گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو؛

معمای حذف و جابه جایی مجسمه های تهران

معمای حذف و جابه جایی مجسمه های تهران

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی تهران، توضیحاتی درباره روند اجرا، مرمت، جابجایی و حذف آثار هنری در سطح شهر تهران ارائه نمود.خبرگزاری مهر- گروه هنر- آزاده فضلی: هنر شهری یا خیابانی در اغلب جوامع کاربرد فراوان دارد و اکثراً هنر مندان هنرهای تجسمی به خلق آثاری در فضاهای شهری می پردازند. این نوع از هنر غالباً توسط هنرمندانی گمنام در چارچوب دیوارنگاره های گرافیتی یا چیدمان های انتقادی در کشورهای دیگر کاربرد دارد که از مهم ترین چهره های این هنر، بنکسی است. البته مجسمه ها و نگاره ها هم همچون هنرهای شهری به حساب می آیند که با عنایت به کاربرد در محیط مذکور جانمایی می شوند. در ایران هم این هنر، یکی از پرکاربردترین هنرها در سطح شهرها است که وظیفه سازمان زیباسازی است که بر این نوع از هنر نظارت دارد و در واقع هنرمندان را برای اجرای کارها بسیج می کند.
در این میان، باید توجه داشت که هنر شهری و اثری که روی دیوارهای شهر نقش بسته یا در میدان ها و خیابان های شهر جانمایی شده است، عمری دارد و بنا بر اثرات طبیعی همچون نور خورشید، باران و باد فرسوده می شود که قاعدتاً احتیاج به مرمت خواهد داشت. از سوی دیگر نقدهای بسیاری به تعداد بسیار بالای آثار هنر ی در شهر و همینطور کیفیت بسیار پایین برخی آثار از جانب کارشناسان مطرح گردیده است که ضرورت رسیدگی به این آثار را دوچندان می کند.
به تازگی جریانی در شهر تهران از جانب سازمان زیباسازی اجرا شده است که بر مبنای آن، آثار و مجسمه هایی که سالهای خیلی از عمر آنها گذشته و بسیار فرسوده شده اند و همینطور آثاری که جانمایی کارشناسی و درستی نداشته اند، یا مرمت و جابجا می شوند یا مبادرت به تخریب آنها می کنند. یکی از پر سر و صداترین اتفاقات در این عرصه را برای مجسمه های شیر میدان حرّ شاهد بودیم که می توانید گزارش و خبر در ارتباط با آنها را اینجا بخوانید.
نصب آثار هنری بدون دلیل و کارشناسی در سطح شهر
در رابطه با جابه جایی و حذف برخی آثار هنری در سطح شهر که اغلب هم با اعتراض هنرمندان آنها در فضای مجازی روبرو شده ایم، با شاپور دیوسالار معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی تهران گفتگویی داشتیم. وی در ابتدای این گفتگو مقدمه ای درباره فرصت ها و تحولاتی که در عرصه هنر شهری در مدیریت جدید در نظر گرفته شده، عرضه کرد و به خبرنگار مهر اظهار داشت: سال جاری به علل تغییر مدیریت و بنا بر تحولات شهرداری و همینطور تجربیات خودم در حوزه شهری، فرصتی شد تا به مرمت، نگه داشت و حذف برخی آثار هنری در شهر بپردازیم. ما تنها کشوری در جهان هستیم که این همه عنصر هنری را بی جهت و بدون کارشناسی نصب می نماییم و در الحاق کردن عناصر افراطی عمل می نماییم. اگر در شهر گشتی بزنید می بینید که بسیاری از دیوارنگاره های شهری پوسته پوسته شده اند به علت این که سالهای سال از عمرشان می گذرد و حتی تعدادی هم عمری ۴۰ ساله دارند. همینطور هر ساله تعداد زیادی نقاشی دیواری هم به دیوارهای شهر اضافه می شوند که همه آنها زیبا نیستند.

درصدد به آرامش رسیدن سیما و منظر شهری هستم
وی بیان نمود: سال جاری به علت فرصت پیش آمده، بیشتر از ۵۰ درصد امکانات زیباسازی را برای حذف، مرمت و پیرایش آثار هنر شهری گذاشته ام. از روزی که بر این مسند منصوب شدم، این آثار را شناسایی و بررسی کردیم تا بتوانیم سیما و منظر شهری را به آرامش برسانیم. البته آن دسته آثاری را که ارزشی هستند، نمی توانیم تغییری دهیم و باید به سمت مرمت آنها برویم.
دیوسالار با اشاره به اینکه باید فکری جدی درباره تغییر فضا و نماهای شهری شود، اظهار داشت: در همه جای دنیا، دیوارنگاره و المان های هنری شهری خیلی محدود است و با عنایت به سلیقه ها، حتی سال به سال تفاوت می کند. ازاین رو به اعتقاد من، شورای هنری زیباسازی و تجربیات موجود، آثار هنری در سطح شهر تهران هم باید به روز شوند چون ذائقه مردم درحال تغییر است.

وی تصریح کرد: در زیباسازی بررسی علمی روی عناصر حجمی موجود در سطح شهر انجام شده و به اعتبار نتایج حاصله سه رویکرد حذف، مرمت یا جابجا می بایست در دستور کار قرار گیرند. البته هدایت کلان این موضوعات هم با شورای هنری زیباسازی است که متشکل از هنرمندان و معماران و شهرسازان است و نظرات آنها مورد تأیید ما است.
حذف آثار هنری موقت و فستیوالی از سطح شهر
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی تهران همینطور به آثار مناسبتی که دارای زمان عرضه هستند اشاره نمود و اظهار داشت: ما هر سال در رویدادی با عنوان «بهارستان» سفارش آثار حجمی داریم که برای مثال سال جاری بخش عمده ای از آثار با تم گاو و کرونا بودند، وقتی زمان عرضه آنها تمام می شود یعنی وقتی سال نو می شود که دیگر نمی توانیم آثار با تم گاو را در سطح شهر داشته باشیم و باید تغییر کنند.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص این که آیا تخریب مجسمه های رنگی در محوطه میدان آزادی هم در این راستا بوده یا خیر، اظهار داشت: بله، این مجسمه ها هم در زمره آثار موقت و فستیوالی بوده اند و از سوی دیگر از کیفت مصالح و متریال به کار رفته هم برخوردار نبوده اند (بتن غیر مسلح و بدون اسکلت). مسأله مهم تر این که در هنگام تولید اثر از شرایط مطلوب ساخت هم برخوردار نبودند بعنوان مثال رنگ آمیزی این اثر در هوای بارانی سبب شده تا بتن کاملاً خشک نشده و به همین سبب گرفتار تخریب و فرسودگی شود درصورتیکه تصاویر قبلی این مجسمه ها را ببینید، متوجه کیفیت پایین آنها خواهید شد. با این وجود این مجسمه ها سه سال در منظر عموم قرار داشته اند و بعد از ارزیابی شورای هنری و علمی زیباسازی، به علت فرسودگی شدید، عملیات حذف شان انجام شد.

جانمایی های اشتباه گذشته را اصلاح می کنیم
وی در مورد این که آیا با هنرمند یا هنرمندانی که این آثار را ساختند، مبحث حذف را در بین می گذارید، توضیح داد: بله، ما هنرمندان را در جریان کار قرار می دهیم حتی از آنها گزارشی بابت مرمت می خواهیم. متأسفانه هنرمند مجسمه های میدان آزادی حتی طی این چند سال به آثارش سر نزده و گزارشی از بابت میزان تخریب و امکان مرمت آنها به ما عرضه نکرده است. در جریان بررسی شورای هنری هم ما به سختی توانستیم ایشان را پیدا نماییم و پس از مطرح کردن موضوع، قیمتی که این هنرمند بابت مرمت به ما اعلام کرد، قیمتی بود که ما می توانیم با این هزینه، یک اثر هنری دیگری جایگزینش نماییم. همینطور نکته دیگر در ارتباط با این مجسمه ها، جانمایی غلط آنها بود که در آینده این روند اصلاح خواهد شد؛ المان تاریخی و جهانی برج آزادی در این میدان وجود دارد و نباید تحت شعاع عناصر دیگری قرار بگیرد، چون خودش به تنهایی شاخص است و باید حریمش حفظ شود.
دیوسالار در انتها در پاسخ به این که آیا با عنایت به حریم برج آزادی، از این پس در محوطه این میدان اثر حجمی هنری نصب خواهد شد یا خیر، به مهر اظهار داشت: از نظر ما و شورای علمی و هنری زیباسازی، قاعدتاً نباید اثری در این میدان جانمایی شود اما باید با وزارت میراث فرهنگی هم در این حوزه هماهنگی داشته باشیم.

1400/04/01
11:08:08
5.0 / 5
621
تگهای خبر: ساز , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵