با حضور معاون هنری وزیر ارشاد؛

۷ کتاب موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی گردید

۷ کتاب موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی گردید

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو کتاب های جدید موزه هنرهای معاصر تهران شامل برنامه ها و آثار گنجینه این موزه و همینطور کتاب شاهنامه شاه تهماسب که حاوی تمامی نگاره های شاهنامه است، امروز ۸ شهریورماه رونمایی گردید.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، مراسم رونمایی از کتاب های انتشار یافته با مبحث برنامه ها و فعالیتهای موزه هنرهای معاصر تهران، امروز دوشنبه ۸ شهریورماه با حضور سیدمجتبی حسینی معاون هنری، هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی و احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در محل کتابخانه موزه برگزار گردید.
سیدمجتبی حسینی معاون هنری در ابتدای این نشست گزارشی از برگزاری نمایشگاه مکتوبات معاونت متبوع خود عرضه کرد و توضیح داد: معاونت هنری از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ کوشش کرد که آثار مکتوبی را از برنامه های هنری که طی این سال ها برگزار شده بود، پدید آورد و نمایشگاهی هم از کتاب ها و آثار مکتوب در این حوزه در ۳۳۰ عنوان و در ۵ گروه هنری در تالار وحدت برگزار گردید. گروه اول، پژوهش های راهبردی با ۲۹ عنوان بودند که اینها می توانند تجربه های موفقی برای کاربری بهتر باشند. ۷۹ عنوان مطالعات کاربردی بودند که به شکلی صدمه شناسی فعالیتهای خودمان بود. ۱۲۰ عنوان هم شامل تولیدات هنری بودند شامل آثاری که به صورت رسمی انتشار یافته اند مثل نمایشنامه های نوشته شده و آثاری از این دست. ۶۰ عنوان گزارش رویدادها و مستندات برنامه های اجرا شده در معاونت هنری بودند که در دسترس بودن چنین آثاری می تواند دید درستی را به آیندگان دهد. ۳۹ مجلد هم به گزارش ها اختصاص داشت تا در حافظه تاریخ به تفصیل موجود است.
وی اضافه کرد: این ۳۲۳ عنوان کتاب ماحصل تلاش تیمی است که در معاونت هنری فعالیت کردند و سپاسگزار آنها هستم و فکر می کنم می تواند دستمایه کار مدیران ادوار دیگر قرار بگیرد و نقصها باقی مانده را رفع کنند.
معرفی آثار موزه هنرهای معاصر تکلیف بسیار جدی است
حسینی ضمن اشاره به آثار انتشار یافته موزه هنرهای معاصر تهران، اظهار داشت: از مهم ترین آثار مجموعه مکتوبات، آثار موزه هنرهای معاصر تهران است. گمان می کردیم ۶ مجلد از آثار موزه هنرهای معاصر تهران به طبع برسد که به ۷ مجلد رسید که توضیحات آنرا دوستان عرضه می کنند اما بعنوان کسی که نیمی از عمر کاری خودش را در موزه گذرانده، باید عرض کنم که معرفی آثار موزه نوعی تکلیف بسیار جدی بشمار می رود. یک نگاه سنتی در بعضی از موزه ها در سالهای پیش حاکم بود و آن هم لزوم نگهبانی بدون نشر آنها بود چونکه ارزشمندی این آثار به ماندگار شدن آنهاست. در واقع موزه ها باید بتوانند با معرفی آثارشان، ماندگاری خودشان را تثبیت کنند و تعالی ببخشند.
وی خاطرنشان کرد: موزه به شرطی گنج خانه است که نشان بدهد آثار جدی را در درون خودش نگهداری می کند و برای هر اثر داده های گوناگونی بیافریند ازاین رو می بینیم در موزه های موفق دنیا، آثار را نه در یک قالب بلکه در چارچوب های گوناگونی نشر می دهند و به معرض نمایش قرار می دهند. در واقع این پژواک نمایش آثار است که به شهرت یک موزه تعالی می بخشد.
معاون هنری اظهار نمود: در سالهای گذشته موزه هنرهای معاصر تهران درگیر مرمت بنا بود و موزه امکان بازدید نداشت اما این بسته بودن فضا به معنای تعطیل بودن یا کم کار شدن دوستان ما در اداره کل هنرهای تجسمی نبود، چونکه با اهتمام بیشتری کارشان را انجام دادند که مهم ترین آنها، برخط کردن بانک اطلاعات موزه، اصلاح شناسنامه های آثار، مستندنگاری آثار و نهایتا چاپ آثار بود.
معرفی ۷ کتاب منتشرشده موزه هنرهای معاصر
هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی هم در این جلسه اظهار داشت: آثار انتشار یافته که مقرر است رونمایی شوند، شامل ۴ کتاب نفیس و ۳ کتاب عملکرد موزه هنرهای معاصر تهران است. کتاب های «گزیده آثار بین المللی موزه هنرهای معاصر تهران» حاوی ۲۳۲ اثر و ۲۶۵ قطعه در ۳۹۰ صفحه، کتاب «گزیده آثار چاپ بین المللی موزه هنرهای معاصر تهران» حاوی ۲۳۹ اثر و ۴۲۴ قطعه در ۴۵۵ صفحه، کتاب «گزیده آثار عکس بین المللی موزه هنرهای معاصر تهران» حاوی ۱۲۷ اثر و ۲۰۹ قطعه در ۲۸۰ صفحه، کتاب «شاهنامه شاه تهماسب» حاوی تمامی نگاره های شاهنامه، ۲۶۳ اثر در ۳۳۶ صفحه، کتاب «پرسونا» حاوی جستارهایی درباره آثار اندی وارهول، ۷ اثر و ۲۸ قطعه در ۲۳۱ صفحه است، کتاب «ارمغان» حاوی آثار مجموعه اهدایی منیژه میرعمادی و کتاب گزراشی از مرمت، بهسازی و نوسازی موزه هنرهای معاصر تهران در ۹۲ صفحه رونمایی خواهند شد. در مجموعه ۱۵۶۴ اثر و ۱۸۸۵ قطعه محتویات ۲۰۴۴ صفحه کتابی است که در ۵۹۰۰ عدد تیراژ انتشار یافته و امروز رونمایی می شوند.
وی اضافه کرد: تمامی این آثار در موزه هنرهای معاصر تهران باقی نخواهد ماند و طی روزهای آینده به موزه صنعتی کرمان و تعدادی دیگر به سایر موزه های استان ها اهدا خواهد شد اما هم کتاب موزه هنرهای معاصر تهران و هم موزه هنرهای معاصر کرمان رونمایی می شود.
مظفری بیان نمود: بر مبنای گفته های دکتر حسینی، رویکرد معاونت هنری، رویکرد پژوهش محور بود و طبیعتاً این رویکرد هم در اداره کل هنرهای تجسمی هم دنبال شد و در جشنواره ها و رویدادهایی که برگزار کردیم، «کتاب» بعنوان یکی از ضروریات فرهنگی و هنری در این دوره مورد توجه قرار گرفت و به تبع آن هم، موزه هنرهای معاصر تهران هم آنچه از داشته های خود در ارتباط با گنجینه و نمایشگاه ها بود، تبدیل به کتاب کرد تا برای همیشه باقی بماند.
هر کتاب ۶ تا ۱۵ نویسنده داشته است
احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران هم در سخنانی اظهار داشت: کتاب ها توسط پژوهشگران هنری نوشته شده اند و هر کتاب از ۶ تا ۱۵ نفر نویسنده دارد و آثار را مورد تحلیل قرار داده اند. در این کتاب ها تلاش شده از آثاری که به نمایش درنیامده اند هم پرداخته شود که اتفاقاً بیشترین حجم آثار این کتاب ها را در بر دارد.
وی درباره کتاب «شاهنامه شاه تهماسب» که حاوی تمامی نگاره های شاهنامه است، بیان نمود: این کتاب، کامل ترین شاهنامه ای است که در ایران چاپ شده است؛ تمامی صفحات از سراسر جهان گردآوری و در این کتاب انتشار یافته است. این دقیق ترین شاهنامه ای است که تاکنون چاپ شده و در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.
آقایی در ادامه توضیحی درباره عناوین اشتباهی که در گذشته برای شاهنامه در نظر گرفته شده است، ارائه نمود.
وی درباره دیگر کتاب های موزه هم اظهار داشت: کتاب «پرسونا» یک خصوصیت جدید دارد؛ کتاب های موزه همیشه کاتالوگ وار بود اما این کتاب این گونه نیست و جستارنویسی به جای استیتمنت نویسی دارد و این نخستین کتابی است که به صورت ادبی، جستارهایی از نمایشگاه اندی وارهول را دارد. در مورد کتاب «ارمغان» هم قبلاً توضیحاتی عرضه کرده بودم و کتاب «مرمت موزه هنرهای معاصر تهران» هم آمار دقیقی از مراحل مرمت موزه دارد که در اختیاز خبرنگاران، علاقمندان و عموم قرار می گیرد. تفاوتی که کتاب های این دوره نسبت به دوره های قبلی دارد این است که کتاب های موزه همیشه بدون مجوز منتشر می شد و موزه این اختیار را داشت که آنها را منتشر کند که البته معضلی را بعدها ایجاد می کرد چونکه در جستجوها به علت نداشتن فیپا و شابک، کتاب ها یافت نمی شد اما کتاب های کنونی با ثبت قانونی چاپ شده اند که اطلاعات آنها در کتابخانه ملی و کتابخانه های دیگر قابل جستجو است.
رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در انتها از همکارانش در موزه و برخی مراکز که به کمک موزه برای چاپ کتاب آمدند، تشکر کرد.
در پایان، از ۷ جلد کتاب انتشار یافته موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی گردید.


منبع:

1400/06/09
10:13:40
5.0 / 5
531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو