شهاب منا ؛

انتشار یك كتاب پژوهشی درباره موسیقی

انتشار یك كتاب پژوهشی درباره موسیقی

سایت رسمی سیامک یزدانجو: یکی از پژوهشگران و ناشران فعال حوزه موسیقی از انتشاریک کتاب پژوهشی به نوشته هوبرت کاپل و ترجمه خشایار تقی پور آگاهی داد.شهاب منا پژوهشگر، نویسنده و ناشر موسیقی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تازه ترین کارهای موسیقایی اش توضیح داد: کتاب «گنجینه تکنیک گیتار کلاسیک» نوشته هوبرت کاپِل، با ترجمه خشایار تقی پور و مقابله و ویرایش بنده توسط نشر خنیاگر بتازگی منتشر گردید. این کتاب نتیجه چهل سال تدریس و بیش از دو دهه ممارست هوبِرت کاپِل، گیتاریست بین المللی آلمانی تبار و یکی از تأثیرگذارترین معلمان گیتار زمانه ما، در نگارش مِتُد برای تکنیک گیتار کلاسیک است که حجم عظیمی از دانش را در خود جای داده و حاوی تجربه و ازخودگذشتگی یک تک نواز و معلم بزرگ است. کتاب حاضر در سال ۲۰۱۵ به زبان آلمانی انتشار یافته و بلافاصله به زبان انگلیسی برگردانده شده است که اکنون ترجمه آن از نسخه انگلیسی به علاقه مندان فارسی زبان ارائه می شود.
وی اضافه کرد: کتاب گنجینه تکنیک گیتار کلاسیک شامل سه بخش است که بخش نظریِ اول با راهنمایی هایی مؤثر برای تمرین روشمند آغاز می شود و بعد از آن توالی های حرکت سیستم دست- بازو و همین طور چگونگی تولید یک صدای خوب را مورد بررسی قرار می دهد. بخش عملی دوم هم حاوی تمرین های جامعی است که با مِتُدهای مناسب و هدفمند و توضیحاتی آموزنده همراهی شده و تقریباً همه تکنیک های گیتار مدرن را پوشش داده است. بخش نظری سوم نیز عناوینی نظیر تکنیک های انگشت گذاری، کوک کردن ساز، تمرین های حافظه و ذهن، مقابله با ترس از صحنه و همین طور راهنمای تمرین های تکنیکی برای تمرین روزانه را در خود جای داده است. ضمن این که تمامی تمرین ها به ترتیب از آسان به سخت مرتب شده اند و بنا بر این این کتاب برای کسانی که هنوز در تکنیک های گیتار حرفه ای نیستند بسیار مناسب می باشد. یک معلم گیتار می تواند این کتاب تکنیک گیتار را تقریباً برای هر سطح هنرجویی، چه بعنوان کتاب مکمل و چه مجزا، استفاده نماید.
خشایار تقی پور مترجم کتاب «گنجینه تکنیک گیتار کلاسیک» نیز درباره این کتاب نوشته است: «حتماً تا به امروز مَثَل معروف «یک تیر و دو نشان» را شنیده اید! حالا این امکان برای شما گیتارنوازان جوان فراهم شده تا با یک تیر چند نشان بزنید! کتابی که اکنون پیشِ روی شماست یکی از جامع ترین کتب در حوزه تکنیک گیتار کلاسیک است. از ساده ترین تمرینات آرپژ تا تمرینات انگشت کوچک (c)، از چگونگی رویارویی با ترس از صحنه تا روش های نوین حفظ کردن قطعات، تمرینات گام سِگوویا بصورت اصلاح شده، تمرینات باره و حتی مطالب جزئی ای، مانند چگونگی حرکت مفاصل دست به هنگام ضربه زدن، همه و همه، بصورت یک جا و با جزییات کامل در این کتاب توضیح داده شده اند. مطالب تکنیکی موجود در این کتاب هنرجو را از هر کتاب تکنیک دیگر موجود در بازار بی نیاز می کند. به عقیده اینجانب، تنها کتاب موردِنیاز شما برای استادی در تمامی تکنیک های نوین گیتار کلاسیک «گنجینه تکنیک گیتار کلاسیک»، اثر هوبِرت کاپِل است.»

در معرفی هوبرت کاپل هم آمده است: «هوبرت کاپِل یکی از اندک نوازندگان بین المللی آلمانی تبار گیتار است که بسیار مورد تحسین قرار گرفته است. تفسیرهای خارق العاده وی در اجرای گیتار کلاسیک استانداردهای جدیدی را وضع کرده اند. امروزه او الگویی برای تمامی گیتارنوازان جوان است. از زمانی که تنظیم گیتار او از پارتیتای ششم پیانو، اثر یوهان سباستین باخ، احساسی کلاسیک را خلق کرد («برخی از بهترین قطعات باخ که تا حالا بر گیتار شنیده شده اند»، کولین کوپِر از مجله گیتار بریتانیا)، تور کنسرت هایش او را بعنوان تک نواز گیتار، تک نواز با اُرکستر و آنسامبل های موسیقی مجلسی به سراسر اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی، آفریقا و آسیا کشانده است.
به عنوان یکی از تأثیرگذارترین معلمان گیتار زمانه ما، هوبرت کاپِل برای نخستین بار بیش از صد رقابت بین المللی در کنسرواتوار موسیقی و رقص کُلن، آکادمی موسیقی کوبلنز و آکادمی بین المللی گیتار کوبلنز ارائه کرده است. علاوه بر این، وی در دانشگاه ها و کنسرواتوارهای مشهوری چون دانشگاه یِیل، آکادمی رابین اورشلیم، آکادمی سلطنتی کوپنهاگ، کنسرواتوار بوستون، کنسراتوار هاگ و… همین طور در فستیوال های موسیقی و گیتار در سراسر جهان نیز به تدریس مشغول می باشد. هوبرت کاپِل همین طور بعنوان داور و هیئت ژوری در خیلی از رقابت های برجسته گیتار شرکت می کند.»


منبع:

1400/03/31
20:32:50
5.0 / 5
901
تگهای خبر: پیانو , ساز , كنسرت , گیتار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو