میلیاردی های حراج تهران را بشناسید

میلیاردی های حراج تهران را بشناسید

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو مجموع فروش چهاردهمین حراج تهران ۴۲ میلیارد و ۷۱۸ میلیون تومان اعلام گردید که این رقم در مقایسه با دوره گذشته که در دیماه ۹۹ برگزار شد، به کمتر از نصف رسیده است.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، چهاردهمین دوره حراج تهران عصر پنجشنبه ـ ۲۱ مرداد ماه ـ با اجرای حسین پاکدل برگزار شد و رقم اعلام شده برای فروش آثار در مجموع به ۴۲ میلیارد و ۷۱۸ میلیون تومان رسید. این عدد برای دوره سیزدهم ۸۷ میلیارد و ۹۴۲ میلیون تومان اعلام شده بود.
همینطور گران ترین اثر این حراجی به تابلوی نقاشی «روز و شب را می شمارم، روز و شب» اثر رضا درخشانی اختصاص داشت که در این دوره از حراج با دو اثر حضور داشت. تابلوی درخشانی با ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در مقابل گران ترین اثر حراجی سیزدهم به قیمت ۱۲ میلیارد تومان قرار می گیرد که متعلق به آیدین آغداشلو بود. آغداشلو در دوره قبل رکورد گرانقیمت ترین اثر به فروش رسیده در حراج را شکسته بود.
تابلوهای بزرگ و عظیم رضا درخشانی، صحنه درشت نمایی و وسعت بخشیدن به دستاوردهای کهن نگارینه های شرقی است که در بیانی معاصر بازآفرینی می شوند.
«روز و شب را می شمارم، روز و شب» به مجموعه شب و روز و درختان انجیر متعلق می باشد. در این مجموعه، هنرمند از دو وجه مشترک در خلق آثار مجموعه بهره برده است؛ نخست آن که تمامی مجموعه از دو لته تشکیل شده اند که فرم های مختلف گیاهی را مجسم می کنند؛ این دو لته بودن بر نگرش دوگانگی شرق گرایانه شکل گرفته است و دوم آن که هر لته به لحاظ رنگی، عکس لته روبه روست؛ یعنی جای رنگ در فضای مثبت و منفی یکی، در دیگری جابه جا می شود. با این وجود دو تابلو به لحاظ فرمی مکمل نیستند و نوعی قرینه در بی قرینگی در اثر دیده می شود که تابلو را به لحاظ کلی پویا می کند.
«روز و شب را می شمارم، روز و شب»

1400/05/23
11:20:11
5.0 / 5
580
تگهای خبر: هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳