گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو؛

ابهام در سرنوشت موزه موسیقی ایران

ابهام در سرنوشت موزه موسیقی ایران

با وجود معرفی غیررسمی لطیف روحانی از مدیران نزدیک به شهردار تهران بعنوان مدیرعامل جدید موزه موسیقی اما هنوز خبری از ابلاغ رسمی این حکم و تعیین تکلیف سکان داری این مجموعه نیست!به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، طی روزهای گذشته و پس از درگذشت علی مرادخانی معاون سابق امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر عامل موزه موسیقی گمانه زنی هایی برای انتصاب جانشین وی در مجموعه موزه موسیقی بعنوان یکی از نهادهای استراتژیک سیاستگذاران و برخی فعالان حوزه موسیقی دولت های یازدهم و دوازدهم که مدیرانش تمایل چندانی برای رسانه ای شدن فعالیت هایشان غیر از مواردی اندک نداشته اند، آغاز و حتی در این بین عنوان شد که شخصی به نام لطیف روحانی از مدیران فعلی دفتر شهردار تهران بعنوان مدیر جدید این مجموعه انتخاب شده است. انتخابی که هنوز غیر از یک گفتگوی رسانه ای، به صورت رسمی حکم و خبرش ابلاغ نشده است.
موزه موسیقی ایران یکی از مجموعه های فرهنگی هنری زیر مجموعه شهرداری تهران است که طی سالهای اخیر بعنوان یکی از مهم ترین و استراتژیک ترین مجموعه های در رابطه با حوزه موسیقی کشور در میان روزنامه نگاران، منتقدان و هنرمندان موسیقی ایران فارغ از جاذبه های جغرافیایی آن در محله تجریش تهران و البته جاذبه های موسیقایی و موزه ای اش مطرح شده که طی دوران مدیریت مرحوم علی مرادخانی چه در دوره زمامداری اش پیش از حضور در کسوت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و چه در دوران خروج وی از این سمت همواره محل مهمی برای تصمیم گیری های مهم حوزه موسیقی (به صورت غیر علنی) شهرت یافته بود.
این مجموعه که مدیرانش سابق بر این تمایلی برای قرار گرفتن در حوزه های رسانه ای نداشتند و به شدت روی چراغ خاموش حرکت کردن در مسیرشان تاکید ویژه می کردند، به علت قرار گرفتن در یک محله لاکچری تهران و البته تجهیزات منحصر به فردی که در استودیوی خود داراست، همواره پاتوق خوبی برای دست اندرکاران حوزه موسیقی در گونه های مختلف بوده که علاوه بر جذابیت های نمایشگاهی و موزه ای خود بعنوان یک موزه ویژه موسیقی، مرکز بی سروصدایی برای ضبط آثار مختلف موسیقایی باشد، شرایطی که به علت نوع عملکرد مدیریتی مرحوم مرادخانی بعنوان یک مدیر فرهنگی قابل اعتماد برای اهالی هنر بخصوص حوزه موسیقی دربرگیرنده جذابیت هایی بود که اهالی رسانه هم همواره و در بعضی موارد روی آن تمرکز می کردند تا شاید بتوانند به واسطه پیگیری های رسانه ای شان اطلاعات بیشتری از عملکرد این مکان زیر مجموعه شهرداری تهران دریافت نمایند.

کما این که حضور مستمر و طولانی مرحوم مرادخانی در این مکان حتی در زمان حضورش بعنوان معاون هنری وزیر ارشاد و تاکیدی که وی برای استمرار در مدیریت این مجموعه داشت موید نکات فراوانی است که می تواند در گزارش های رسانه ای مختلف مورد توجه قرار گیرد.
ابهام در سرنوشت «موزه» بعد از درگذشت «مدیر»
سرانجام این مجموعه، پس از فوت ناگهانی مرحوم مرادخانی در شرایط ابهام برانگیزی قرار گرفته و به نظر می رسد که باید هرچه سریعتر نسبت به تعیین مدیر جدید مجموعه بعنوان جانشین زنده یاد مرادخانی اقدامات لازم صورت گیرد. اقداماتی که بطور حتم هیات امنا و هیات مدیره موزه که ترکیب آنها مشتمل بر برخی از هنرمندان پیشکسوت و فعال حوزه موسیقی، بعضی از افراد در رابطه با شهرداری تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان اعضای حقیقی و حقوقی هستند، می تواند مهم ترین رکن برای تصمیم گیری در مورد تعیین مدیر جدید باشد. مدیری که علی القاعده می بایست برآیند شرایطی باشد که تجربه های موسیقایی یا حداقل مدیریت فرهنگی و هنری اش در راس اولویت های انتخابی قرار داده شود.

طی روزهای اخیر باآنکه هیچ خبر رسمی درباره نحوه انتخاب مدیر جدید یا موارد دیگری چون برگزاری جلسه هیات مدیره یا هیات امنا درباره سرنوشت موزه منتشر نشده و حتی در سایت رسمی این مجموعه هم ردونشانی از این تحولات نیست، بعضی از شنیده ها و روایت های رسانه ای در فضای مجازی نشان دهنده آغاز برخی تحرکات و اقدامات برای تعیین مدیرعامل است که گویا پیروز حناچی شهردار تهران هم در واپسین روزهای خدمت در شهرداری تهران در آن دخالت دارد. فضایی که گویا این دفعه به انتخاب فردی به نام لطیف روحانی معاون هماهنگی و پشتیبانی اداره کل حوزه شهردار تهران که ارتباطی هم به حوزه موسیقی ندارد، منتهی شده و به نظر می آید ظرف روزهای آینده این فرد بعنوان مدیر جدید موزه موسیقی معرفی شود.
البته همان گونه که در ابتدای این گزارش رسانه ای عنوان شد، روز شنبه پنجم تیر ماه سال ۱۴۰۰ بود که داوود گنجه ای از نوازندگان پیشکسوت موسیقی ایرانی که طی سالهای اخیر حضور موثری در شوراهای تخصصی سیاستگذاری موسیقی کشور چه در نهادهای صنفی و چه در نهادهای دولتی داشته، در گفتگو با خبرگزاری ایسنا انتصاب لطیف روحانی بعنوان مدیر عامل جدید موزه موسیقی را تایید نمود و اظهار داشت: انتخاب لطیف روحانی در سمت جدید مدیریت موزه موسیقی، با نظر هیات مدیره این موزه انجام گرفته است.
گزینه های مهمی که انتخاب نشدند
این انتخاب و اطلاع رسانی غیررسمی درباره آن در حالی صورت گرفت که قبل از آن و در گعده های غیررسمی صحبت هایی هم در خصوص انتخاب حسین علیزاده، فرهاد فخرالدینی و حمیدرضا نوربخش بعنوان مهم ترین گزینه های احراز پست مدیریت موزه موسیقی طرح شده بود، اما بعضی از شنیده های غیررسمی که از حضور پیروز حناچی در جلسه روز پنجشنبه سوم تیرماه هیات امنا موزه موسیقی خبر می داد، حکایت از نهایی شدن گزینه موردنظر حناچی بعنوان مدیر موزه موسیقی داشت. حکایتی که گویا به امضای صورتجلسه هم منتهی شد و برمبنای همان لطیف روحانی بعنوان جانشین علی مرادخانی بعنوان مدیر موزه موسیقی ارائه شد. گزینه ای که به رغم رسانه ای شدن نامش هنوز حکم رسمی برای مسئولیت ش صادر نشده است.

به هر ترتیب این انتظار می رود که در شرایط فعلی که روشنگری رسانه ای و شفافیت در فعالیتهای مدیران یکی از مهم ترین مطالبات اهالی رسانه برای روشن شدن افکار عمومی بخصوص جامعه فرهنگ و هنر است، شهرداری تهران با عرضه یک گزارش شفاف و مسؤلان نحوه انتخاب مدیر موزه موسیقی بعنوان یکی از مهم ترین مجموعه های موسیقایی شهر تهران که تا همین امروز هم ابهامات و انتقادات زیادی از آن در رسانه ها انتشار یافته را تشریح کند، تا ابهامات مطرح شده درباره نحوه معرفی مدیر جدید شکل روشن تری به خود بگیرد.
این در حالی است که معرفی باردیگر هیات امنا و هیات مدیره در ساختار جدید مدیریت موزه موسیقی و نحوه هزینه کرد این مکان مهم با امکانات استودیویی بسیار مجهز در کنار برخی دیگر از شبهاتی که پیرامون این ساختمان زیر مجموعه شهرداری تهران مطرح می شود از دیگر مواردی است که می بایست مدیران شهرداری تهران برای آن پاسخ لازم و روشن را داشته و اگر قرار به معرفی گزینه مطرح شده در رسانه ها هست بهتر است هر چه زودتر به صورت رسمی وی را به جامعه رسانه ای و موسیقی کشور معرفی نماید. شرایطی که اساسا دربرگیرنده پرسش های فراوانی است که مدیران را موظف به پاسخگویی در یک شرایط منطقی می کند.


منبع:

1400/04/24
12:05:25
5.0 / 5
592
تگهای خبر: موسیقی , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲