تاثیر كرونا بر هنر

یک روی این سکه پر از یأس و ناامیدی است!

یک روی این سکه پر از یأس و ناامیدی است!

حمیدرضا اندرز، هنرمند نقاش ضمن اشاره به این حقیقت که کرونا هم مانند سایر فجایع اتفاق خوبی نیست، درباره تأثیر این بیماری مهلک بر هنر می گوید: «پدیده ای که ذاتا مشکل ساز است و با خود غم می آورد، نمی تواند منبعی برای ایجاد یک اتفاق خوب باشد.»


این هنرمند که اخیرا نمونه ای از آثارش را در نمایشگاه گروهی «تابستانه» به معرض نمایش گذاشته بود، در گفت وگویی با ایسنا درباره طولانی شدن روند شیوع کرونا و تبعات آن اظهار نمود: «اوایل شروع همه گیری این ویروس، نگاه مثبتی وجود داشت در خصوص این که با حضور در خانه، کارهای مفیدی مثل کتاب خواندن میتوان انجام داد. نکته ای که وجود دارد این است که وقتی این روند طولانی شود، فرسایشی می شود و آنچنان که باید کارایی ندارد. اما باز هم انسان ها متفاوت هستند و امکان دارد درباره فردی این شرایط نتیجه ی عکس داده باشد.»
اندرز ضمن اشاره به این نکته که مثل تمام دنیا در کشور ما هم نخستین تاثیر کرونا بر چرخه اقتصاد بوده و با خارج کردن این چرخه از حالت تعادل اشکال بزرگی در آن به وجود آورده است، اظهار داشت: «خریداران هنر در تمام دنیا زمانی که گرفتار کمبود منابع مالی می شوند نخستین چیزی که از سبد خرید خود حذف می کنند محصولات فرهنگی و هنری است. این است که حوزه هنر گرفتار صدمه شده و تولید هنر هم از سوی دیگر به دنبال این اتفاقات گرفتار وقفه شده است.»
این مدرس هنر، در پاسخ به پرسشی درباره بردن هنر به سمت فضای مجازی در دوران کرونا، خاطرنشان کرد: ذات هنر تماس مستقیم و بازدید از نزدیک است؛ به غیر از سینما که خودش رسانه ای است که تبدیل به تصویر می شود و امروزه امکانات جدیدتری هم به آن اضافه شده است. حتی اگر بهترین فیلمبردار هم از تمام زوایا، یک تئاتر را فیلمبرداری کند باز هم آن تجربه مشاهده نفس به نفس اتفاق نمی افتد.
این هنرمند نقاش ضمن اشاره به این که در دوران شیوع کرونا بسیار کم پیش آمده است که به صورت مجازی از گالری یا نمایشگاهی بازدید کند، در عین حال درباره تاثیر این ویروس بر هنر نقاشی، چنین ابراز عقیده کرد: «خلق یک نقاشی کاملا انفرادی است. یعنی یک نقاشی کاملا در تنهایی، انزوا و خلوت اتفاق می افتد و این چیزی است که اگر کرونا هم وجود نداشت با همین روند انجام می شد.»
وی در عین حال اظهار داشت: «نقاشی هنری است که با وجود این که خلق آن در خلوت و انزوا انجام می شود اما لذت آن در تماشای حضوری آثار است که برگزاری نمایشگاه مجازی آنچنان که باید این لذت را ایجاد نمی کند.»
حمیدرضا اندرز

1400/06/11
10:51:00
5.0 / 5
640
تگهای خبر: ساز , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو