یك هنرمند نقاش:

گردشگر ها بیشتر از خودمان مشتری نقاشی قهوه خانه ای هستند!

گردشگر ها بیشتر از خودمان مشتری نقاشی قهوه خانه ای هستند!

سایت رسمی سیامک یزدانجو: نرگس عشقی، نقاش قهوه خانه ای که بتازگی آثارش در کافه فلسفه به نمایش درآمده است، «یک سونگری هنرمندان در خلق آثار با مضامین مشابه» را یکی از دلیلهای کاهش استقبال از این شیوه نقاشی ایرانی عنوان می کند.


«خیالی نگاری عاشورایی» عنوان نمایشگاهی است که از بیست و دوم مرداد ماه ۱۴۰۰ افتتاح شده و به نمایش آثار نرگس عشقی با موضوع نقاشی قهوه خانه ای اختصاص دارد. این هنرمند با اشاره به این که برگزاری این رویداد فعالیتی تجمعی نیست، به ایسنا اظهار داشت: «نظر به این که قهوه خانه ها در گذشته محل گردهمایی عموم مردم بوده و خیالی نگاری ها تامین کننده نیاز فرهنگی جامعه در وضعیت مختلف خصوصا در عزاداری ها و مناسبات دینی بوده اند، برگزاری این رویداد می تواند در امتداد این فرهنگ اصیل ایرانی ـ اسلامی باشد.»
این هنرمند ضمن تاکید بر این نکته که به سبب شرایط موجود به لحاظ کرونا، این رویداد نه افتتاحیه داشته و نه اختتامیه خواهد داشت، درباره نقاشی قهوه خانه ای این چنین اظهار نمود: «نقاشی قهوه خانه ای هنری مردمی است که از زمان هجوم هنرهای بیگانه با تأسی از هنر اصیل ایرانی و چاشنی فرهنگ ملی و مذهبی شکل گرفت.»
عشقی در ادامه به تشریح دلیلهای کاهش استقبال هنرمندان جوان از این شیوه نقاشی ایرانی پرداخت و دلیلهای مختلفی برای آن برشمرد.
بگفته این هنرمند هم اکنون باتوجه به نبود پایگاهی جامع و به تبع آن عدم دسترسی آحاد مردم به هنر نقاشی خیالی نگاری و هنرمندان این رشته، مخاطبان آن فقط شامل گردشگر ها، مجموعه داران و علاقه مندان این حوزه است. همین طور بگفته وی یک سونگری هنرمندان در خلق آثار با مضامین مشابه، از علل دیگر کاهش استقبال از این نقاشی است.
این هنرمند ضمن تاکید بر این واقعیت که قلم هر نقاشی با نقاش دیگر متفاوت می باشد، اظهار داشت: «هر هنرمندی قلم خاص خودرا دارد و این مساله سبب ایجاد تمایز بین آثار هنرمندان است.»
به عقیده عشقی نقاشی قهوه خانه ای یکی از سبک هایی است که امکان تلفیق آن با سایر هنرها وجود دارد و در صورتیکه این اتفاق بیافتد، شاهد خلق آثاری نوین اما اصیل هستیم که اتفاقی مثبت است.
این نقاش در آخر با اشاره به عدم نظم گرایی در چینش آثار خود در کافه فلسفه اظهار داشت: «چیدمان آثار در کافه بیشتر برمبنای فضای موجود بوده است و نظم خاصی بر آن حاکم نیست.»


منبع:

1400/05/31
23:15:58
5.0 / 5
587
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو