پیام معاون هنری وزیر ارشاد؛

یک درخواست از آقای وزیر

یک درخواست از آقای وزیر

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت شروع سال تحصیلی هنرستان های هنرهای زیبا درخواست هایی را از وزیر جدید ارشاد بیان نمود.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت ارشاد، سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت شروع سال تحصیلی درباره هنرستان های هنرهای زیبا پیامی را منتشر نمود.
در متن پیام حسینی آمده است:
امروز سرآغاز سال تحصیلی است، آغاز مهرماه، آغاز رفاقتی با شورِ رقابت، امروز نوروزِ آموختن است… پس این روز را باید با سلام و سنا گذراند. سلام بچه ها، سلام معلم های کریم و بخشنده و هنردان...
اگرچه قرنی می گذرد از آن روز که امیرکبیر ایران، با تأمل و تأنی شاهِ جوان را به نصیحت اظهار داشت: «اگر نیت یک ساله دارید گندم بکارید، اگر نیت ده ساله دارید درخت بکارید و اگر نیت صدساله دارید انسان تربیت کنید.» اما به چشم تاریخ، چشم برهم زدنی گذشته انگار از آن روز… امیر، اولین دریابنده این حکمت نبود! اما گوش جانش به گوشوار کلام امیر مؤمنان (ع) آراسته بود که فرمود: «اگر چه من به اندازه ی عمر باشندگانِ قبل از خود نزیسته ام اما در آنها نظر کرده و اندیشیده ام تا بدانجا که گویی با ایشان زیسته ام و از آنها آموخته.»
امیر می دانست گویی، که روزی شیخ بهایی همین حکمت را به رفتاری شگفت به فرمانروای صفوی آموخته بود. امیر نگاهش به فردای ایران بود.
کمال الملک، چهار ساله بود که امیرکبیر، شهیدِ جهل و تنگ نظری شد اما این زاده کاشان پَژواک آن آرمیده در خاکش را شنید. کمال الملک می دانست، به کوهی گران از هنر تکیه داده و اگر مقرر است دماوندِ هنرِ ایران بماند و بپاید، برای فردا، او به جایِ گندم و درخت می باید که به انسان بیندیشد. شصت و سه ساله بود که رنج ها را به جان خرید و آرشین تیرش را از چله رها کرد و هنرستانِ هنر به شیوه امروزین را بنا نهاد تا صدیقی و وزیری و آشتیانی و حیدریان و صنعتی و بسیار نامهای درخشان دیگر به امتداد مسیر او بپردازند. راهی که هشت سال بعد از کمال الملک، یعنی یکصد و سه سال پیش برای موسیقی گشوده شد و هنرستان موسیقی هم قصه خویش را شروع کرد.
حسینی در ادامه این پیام نوشته است:
هنرستان های ایران به گلستان و بوستانِ بی خزان می مانند. باغستانی که در منطقه، اولین اند و نشان دهنده فضل و فرهنگ و منش بلند کشور ما. باغستانی که هم خودش سرمایه ثمینِ اجتماعی و تاریخی است و هم محصول شیرینش- در بیشتر از یک قرن- سرمایه های درخشان سرزمین ما بوده و هستند. شمار هنرمندان نام آور و افتخارآفرینی که برآمده از هنرستان اند چندان و چنان است که هر صاحب دلی را به پاسداشت این میراث فرامی خواند. هنرستان ها، هسته تشکیل وزارتی برای هنر شدند، هنرستان ها، نگارخانه ی پویا و پایای هنر ایران شدند و نقش ها زدند و نغمه ها پرداختند.
از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۶ هیجده باب هنرستان هنرهای زیبا در کشور تأسیس شد و از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ سیزده باب. در سال ۱۳۹۶ زمانی که به مأموریت معاونت هنری منصوب شدم، شمار هنرستان ها همان ۳۹ باب بود و شماری از استان ها هنرستان نداشتند و بسا استعداد و علاقه مند که مجال و امکان تحصیل در هنرستان نمی یافتند.
از بخت شکر دارم و از روزگار هم که به دستیاری همکاران و برادران عزیز و دلسوزم در اداره کل آموزش و در تمامی ادارات کل استان ها به سعیِ ستوده و جهدِ بلیغ و با نگاهی برنامه ای، مطالعاتِ ایجاد هنرستان های هنرهای زیبا با همراهی وزارت محترم آموزش و پرورش به اینجا رسید که در دو سال پشت سر ده باب و از امروز ده باب دیگر و در مجموع بیست هنرستان طی یک دوره تقریباً سه ساله به منظومه هنرستان های هنر کشور اضافه گردید. امروز هیچ استانی بی هنرستان هنرهای زیبا نیست اما در شمارِ اندکی از استان ها یا فقط هنرستان دختران است یا هنرستان پسران.
امروز وقت وقت است که از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی که خود به زیور و کسوت معلمی آراسته اند، درخواست کنم تا با عنایت به حاصل درخشان و پرارزش هنرستان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه های این وزارت، در دولت سیزدهم چنان بیاید که در هر استان دست کم یک هنرستان دخترانه و یک هنرستان پسرانه فعال باشد و در تمامی هنرستان ها، هفت رشته ای که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تخصیص دارد، تدریس گردد تا هیچ نوجوان صاحب استعدادی از این امکان محروم نماند و کشور عزیزمان بتواند فرزندان برومندش را در قامت هنرمندان متعهد و توانمند به نظاره بنشیند و تحسین کند.
اجازه می خواهم سخنم را به عطر شعر بهار بیارایم که به دردمندی و دلسوزی با جوانان اظهار داشت:
بهوش باش که ایران ترا پیام دهد / ترا پیام به صد عز و احترام دهد
به علم خویش بکن تکیه و به عزم درست / که علم و عزم ترا عزت و مقام دهد
شعائر پدران و معارف اجداد / حیات و قدرت اقوام را قوام دهد


منبع:

1400/07/04
11:11:25
5.0 / 5
596
تگهای خبر: آموزش , ترانه , شعر , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵