خواننده در سریال اظهار نمود: گاهی با نظر تهیه کننده و کارگردان، از موسیقی با کلام در تیتراژ سریال استفاده می شود اما در «زیرخاکی» و در گفتگویی که با آقای سامان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که لزوم ندارد که از صدای خواننده استفاده نماییم. اگر موسیقی در رابطه با کار در تیتراژ سریال استفاده گردد بهتر از آن است که صرفا خواننده داشته باشیم. در بعضی از سریال ها می بینیم که برخلاف نظر آهنگساز و با تشخیص کارگردان و عموماً تهیه کننده، تیتراژ پایانی با صدای خواننده و مستقل از سایر قطعات است چون آهنگسازی آن، ملودی، رنگ بندی و همه چیز مستقل از کل کار است و فضایی متفاوت از موسیقی متن سریال دارد.
بادپا درباره موسیقی باکلام در تیتراژ برنامه ها و سریال ها اظهار داشت: استفاده از موسیقی با کلام اگر به جا باشد شاید اتفاق جالبی است مهم می باشد که موسیقی با چه معیاری و با چه شعری انتخاب گردد. اگر استفاده به جا نباشد تاثیرگذاری منفی دارد. مثلاً یادم هست در تیتراژ مسابقه قوی ترین مردان ایران هم موسیقی با کلام می گذاشتند. گاهی حتی من آهنگساز در این امر دخل وتصرفی ندارم و این چیزی است که بین تهیه کننده و خواننده توافق می شود.
وی در انتها بیان نمود: در بعضی کارها خود کارگردان هم خیلی در کار دخالتی ندارد و کلیت یک سریال با تیتراژ پایانی به مسیر دیگری می رود. خوشبختانه در سریال «زیرخاکی» هم تهیه کننده و هم کارگردان این قضیه را به من ارجاع دادند و من هم تصمیم گرفتم از خواننده استفاده نکنم.

فصل دوم سریال «زیرخاکی» به کارگردانی جلیل سامان و تهیه کنندگی رضا نصیری نیا از جمعه هفتم خردادماه هر شب ساعت ۲۲: ۱۵ روی آنتن شبکه یک سیما می رود و در ساعتهای ۰۰: ۴۰، ۱۰: ۱۵، ۱۵: ۲۰ روز بعد بازپخش می شود.
شبکه تماشا هم این سریال را هر شب ساعت ۲۴: ۰۰ پخش و در ساعت ۶ و ۱۰ هم تکرار می کند.

1400/03/13
15:55:06
5.0 / 5
725
تگهای خبر: آهنگ , خواننده , ساز , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴