در افتتاح گنجینه مانا مطرح شد؛

تاكید بر احیای نظام استاد شاگردی

تاكید بر احیای نظام استاد شاگردی

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو بهمن نامورمطلق در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گنجینه مانا اعلام نمود هنر ایران با مورد توجه قرار دادن نظام استاد شاگردی احیا می شود که در نهایت منجر به احیای هنرهای سنتی خواهد شد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، نمایشگاه «گنجینه مانا» شامل آثار ۴۰ هنرمند پیشکسوت عصر سه شنبه ۸ تیرماه با حضور سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهمن نامورمطلق رئیس فرهنگستان هنر، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و تعدادی از پیشکسوتان هنرهای سنتی در فرهنگستان هنر راه اندازی شد.
در ابتدای مراسم افتتاحیه، نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در سخنانی اظهار داشت: نمایشگاه «گنجینه مانا» تلاش دارد تا حاصل دسترنج هنرمندان پیشکسوت عرصه هنرهای سنتی را که در راه اعتلای هنرهای سنتی و ارتقای فرهنگ و سنت های این سرزمین گام برداشتند، نمایش دهد.
وی بیان نمود: سال جاری در کنار فعالیتهای مؤسسه هنرمندان پیشکسوت به جنبه فرهنگی و هنری مؤسسه هم پرداخته می شود و نمایشگاهی از آثار هنرمندان پیشکسوت هنرهای سنتی عضو مؤسسه ترتیب دادیم که با عنایت به شرایط ناپایدار کرونایی و با رعایت محدودیت ها بود و امکان نمایش آثار تعداد بیشتری از هنرمندان را نداشتیم اما در هر حال، بعضی از هنرمندان شهرستانی توانستند آثارشان را به دست ما برسانند.
تاکید مدیر مؤسسه هنرمندان پیشکسوت بر فروش آثار هنرمندان
حسینی پور به چرخه اقتصادی این نمایشگاه اشاره و تصریح کرد: بحث مهم در کنار برگزاری این نمایشگاه، فروش آثار هنری هنرمندان پیشکسوت است که از تمامی سازمان ها و نهادهای فرهنگی هنری مرتبط و بنگاه های اقتصادی و شرکتهای خصوصی تقاضا دارم برای خرید این آثار در نمایشگاه حضور پیدا کنند.
وی در انتها ضمن اشاره به درگذشت استاد فقید محمدباقر برکت از پیشکسوتان عرصه سفال و سرامیک، اظهار داشت: در قرنی زندگی می نماییم که این هنرمندان بزرگ و برجسته زندگی می کنند و باید برای حضور این افراد به خود ببالیم.
بهمن نامورمطلق رئیس فرهنگستان هنر هم در ادامه مراسم در سخنانی با تشکر از مؤسسه هنرمندان پیشکسوت و حضور اساتید پیشکسوت هنرهای سنتی، به بیان خاطراتش از هم نشینی با اساتید هنرهای سنتی در نقاط و شهرهای مختلف کشور پرداخت.
وی، مرحوم محمدباقر برکت را تجسم یک هنرمند ایرانی سنتی دانست که آثارش هم در نمایشگاه «گنجینه مانا» حضور دارد.
هنر ایران توسط احیا شدن نظام استاد شاگردی احیا می شود
نامورمطلق، تاریخ را یک دیکتاتور مستبد دانست که اجازه ماندن به انسان ها نمی دهد.
وی در اینباره اظهار داشت: فرصت زندگی کردن برای آدم ها به صورت محدود وجود دارد و بیشتر باید تجربه نمود اما قشر هنرمندان پیشکسوت هیچ زمان پیری به خود نمی بینند، البته پیر می شوند اما پیری به خود نمی بینند. اگر قشر جوان تولید محصول می کنند که خیلی هم خوب است اما پیشکسوتان تربیت انسان می کنند. ما تلاش کردیم در دانشگاه استاد فرشچیان کاری نماییم که نظام استاد شاگردی برقرار شود و به صورت غیررسمی این مورد پیگیری شود.
وی خاطرنشان کرد: هنر ایران توسط احیا شدن نظام استاد شاگردی احیا می شود که در نهایت منجر به احیای هنرهای سنتی خواهد شد. ازاین رو اگر بخواهیم سیطره هنرهای سنتی را حفظ نماییم، پیشکسوتان می توانند به ما کمک کنند.
فرهگستان هنر نمی تواند در حوزه بازار هنر دخالت کند
رئیس فرهنگستان هنر در انتها در پاسخ به یکی از حضار که درباره حمایت بیشتر از هنرمندان هنرهای سنتی سوال پرسید، اظهار داشت: فرهنگستان هنر کارش سیاستگذاری در عرصه فرهنگ و هنر است. در گروه های هفتگانه فرهنگستان، یکی از گروه ها، عنوان هنرهای سنتی دارد که در حوزه سیاستگذاری و آموزش گامی جدی بر می دارد که نظام استاد شاگردی احیا شود. طرح تأسیس دانشگاه فرشچیان که برای احیای این نظام پدید آمد از همین گروه «هنرهای سنتی» نشأت گرفته است. ما در حوزه بازار نمی توانیم دخالتی نماییم اما می توانیم در حوزه سیاستگذاری در این حوزه ورود نماییم. همچنان که زمانی که در وزارت میراث فرهنگی مسئولیت داشتم، قانون پشتیبانی از استادکاران را به مجلس بردیم.
در آخر مراسم، بهمن نامورمطلق، نیکنام حسینی پور، مجید رجبی معمار، حجت الاسلام دعایی، مریم معترف به نمایندگی از هنرمندان به هنرمندان پیشکسوت لوح سپاس اهدا کردند.
نمایشگاه «گبنجینه مانا» به همت مؤسسه هنرمندان پیشکسوت و مؤسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی صبا برگزار شد و علاقه مندان به هنرهای سنتی تا ۱۹ تیرماه می توانند برای تماشای این آثار به تالار آینه مؤسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی صبا رجوع کنند.

1400/04/10
13:45:48
5.0 / 5
595
تگهای خبر: آموزش , ساز , نمایش , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو