در چهلمین گام پروژه تار ایرانی ؛

علی قمصری دل دیوانه را در ارگ بم نواخت

علی قمصری دل دیوانه را در ارگ بم نواخت

علی قمصری در چهلمین گام از پروژه تار ایرانی ویدیویی از اجرایش منتشر نمود که به اجرای او و روزبه ارجمند نوازنده کمانچه در ارگ بم اختصاص دارد.


دریافت 50 MB
به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی پروژه، پروژه «تار ایرانی» به همت و ایده ی علی قمصری و با محوریت تارنوازی، طراحی و در حال اجراست. قمصری در این پروژه به استانها و شهرهای مختلف کشورمان سفر می کند و در هر شهر قطعه ای را اجرا می کند و حاصل هر اجرا را در قالب ویدیو منتشر می شود.
قمصری در قالب پروژه «تار ایرانی» تا کنون به شهرهایی مانند قزوین، تهران، شیراز، تبریز، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خرم آباد، بروجرد، سنندج، صحنه، کنگاور، قوچان، گرگان، خوزستان، تربت جام، شهرکرد، مشهد، نیشابور، توس، بجنورد، بهشهر، بابل، یزد، کرمان، میبد، رشت، شوشتر، ساری و مهاباد سفر کرده است.
تازه ترین اثری که از پروژه «تار ایرانی» پخش شده، مربوط به اجرای علی قمصری در شهر بَم است. قمصری به اَرگ بم رفته تا در بزرگترین سازه ی خشتی جهان که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده، قطعه ای را بنوازد. قمصری برای اجرا در اَرگ بم، تصنیف «دل دیوانه» را انتخاب نموده است.
وی درباره این اجرا اینچنین نوشته است:
«هر آن باغی که نخلش سر به در بی / مدامش باغبون، خونین جگر بی
در ارگ باشکوه نخلشهر بم، به همراه هنرمند عزیز کرمانی روزبه ارجمند، تصنیف «دل دیوانه» را اجرا کردیم که در کنسرت زیبای «همنوا با بم» با صدای استاد شجریان و همراهی همایون شجریان، استاد علیزاده و استاد کلهر اجراشده بود. این تصنیف در سوگ فاجعه زلزله بم با نمایی از ارگ، غم و شکوه را همزمان در خود داشت.
همچون خصوصیت های این اثر، آینه وار بودن ریتم لنگ آن(دربخش بی کلام)، سهل و ممتنع بودن، حل شدن شعر و ملودی در هم و داشتن هویت شخصی تک تک سازهای حاضر در آنست.
جالب است که در بدو ورود به بم، وقتی با بافت نخل پوش و صلابت ارگ، مواجه شدم، شعف تماشای سرزندگی شهر، ناخودآگاه در بالاتر رفتن تمپوی اجرایمان تأثیر گذاشت. بطوریکه مولفه غم در این اجرا در کنار حس حماسه قرار گرفت. این تغییرات حسی و تاثیرپذیری از فضای محل ضبط، هدیه ای است که زنده بودن اجرا به «تارایرانی» می دهد.
ارگ بم که بعنوان بزرگترین بنای خشتی جهان شناخته می شود، در شهر تاریخی بم در جنوب شرقی ایران جای گرفته است. اما متأسفانه، چیزی در حدود ۸۰ درصد از ارگ بم در اثر زلزله ای که در سال ۱۳۸۲ این شهر را لرزاند تخریب شد. زلزله ای که جمعیت شهر را به یک سوم کم کرد. اولین نشانه های شکل گیری ارگ بم به دوران هخامنشیان باز می گردد. اما توسعه آن در خلال چند صد سال روی داده است.
استاد ایرج بسطامی، از مشاهیر موسیقی این شهر بودند که در زلزله درگذشتند. تقدیم به بم به امید این که دل مردمانش همیشه شاد باشد.
روزبه ارجمند نوازنده توانای کمانچه را از قدیم می شناختم. در بدو ورود به کرمان از او دعوت کردم که با هم دقایقی بنوازیم و امکان همراهی را هر دو بررسی نماییم.
خدا را شکر که زبانی مشترک پیدا شد و تلاش کردم با ایجاد تغییراتی کوچک در تنظیم، تصنیف به چاشنی حس نسلمان آغشته شود.»


منبع:

1400/06/24
14:29:33
5.0 / 5
608
تگهای خبر: ساز , شعر , كنسرت , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو