به بهانه تولد خالق خانه دوست كجاست؟

شهرت جهانی عباس كیارستمی پس از عمر خیام

شهرت جهانی عباس كیارستمی پس از عمر خیام

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو عباس کیارستمی فردا اول تیر ماه ۱۴۰۰، اگر می بود ۸۱ سالگی اش را جشن می گرفتیم، این هنرمند سرشناس، ۵ سال است که از دنیا رفته است و این روزها نمایشگاهی از آثارش در مرکز «ژرژ پمپیدو» پاریس برگزار شده است.


ایسنا چندی پیش گزارشی مبسوط از این نمایشگاه منتشر نمود که در این لینک قابل دسترس است.
اول تیر ماه سالروز تولد عباس کیارستمی خالق «زیر درختان زیتون»، «طعم گیلاس»، «خانه دوست کجاست؟» است؛فیلم سازی که بعد از درگذشت اش به علت حواشی پرونده پزشکی، کمتر به کارنامه ی فیلم سازی اش پرداخته شد.
این فیلم ساز سرشناس که متولد ۱۳۱۹ تهران است، می اظهار داشت: « شاید انتظار کنونی من از سینما این باشد که هنگامی شب به خواب می روم، بدانم یک تصویر جدید بوجود آورده ام همچون ماهیگیری که همیشه با پرتاب تور خود، امیدوار به گرفتن ماهی است. بدون هیچ توقعی همچنان کار می کنم، ماهیت فیلم تولید تصویر است و امکان ندارد در ماه یک فیلم کوتاه، یک ویدئوی کوچک درست نکنم و یا یک عکس نگیرم.»
کیارستمی علاوه بر کارگردانی در سایر رشته های هنری همچون عکاسی، نقاشی، فیلمنامه نویسی، تدوین، طراحی گرافیک، شعر، موسیقی و... فعالیت می کند و یکی از تصاویر کلکسیونش در حراج کریستی سال ۲۰۰۸ میلادی حدود ۱۳۰ هزار دلار به فروش رسید.
فیلم «طعم گیلاس» که برنده نخل طلایی جشنواره کن سال ۱۹۹۷ میلادی شد و همینطور «خانه دوست کجاست» که موفق به دریافت پلنگ برنزجشنواره لوکارنو شده است، « باد ما را خواهد برد» برنده جایزه هیات ویژه داوران جشنواره ونیز در سال ۱۹۹۹ و... همچون فیلمهای موفق این کارگردان در جشنواره های بین المللی است.
کیارستمی داور جشنواره های خیلی از جمله کن، جشنواره فیلم ونیز، لوکارنو، سن سباستین، فیلم سائو پائولو، کاپالبیو، کوستندورف صربستان و..... بوده است.
سیف الله صمدیان دوست و همکار سالهای دور و نزدیک عباس کیارستمی بعد از درگذشت این فیلم ساز، فیلمی با نام "۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با کیارستمی" به سفارش جشنواره ی ونیز ساخت که در جشنواره های مختلفی به نمایش درآمد.
فیلمی که نامش به تعداد روزها و سالهای عمر عباس کیارستمی است؛ البته یک روز اضافه شده است که صمدیان در توضیح اضافه شدن آن یک روز گفته است: «آقای کیارستمی از آن مظلومان فرهنگی کشور بودند که نمی دانم چرا این همه آدم قصد داشتند، یک جوری به ایشان ضربه بزنند؟! ضربه زدن از آن جهت که هزار تا انگ نامربوط و نامردانه زدند و فکر می کردند امثال کیارستمی غرب زده هستند و وطنشان را قبول ندارند که البته بعضی از آنها بعد از مرگ کیارستمی خیلی شخصی به من گفتند که از عملکردشان پشیمان هستند.»
صمدیان با تکیه بر این که "هیچ وقت انگ سیاه نمایی در مورد فیلمهای عباس کیارستمی صدق نکرد" می گوید: «همه می دانند فیلمهای ایشان حتی آن هایی که در روستا ساخته شده بودند، طوری تصویر نشده بود که فقر امکانات مشاهده شود و اتفاقا ایشان فضا را پُر می کرد از داشته های انسانی و حتی آن جایی که احساس می کرد، فکر جای دیگری برود، تلاش می کرد، فضایی به وجود آورد که این اتفاق نیفتد؛ مثلا در فیلم "خانه دوست کجاست؟" آن جاده معروف را آگاهانه در کنارش گل کاشت تا ذهن تماشاچی ناخواسته به سمت دیگری نرود و زیبایی را ببیند.»
ایشان در ادامه ضمن اشاره به سوال مطرح شده درباره ی روزی که به تعداد روزهای عمر کیارستمی در اسم فیلمش افزوده است، یادآور شده است: « با آقای میرکریمی و بهمن کیارستمی وقتی داشتیم پیکر آقای کیارستمی را از پاریس به تهران می آوردیم، احساس کردم آن یک روز لازم است، به پاس این همه نه گفتن برای مهاجرت و ماندن در ایران. آن یک روز اضافه، روزی است که در آسمان است و پیکر ایشان به ایران برمی گردد تا اینجا به خاک سپرده شود.»
سیف الله صمدیان در زادروز تولد عباس کیارستمی در پردیس چارسو هم اظهار داشته بود: «زیباترین هدیه ای که از سوی آقای کیارستمی می تواند به مردم ایران اهدا شود، معرفی گروهی از فیلمسازانی است که زمانی از شاگردان او بودند.»
این هنرمند عکاس می اظهار داشت: «تولد کیارستمی، تولد مهمی در فرهنگ و هنر ایران بوده است. زمانی آیدین آغداشلو در جایی می اظهار داشت که در حوزه فرهنگ؛ پس از عمر خیام، نفر دومی که شهرت جهانی دارد، کیارستمی است. قصد تمجید از او را ندارم اما فقط می خواهم پیام اصلی زندگی او را که در دوستی نزدیکم با او دریافتم بیان کنم. کیارستمی به واژه کار، عشق و آبرو داده است و امیدوارم جوانان کشور در هر رشته ای که هستند عطش کار کردن را در وجود خود احساس کنند و به یک تولید خلاق در شان انسان معاصر برسند.»

عباس کیارستمی که از اسفند سال ۹۴ تا اوایل اردیبهشت ۹۵ به علت انجام چند عمل جراحی در ناحیه روده در بیمارستان بستری شده بود و در ماه های آخر عمرش هم چندین بار به بیمارستان مراجعه نموده بود، سرانجام ۸ تیر ماه برای تکمیل مراحل درمان به پاریس رفت و همان جا درگذشت و پیکرش به ایران منتقل شد.
کیارستمی در کارنامه ی فیلم سازی اش ساخت فیلمهای کوتاه «نان و کوچه»، «زنگ تفریح»، «تجربه»، «دو چاره برای یک مساله» و.. و فیلمهای بلند «گزارش» ۱۳۵۶، «اولی ها» ۱۳۶۲، «خانه ی دوست کجاست؟» ۱۳۶۵، «مشق شب» ۱۳۶۶، «کلوزآپ، نمای نزدیک» ۱۳۶۸، «زندگی و دیگر هیچ» ۱۳۷۰، «زیر درختان زیتون» ۱۳۷۳، «طعم گیلاس» ۱۳۷۶، «باد ما را خواهد برد» ۱۳۷۷، «ABC آفریقا» ۱۳۷۹ را دارد.1400/04/01
20:08:36
5.0 / 5
781
تگهای خبر: جشنواره , ساز , شعر , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو