مهر خبر می دهد؛

گزینه های نهایی وزارت فرهنگ و ارشاد روی میز سید ابراهیم رییسی

گزینه های نهایی وزارت فرهنگ و ارشاد روی میز سید ابراهیم رییسی

سایت رسمی سیامک یزدانجو: در حالی به روزهای پایانی دولت دوازدهم و روی کار آمدن دولت جدیدنزدیک می شویم که گمانه زنی ها درباره وزارتخانه های گوناگون درجریان است. یکی از این وزارتخانه ها هم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، در حالی به روزهای پایانی دولت دوازدهم و روی کار آمدن دولت جدید نزدیک می شویم که گمانه زنی ها درباره وزارت خانه های مختلف درجریان است. یکی از این وزارت خانه ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
تاکنون نامهای زیادی برای صدارت در این وزارت خانه شنیده شده است. پیگیری های خبرنگار مهر حاکی از این است که گزینه های گوناگونی در دستور تیم پنج نفره ارزیاب این وزارت خانه قرار گرفته است و در دو سطح به نتایجی رسیده است. تیم پنج نفره گزینه های وزارت ارشاد را ارزیابی کرده است از خبرگان حوزه فرهنگ و مدیران فرهنگی کشور هستند.
در سطح اول این بررسی ها گزینه هایی چون عزت الله ضرغامی رئیس اسبق سازمان صداوسیما، علیرضا مختارپور دبیرکل فعلی نهاد کتابخانه های عمومی کل کشور، محسن پرویز رئیس انجمن قلم ایران و محمدمهدی اسماعیلی معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی قرار دارد. شنیده های خبرنگار مهر حاکی می باشد در بین این گزینه ها شانس محمدمهدی اسماعیلی برای ورود به وزارت ارشاد از سایر گزینه ها بیشتر است.
عزت الله ضرغامی رئیس اسبق صداوسیما و نامزد انتخابات در این دوره ریاست جمهوری اسلامی بود که به علت عدم احراز صلاحیت از رقابت بازماند. وی در پس از انتهای دوره اش در صداوسیما عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی شد و گعده های صبحگاهی با اهالی فرهنگ و هنر و سیاست برقرار کرد. ضرغامی بی پرده درباره مسائل کشور نظر می داد و حتی برخی تصمیمات قبلی دوران مدیریتی خویش را هم به چالش می کشید.
علیرضا مختارپور دبیرکل فعلی نهاد کتابخانه های عمومی کل کشور است که تقریباً از آغاز دولت حسن روحانی در این سمت قرار دارد. معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم عضویت در هیأت امنای مجمع ناشران انقلاب اسلامی مدیریت انتشارات اهل قلم، مدیریت اداره کتاب وزارت ارشاد، مدیریت گروه انتشارات امیرکبیر و مدیر انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب از دیگر سوابق وی است.
محسن پرویز پزشک و رئیس انجمن قلم ایران است. او بین سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره وزارت صفارهرندی بود. در دوره وی جایزه ادبی جلال آل احمد بعنوان گران ترین جایزه ادبی ایران پایه گذاری شد.
محمدمهدی اسماعیلی معاون پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی و استاد دانشگاه تهران است. وی دارای دکترای علوم سیاسی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است. او سه کتاب تألیف کرده و مقاله های گوناگونی منتشر نموده است. وی مشاور فرهنگی رئیس قوه قضائیه در دوران ریاست آیت الله رئیسی در قوه قضائیه بود.
در سطح دوم کارگروه پنج نفره هم نام هایی چون محمد سرشار رئیس شبکه پویا، وحید یامین پور رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی سازمان تبلیغات، میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب و سیداحمد عبودیتان رئیس بنیاد خاتم الاوصیا به چشم می خورد.
در حالی بررسی ها پیرامون توانمندی گزینه های پیشنهادی برای تصدی مسئولیت وزارت ارشاد ادامه دارد که این وزارت خانه با چالش های جدی روبروست. همچون مهم ترین چالش ها از دست دادن حکمرانی در حوزه های مختلف خصوصاً در فضای مجازی و سایبر است. به غیر از این که ارشاد رقبای جدی در این عرصه دارد، ظاهراً در یک دهه گذشته هم تلاشی جدی برای اعمال حکمرانی در این حوزه نکرده است. نکته دیگر این که وزارت ارشاد در سال های اخیر بدل به سازمانی صرفا مجوز دهنده شده است و حتی توانایی دفاع از مجوزهای خودش را هم ندارد. ضعف ارشاد در این حیطه سبب ورود بازیگران جدید در این حوزه شده است.


منبع:

1400/05/05
23:31:19
5.0 / 5
369
تگهای خبر: ساز , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو