در گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو مطرح شد؛

نقش ارشاد در ارتقای محتوای موسیقی چیست؟

نقش ارشاد در ارتقای محتوای موسیقی چیست؟

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو یکی از تهیه کنندگان و ناشران شناخته شده حوزه موسیقی اعتقاد دارد مدیریت آینده دفتر موسیقی وزارت ارشاد نقش چندانی در ارتقای سطح محتوایی و کیفی اشعار و ترانه آثار موسیقایی ندارد.محمدحسین توتونچیان از تهیه کنندگان و ناشران شناخته شده حوزه موسیقی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص ملزومات اجرایی مدیریت آینده دفتر موسیقی وزارت ارشاد در حوزه ارتقای سطح کیفی و محتوایی آثار موسیقایی توضیح داد: همان گونه که ناشران، موزیسین ها و خوانندگان موسیقی مسئولیت بزرگی در نحوه عرضه آثار و تولیدات موسیقایی خود دارند به همان میزان هم مردم و مخاطبان تاثیر زیادی در فرایند تولید محصولات موسیقایی خواهند داشت. به عبارتی آنها با نوع و سبک موسیقایی که از آن حمایت می کنند، نشان می دهند که چه نوع موسیقی در فضای مجازی مورد استقبال قرار گرفته و این حقیقتی است که طی سالهای اخیر در موسیقی وجود دارد و باید آنرا باور نماییم و بدانیم این حقیقت بخشی از فعالیتهای موسیقایی ما را در برگرفته است.
وی اضافه کرد: به عقیده من آن چیزی که حتی مهم تر از تولید، انتشار و پخش آثار موسیقایی، شنوندگان موسیقی هستند که خواننده ها، آهنگسازان و همه فعالان حوزه موسیقی را موظف می کنند که به سمت تولید یک نوع موسیقی خاص هدایت شوند. یعنی این مردم هستند که با نشان دادن خط فکری خود به فعالان حوزه موسیقی اعلام می کنند که به چه نوع موسیقی علاقه مندند و از آنها استقبال می کنند. همین استقبال هم نشان داده است که مردم از چه سلیقه موسیقایی برخوردار می باشند. پس شرایطی که امروز در حوزه محتوای تولیدات موسیقایی می بینیم نشأت گرفته از نوع نگاه و سلیقه مردم است که فعالان موسیقی را مبتنی بر آن سلیقه هدایت می کند.
این تهیه کننده موسیقی اظهار نمود: اثبات حرف خودم را با این نکته محکم می کنم. این که برخی از موسیقی ها هستند که نه آهنگسازان آهنگ آنرا ساختند، نه خواننده های مجاز آنرا خواندند و نه ناشران داری مجوز آنرا منتشر نمودند. این موسیقی ها در یک فضای غیر مجاز ساخته شده که خواننده اثر آنرا روی یک ملودی پیاده کرده و هیچ عامل قانونی هم در آن نقشی نداشته است. اما می بینیم همین موسیقی در اکثر موارد در فضای مجازی با دنبال کنندگان بیشتر از آثار مجاز روبه رو می شوند. شرایطی که دربرگیرنده طیف زیادی از مخاطبان می شود و آن موسیقی را تبدیل به موسیقی محوری یک جامعه می کند. موسیقی هایی که طرفدارانش جوان ها و نسل جدیدی هستند که با این آثار روبه رو می شوند. به عبارتی همین آقای خواننده ای که دنبال کننده و در ظاهر جذابیت بیشتری دارد از پشتیبانی های مردمی بیشتری نسبت به خیلی از هنرمندان و تهیه کنندگانی که در کشور به صورت مجاز فعالیت می نمایند، برخوردار می شود. پس ما می بینیم این مردم هستند که انتخاب می کنند که چه موسیقی دوست دارند و چه موسیقی را دوست ندارند.
توتونچیان ضمن اشاره به نقش مدیریت دولتی در حوزه موسیقی توضیح داد: به اعتقاد من مدیریت دفتر موسیقی وزارت ارشاد در همه دولت ها آنچنان نقشی در عرصه تولید و محتوای موسیقی نداشته اند. چون که محتوای این موسیقی ها توسط شورای شعر و ترانه و مسئله صلاحیت فردی هم به عهده حراست وزارت ارشاد است. ازاین رو مدیر کل دفتر موسیقی در این مقولات وارد نمی گردد و اگر هم خط مشی فکری خاصی در این عرصه ها داشته باشد آنرا به شوراها انتقال می دهد که لحاظ شود. نکته دیگر این که در حوزه محتوا همواره در همه دولت ها موضوعات در رابطه با شعر و ترانه و محتوا در چارچوب یک تفکر رعایت شده و فکر می کنم در دوره های بعدی مدیریت دفتر موسیقی هم این تفکر ادامه پیدا می کند. به عبارتی نه چیزی سخت تر و تنگ تر می شود و نه چیزی بازتر. البته مدیر دفتر موسیقی می تواند در این چارچوب سرفصل هایی را تعیین کند اما طبیعتاً نمی تواند آنطور که باید فضای موجود را تغییر دهد، چون که تجربه نشان داده تغییر این چارچوب بیشتر شرایط را سخت تر می کند تا آسان تر.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به اولویت های مدیریت دفتر موسیقی وزارت ارشاد در دولت جدید بخصوص در حوزه شعر و محتوا اظهار نمود: به اعتقاد من اتفاق مهمی که باید در مدیریت آینده دفتر موسیقی وزارت ارشاد صورت پذیرد، فراهم سازی فضایی گسترده تر برای تولید آثار موسیقایی در گونه های مختلف آن است. بطور حتم اگر این آزادی محتوایی در تولید آثار موسیقایی ایجاد شود، آن وقت مردم آزادانه حق شنیدن پیدا کنند و بعد از آن هم می توانند خودشان کارها را برای شنیدن انتخاب کنند. وقتی مردم بتوانند در یک فضای باز همه ژانرهای موسیقی را بدون هیچ محدودیتی بشنوند دقیقاً در همان موقع می توانند با درایت و تفکر موسیقی خوب را از موسیقی بد تشخیص داده و آنرا دنبال کنند. من واقعاً آرزو می کنم هر روز این سطح فرهنگ و توقعاتی که ما از مردم و جوانان داریم ارتقا پیدا کند تا ماهیت شعر و کلام و واژه وزین بیشتر برای مردم معرفی شود.


منبع:

1400/05/14
11:21:28
5.0 / 5
560
تگهای خبر: آهنگ , ترانه , خواننده , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱