توسط انتشارات ماهور

مضراب منتشر گردید

مضراب منتشر گردید

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو جلد اول از مجموعه مضراب: تمرین هایی برای ساز قانون ساخته و نواخته پریچهر خواجه توسط انتشارات ماهور منتشر گردید.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، جلد اول از مجموعه «مضراب: تمرین هایی برای ساز قانون» ساخته و نواخته پریچهر خواجه به بهای ۷۰ هزار تومان (به همراه یک لوح فشرده) توسط موسسه فرهنگی – هنری ماهور منتشر گردید.
مباحث و مطالب کتاب که برای هنرجویان دوره متوسطه به بالا (هنرجویانی که مهارت های پایه نوازندگی را به خوبی آموخته اند) تهیه و تدوین شده است، انطباق چندانی با کارگاه ردیف دستگاهی ندارد و آنچه بیشتر مدنظر بوده، فقط بهره گیری از قواعد درست و بالابردن سطح تکنیک نوازندگی است.
پریچهر خواجه درباره این کتاب نوشته است: «نواختن صحیح و روان هر ساز، افزون بر تمرین مداوم، نیازمند آگاهی از تکنیک و فنون نوازندگی آن ساز است و توجه به ریزه کاری ها و ظرایف، ضروری و اجتناب ناپذیر بنظر می رسد.
کمبود مرجع و کتابی که این نیاز نوازندگان و هنرجویان قانون را برآورده کند از دیرباز وجود داشته است. کتاب حاضر که حاصل قسمتی از سال ها تلاش و تحقیق بی وقفه و مستمر نگارنده بوده و تمامی مطالب و محتوای آن ابداع و ساخته ذهنیات و تجارب این جانب در این امر است، پاسخی به این نیاز است.
به این منظور، از میان تمرین هایی که در این سال ها بمنظور پیشرفت و تقویت توان نوازندگی هنرجویان ساز قانون تصنیف کرده ام، سی تمرین را برگزیده ام و به جهت اینکه این قطعات بهتر در خاطر بنشیند، آنها را به فراخور حالات حسیشان نامگذاری کرده ام و مجموعه ای فراهم آمد که کتاب پیش روست.»
پریچهر خواجه، عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران و مدرس دانشگاهی ساز قانون است. «ترانه: چهل قطعه برای ساز قانون»، «یاد ۱: سی قطعه برای ساز قانون از استادان موسیقی ایران»، «یاد ۲: سی وسه قطعه برای ساز قانون از استادان موسیقی ایران» و «گلنوش: چهل قطعه برای ساز قانون» از دیگر کتاب های اوست. کتاب «گلنوش» در اصل گردآوری قطعات زنده یاد سیمین آقارضی، موسیقیدان فقید ایرانی و از نوازندگان مطرح ساز قانون است.


منبع:

1400/04/29
12:44:52
5.0 / 5
621
تگهای خبر: ترانه , ساز , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو