روایت چند داور از جشنواره موسیقی جوان؛

برای آینده چاره ای بیندیشید

برای آینده چاره ای بیندیشید

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو دو عضو هیات داوران بخش دف و سنتور پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان از تنوع دیدگاه داوران برای خنثی سازی انتساب تفکری خاص در این رویداد صحبت کردند.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان، عماد توحیدی و احمدرضا خواه ۲ عضو هیات داوران بخش دف و سنتور پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان از تنوع دیدگاه داوران برای خنثی سازی انتساب تفکری خاص در این رویداد گفته و به بیان دیدگاه های خود برای برگزاری این رویداد هنری در ایام کرونایی پرداختند.
عماد توحیدی نوازنده، آهنگساز و مولف ساز دف و داور جشنواره پانزدهم موسیقی جوان درباره نقش جشنواره در ایجاد انگیزه و استعدادیابی نسل جوان موسیقی کشور اظهار داشت: این سوال را می توان با رجوع به افزایش قابل توجه آمار شرکت کنندگان در این دوره پاسخ داد. جوانان بسیاری علاقه دارند در بطن یک رویداد رقابتی جدی قرار گیرند و جشنواره موسیقی جوان این امکان را برای آنان فراهم نموده است.
داور بخش دف نوازی جشنواره پانزدهم موسیقی جوان در ادامه به مشکلات نوازندگی در بین آثار این دوره ازجشنواره بیان داشت: بزرگترین مشکل دهه اخیر در نوازندگی ساز دف اتکا بر جنبه های نمایشی در اجرا و تولید حجم زیادی از اصوات شلخته و درهم ریخته در بعضی اجراها است بطوریکه حتی شنیدن کامل برخی قطعات برای هیات داوری با دشواری همراه بود و متاسفانه نوازندگی بدور از شناخت فرهنگ این ساز و تهی از فهم و درک ظرایف، دقایق و لطایف حسی این ساز در بعضی از اجراها وجود داشت. مطالب ریتمیک و تکنیک های عرضه در هر ساز کوبه ای ساختار فرهنگی و زیباشناسانه منحصر به فرد و مستقلی دارد و نمی توان با تساهلی نامعقول سلوک نوازندگی دیگر سازهای کوبه ای را بر روی دف پیاده کرد و به کهن الگوهای حسی آن صدمه زد.
وی درباره حضور داورانی با سبک های مختلف نوازندگی در چارچوب هیات داوری جشنواره موسیقی جوان اظهار داشت: تنوع در دیدگاه موسیقایی در میان اعضای هیات داوران رویکرد مبارکی برای شرکت کنندگان است و در وهله اول افترا انتساب جشنواره به تفکری خاص در موسیقی را خنثی می کند. هنرمندان شرکت کننده بسته به شرایط متفاوت در بستر سبک ها و مکاتب آموزشی متنوعی رشد کرده اند و نیاز است که این تنوع دیدگاه در هیات داوران چنین جشنواره ای وجود داشته باشد.
ظرفیت راه یافتگان به مرحله نهایی سنتور افزایش یابد
احمدرضاخواه نوازنده و داوربخش سنتور جشنواره پانزدهم موسیقی جوان هم اظهار داشت: هنر و هنرمند همواره از لزوم های هرجامعه ای به شمارمی روند و هنرمند برای آن که بتواند وظیفه خویش را درست انجام بدهد، احتیاج به انگیزه و واکنش مخاطب دارد تا اثر خویش را عرضه نماید. ازاین نظر، جشنواره ای مانند جشنواره موسیقی جوان را باید فرصتی برای جوانان شرکت کننده دانست که می توانند باحضور دراین جشنواره، فعالیت موسیقایی خویش را محک بزنند و به کسب تجربه بپردازند.
وی افزود: شکی نیست که جشنواره موسیقی جوان در سالهای برگزاری توانسته بعنوان یک لزوم برای موسیقی معاصر قلمداد شود. جای خوشبختی است که جشنواره موسیقی جوان در ردیف رویدادهایی بوده که توانسته تداوم داشته باشد. چون که استمرار؛ مهم ترین خصوصیت یک جشنواره به شمارمی رود.

رضاخواه ضمن عرضه توضیحانی درباره سطح کیفی آثار این دوره اظهار داشت: به نظر می آید، یکی از کارهایی که باید دردوره آتی جشنواره موردتوجه قراربگیرد این است که ظرفیت شرکت کنندگان برای رسیدن به مرحله دوم افزایش یابد. سال جاری، تعداد شرکت کنندگانی که به مرحله دوم رسیده اند، اندک است. بعنوان مثال، ازبین دویست وپنجاه نوازنده سنتور که از مجموع سه رده سنی درجشنواره شرکت کرده اند، فقط به اندازه ۳۰ نفر ظرفیت وجود دارد که به مرحله دوم راه یابند و دراین بین، نزدیک به ۲۲۰ شرکت کننده از رسیدن به مرحله دوم باز می مانند. امیدوارم این ظرفیت در دوره های آتی جشنواره گسترش یابد و تعداد بیشتری بتوانند به مرحله دوم راه یابند. البته محقق شدن این مساله نیازمند بودجه و امکاناتی مانند تخصیص سالن های مناسب می باشد تا افراد بیشتری امکان رسیدن به مرحله دوم را داشته پیدا کنند.
وی در ادامه بیان نمود: در این سال ها استعدادهای زیادی از رهگذر برگزاری جشنواره موسیقی جوان به جامعه موسیقی معرفی شده است که اغلب آنها امروز هنرمندان شناخته شده ای هستند. ولی معمولاً به این شکل است که بعداز آخر هر جشنواره، برای اشتغال برگزیدگان، چشم اندازی معمولاً وجود ندارد و چاره اندیشی صورت نمی گیرد. دراین ارتباط باید به اساسنامه و آئین نامه جشنواره ها مراجعه نمود و به این مساله رسید که نه تنها جشنواره ها موظفند دراین زمینه چشم اندازی را برای برگزیدگان جوان متصور شوند، که سیاست گزاران فرهنگی هم باید چنین چشم اندازی را مدیریت کنند و برنامه هایی را برای جوانان تدارک ببینند.
داوری مرحله مقدماتی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در حال انجام می باشد که با اتمام ارزیابی آثار توسط هیأت های داوری، اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی از جانب دبیرخانه جشنواره اعلام می شود.


منبع:

1400/06/27
10:58:03
5.0 / 5
618
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , جشنواره , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو