در موزه سینما مطرح شد؛

روایت شهاب حسینی از عباس كیارستمی

روایت شهاب حسینی از عباس كیارستمی

سایت رسمی سیامک یزدانجو: جشنواره عکس 5 همزمان با سالروز تولد عباس کیارستمی در موزه سینما اجرا شد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی جشنواره، یکم تیرماه همزمان با سالروز تولد عباس کیارستمی جشنواره جایزه بین المللی «عکس ۵» با حضور اهالی فرهنگ و هنر و نماینده ۱۰ سفارت هلند، رومانی، فرانسه، اتریش، استرالیا و … در موزه سینما اجرا شد.
در شروع مراسم مجری این برنامه ضمن خوش آمدگویی به حاضران اظهار داشت: امسال افتتاحیه دومین دوره جشنواره جایزه بین المللی «عکس ۵» با حضور عزیزانی چون لیلی گلستان، ابراهیم حقیقی، رضا بانگیز، شهاب حسینی، مهدی پاکدل و … انجام می شود. همین طور امسال به سبب حضور نمایندگان سفارت ها این برنامه بصورت ۲ زبانه برای مخاطبان اجرا می شود. این جشنواره به خاطر تک درختی در شهرستان آرو که عباس کیارستمی در فصول مختلف از این درخت عکاسی کرده، شکل گرفته است که ما تصمیم گرفتیم هر سال این جشنواره همزمان با سالروز تولد این کارگردان برجسته اجرا شود. سمبل این دوره از جشنواره توسط رضا بانگیز ساخته و طراحی شده و موضوع مهم دیگر حضور لیلی گلستان بعنوان داور و عضو شورای سیاستگذاری است که سبب دلگرمی همه ما شده است.
سپس شهاب حسینی به صحنه رفت و درباره عباس کیارستمی عنوان کرد: خیلی خوشحالم که فرصتی پیش آمد تا درباره استاد عباس کیارستمی صحبت کنم. هنر سینما ریشه در دریافت هایی دارد که همه ما از زندگی داریم و برای نشان دادن این دریافت ها از راه های مختلف استفاده می نماییم. همه ما پس از زبان مادری زبان های دیگر را انتخاب می نماییم تا این دریافت ها را به گوش دیگران برسانیم.
این بازیگر بیان کرد: هنر سینما یک زبان و دارای قواعد خاص خودش است. هر کس باید توانایی های خودرا پیدا کند و به زبان های دیگر صحبت کند اما مهم این است با آن زبان چه حسی را می خواهیم منتقل نماییم. عکس خیلی مهمست چون نوع دیدگاه عکاس را درباره یک سوژه نشان میدهد. همین طور می توانیم هنر سینما را یک زبان بدانیم. عباس کیارستمی اندیشمند، ادیب و متفکر به زبان و ادبیات سینما بود.
در ادامه این مراسم مهدی شادی زاده دبیر و موسس این جشنواره اظهار داشت: برای این جشنواره چند جوان کنار هم جمع شدند تا بتوانند اتفاقی را بصورت مستقل رقم بزنند. گاهی همه راه ها بسته می شد ولی حضور لیلی گلستان دلگرمی همه ما بود. همین طور مدیران بسیاری در این راه ما را کمک کردند تا به شکل مستقل این جشنواره بین المللی اجرا شود. عباس کیارستمی در هر کاری موج نویی را به همراه می آورد و ما دوست داشتیم موج نویی که در عکاسی دوست داشت، اجرا نماییم. در این دوره داوران شهرام کریمی، فرهاد نصیری، کیارنگ علائی و تیما جم زحمات زیادی کشیدند که در این جمع از همه آنها تشکر می کنم. این جشنواره حامیانی چون گالری گلستان، گالری شیرین و موزه هنرهای معاصر داشت که در این راه همراه ما بودند و از مهران عباسی نیز که در این راه با ما همکاری داشت، قدردانی می کنم.
در ادامه فرهود نصیری عضو شورای سیاستگذاری درباره این جشنواره اظهار داشت: برای شکل گیری این جشنواره ۶ ماه بی وقفه و شبانه روز سعی کردیم تا به بهترین شکل و در شأن عباس کیارستمی اجرا شود. بسیاری از عزیزان ما را حمایت کردند و خیلی از آنها هنرمندان خارجی بودند که این حمایت ها به خاطر اعتبار عباس کیارستمی است و نام این هنرمند مانند گرین کارت فرهنگی می ماند که کشورها را به هم وصل می کند. ما با هنرمندان خارجی مستر کلاس هایی بصورت لایو داشتیم که اگر بیماری کرونا نبود امروز این عزیزان در کنار ما و در این جشنواره حضور داشتند.
در ادامه این مراسم حسین پاکدل درباره عباس کیارستمی اشاره کرد: باد جهشش را خودش انتخاب، هوا را تازه و آلودگی را دور می کند. اگر باد نبود هستی کپک می زد و اگر در سینما عباس کیارستمی نبود مطمئن هستم فرهنگ و هنر ما چیزی کم داشت. باد سکون ندارد و عباس کیارستمی هم اینطور بود. منشا باد خورشید است و منشا کیارستمی خودش بود که از داشته هایش خوب استفاده می کرد. باد را نمی توانیم محصور نماییم همانطور که هنر کیارستمی را نمی توانیم محصور نماییم. مستقل ترین هنرمند زمانه ما این کارگردان بزرگ بود. کافی است یک لحظه زندگی بدون باد را تصور نماییم پس نمی توانیم یک لحظه نبود کیارستمی را در فرهنگمان تصور نماییم. زبان ساده باد را همه می فهمند همانطور که زبان کیارستمی مانند باد ساده و روان بود. سماجت باد تحسین برانگیز است و کیارستمی هم با سماجت تلاش می کرد صخره های مخالف را تبدیل به صخره های موافق کند.
سپس در ادامه این مراسم ابراهیم حقیقی درباره این هنرمند بیان کرد: خیلی خوشایند نیست درباره دوستانی صحبت نماییم که ما را تنها گذاشتند و از دنیا رفته اند. در این مکان بهتر است یادی از عزت الله انتظامی نماییم برای اینکه تولد او ۳۱ خرداد است و این ۲ عزیز وزنه مهمی در سینما و تئاتر ما هستند. عباس کیارستمی یک جا ساکن نبود و همیشه درحال کار کردن بود. دوم اسفند ۱۳۹۴ کیارستمی باخبر شد که عارضه ای پیدا کرده، نوروز ۱۳۹۵ بستری شد و در ۱۴ تیر ماه باد او را برد و به پاییز نکشید. جامعه هنرمندان در تمام دنیا مظلوم ترین هستند، ما نتوانستیم جلوی جامعه پزشکی بایستیم، عباس کیارستمی به خاطر یک خطای پزشکی درگذشت و حتی عذرخواهی هم نکردند. این هنرمند همیشه در آثارش درباره عشق و مرگ صحبت می کند و در لایه های پنهان آثارش همیشه از دست دادن وجود دارد. این هنرمند عزیز همیشه می گفت سینما بزرگ ترین دروغی است که در پی روایت حقیقت است.
در ادامه لیلی گلستان جایزه ویژه گلستان را به علی گندمی اهدا کرد.
سپس جایزه ویژه فوجی فیلم که شامل یک دوربین XT۳۰ بود توسط فرزاد صدیق زاده نماینده فوجی فیلم به سعید رضوانیان اهدا شد.
در اختتام این مراسم سعید رضوانیان اظهار داشت: خیلی خوشحالم که این جایزه را در بزرگداشت عباس کیارستمی گرفتم و بهتر است در این محفل از ۲ معلم معنوی خود بهرام بیضایی و محمدرضا اصلانی هم یاد کنم. بهتر است تا اساتید زنده هستند یادی از آنها نماییم.


منبع:

1400/04/02
19:00:32
5.0 / 5
840
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو