وزیر ارشاد:

بسترهای شکوفایی اقتصاد فرهنگ و هنر را فراهم می نماییم

بسترهای شکوفایی اقتصاد فرهنگ و هنر را فراهم می نماییم

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین دیدار با تعدادی از هنرمندان هنرهای تجسمی اظهار داشت: تابحال بسترهای لازم برای شکوفایی اقتصاد فرهنگ و هنر کشور فراهم نشده و این حوزه یکی از اولویت ها و برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار می آید تا بتوانیم آنرا هم در داخل و هم در خارج از کشور توسعه دهیم.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در ابتدای این دیدار که شامگاه چهارشنبه برگزار شد، اظهار داشت: خوشحالم فرصت باردیگر ای برقرار شد تا در خدمت بخش دیگری از اساتید حوزه هنرهای تجسمی باشم.
وی با اشاره به دیدار هفته گذشته خود با جمع دیگری از اهالی هنرهای تجسمی اضافه کرد: راه ارتباطی من با اساتید فرهنگی و هنری منوط به این جلسات نیست و بزودی خط ارتباطی مستقیم هنرمندان با خویش را ایجاد خواهم کرد که آنها پیام خویش را مستقیم به من ارسال نمایند.
اسماعیلی اشاره کرد: برگزاری چنین جلساتی را بعنوان جلسات نمایشی نمی دانم چون هم وقت شما عزیزان محترم است و هم خود برنامه هایی دارم که باید در جهت اعتلای فرهنگ و هنر کشور پیش ببرم، ولی در جایگاه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مایل بودم که این جلسات تشکیل گردد و بیشتر شنونده نکات هنرمندان باشم.
اسماعیلی افزود: نگاه ما به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه ارتباط رو در رو و بدون واسطه است و تلاش می نماییم تا حد مقدور آنرا پیش ببریم. معتقدیم توقعات اهالی فرهنگ، هنر و رسانه ناشدنی نیست. ما در فصل نامساعد اقتصادی در کنار هم قرار گرفته ایم ولی با همه این مشکلات، کشور و دولت رویکردش این است تا حد امکان به جامعه فرهنگی و هنری کشور کمک نماید.
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: به همه همکارانم در این وزارتخانه تاکید کرده ام برای همه پیشنهادهایی که در حوزه فرهنگی و هنری دریافت می شود، پاسخ مناسب تهیه کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: مبحث اقتصاد هنر برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل اهمیت است و معتقدیم باید جایگاه شخصیتی تراز هنر کشور حفظ شود.
اسماعیلی در عین حال اشاره کرد: پشتیبانی از هنرمندان به مفهوم پشتیبانی از تولید و خرید آثار آنها و همینطور ایجاد فضایی برای عرضه آثار است. تابحال بسترهای لازم برای شکوفایی اقتصاد فرهنگ و هنر کشور فراهم نشده و این حوزه یکی از اولویت ها و برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار می آید تا بتوانیم آنرا هم در داخل و هم در خارج از کشور توسعه دهیم.

باید حضور فعالانه جریان فرهنگی و هنری در خارج از کشور را توسعه دهیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: به همه همکارانم در وزارتخانه تاکید کرده ام باید به سمت فضای جدیدی در خدمت به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه حرکت نماییم تا بتوانیم حضور فعالانه جریان فرهنگی و هنری در خارج از کشور را توسعه دهیم.
اسماعیلی اظهار داشت: استعدادهای بسیاری در حوزه فرهنگی و هنری در سراسر کشور وجود دارد. فرهنگ و هنر ایرانی مایه مباهات و افتخار و الهام بخش است، چونکه با زبان هنر می توانیم داشته های عظیم فرهنگی و هنری خویش را به دنیا عرضه نماییم.
وی با اشاره به هنر خوشنویسی بعنوان یکی از هنرهای حوزه تجسمی اظهار داشت: به هنر خوشنویسی کشور و اساتید آن افتخار می نماییم. هنر می تواند مهم ترین زمینه گسترش تعاملات و ارتباطات فرهنگی در حوزه بین الملل باشد. حوزه تمدنی ایران ما تا شبه قاره هند گسترش یافته و هر کجا می رویم تمدن ایرانی می درخشد و این درخشش را بطور قطع اهالی فرهنگ و هنر برای کشورمان به وجود آورده اند.
اسماعیلی در عین حال اشاره کرد: هیچ تعارضی میان گسترش فرهنگ و هنر ایرانی با آموزه های اسلامی وجود ندارد، بلکه این دو با یکدیگر ترکیب شده اند.
وی اشاره کرد: بنا داریم بستر فرهنگ و هنر را هم در داخل و هم در خارج از کشور برای اقتصاد فرهنگ و معرفی فرهنگ و هنر ایرانی فراهم نماییم، چونکه ظرفیت های ما دراین زمینه بسیار است و در تعاملات خود با حوزه دانشگاهی هم بنا داریم از ظرفیت های اساتید این حوزه بهره ببریم.
اسماعیلی افزود: بنا داریم تفاهم نامه های روشنی با دانشگاه ها در حوزه هنری داشته باشیم و کارهای حمایتی از دانشجویان نخبه مورد توجه است. شورای هنر ظرفیت بزرگی است که دراین زمینه می توانیم از آن کمک بگیریم.

رقابتی با هیچ دستگاه فرهنگی و هنری نداریم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت بعضی از دستگاه های فرهنگی و هنری کشور افزود: ما رقابت با این دستگاهها نداریم و همه آنها را همکار و همراه خود می دانیم که از آن جمله میتوان به صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه هنری و... اشاره نمود. بدین سبب ما به جز همکاری نگاه دیگری به آنها نداریم و باید نیروهای خویش را در کنار هم قرار دهیم تا بتوانیم بیشتر به هنرمندان کمک نماییم.
وی با اشاره به نخستین دیدار خود با هنرمندان در حوزه هنرهای تجسمی اظهار داشت: اولویت برای دیدار با هنرمندان بیشتر با حوزه هایی بود که کمتر دیده شده اند و هنرهای تجسمی از آن جمله بشمار می رود و تلاشمان این است که از آنها حمایت و وظیفه تسهیل گری خویش را انجام دهیم.
اسماعیلی افزود: با تمام مضیقه هایی که وجود دارد، دولت با نگاه توسعه ای به حوزه فرهنگ هنر و رسانه توجه می کند تا بتوانیم شاهد شکوفایی بیشتر عرصه فرهنگ، هنر و رسانه در کشور باشیم.
اسماعیلی در آخر اظهار داشت: هیچ انتصاب سیاسی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود ندارد و همه منصوبان از جنس اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در بخش های مرتبط خود هستند. سیاست قطعی ما این است که کار در اختیار هنرمندان از جنس هر فعالیت در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این دیدار درباره پشتیبانی از هنرمندان صدمه دیده از مشکلات کرونا اظهار داشت: شأن هنرمندان بالاتر از این است که بخواهیم مباحث را به کمک های جزیی تقلیل بدهیم؛ بعنوان دولت وظیفه داریم همانند سایر اقشار جامعه که در مدت شیوع ویروس کرونا گرفتار افت فعالیت عمومی شدند تلاش نماییم بخشی از این مسائل و مشکلات جبران شود.
وی افزود: به همین خاطر دولت، برنامه حمایتی را در دستور کار خود قرار داده است که با عنایت ویژه رئیس جمهور، خارج از روال متداول از جانب سازمان برنامه و بودجه درحال اجرایی شدن است.
اسماعیلی اشاره کرد: تلاشمان این است که حمایت دراین زمینه صورت بگیرد، بخصوص پشتیبانی از فعالان عرصه فرهنگ و هنر در استانها که خیلی از مراکز فرهنگی و هنری در آن جا تعطیل و گرفتار مشکلات مضاعفی شده اند.
وی افزود: امیدواریم با واکسیناسیون سراسری کارهای فرهنگی هنری به تدریج به حالت عادی برگردد. تلاش می نماییم با همه حوزه های هنری جلساتی را برگزار نماییم و حرف هایشان را از زبان خودشان بشنویم تا بتوانیم بخشی از کارهایی که قابلیت اجرایی شدن دارد انجام بدهیم و نشاط را به جامعه هنری بازگردانیم.
وی درباره خبرنگاران جامانده از لیست مسکن خبرنگاران اظهار داشت: دراین زمینه جلسه ای را در دفتر کاری خود بمنظور حل مسئله برگزار کردیم. ما هر کاری را در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می دهیم برای اهالی فرهنگ هنر و رسانه است و همه همکاران رسانه ای ما شاید به دلایلی وابستگی هایی به سازمان های دیگر داشته باشند ولی ما هیچ تبعیضی را در حوزه واگذاری مسکن به خبرنگاران قائل نیستیم؛ چه آن هایی که در ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می نمایند چه کسانی که خارج از وزارتخانه و تحت حمایت نهادهای دیگر فعالیت می نمایند. بدین سبب تاکید داشتیم هیچ صاحب حقی دراین زمینه از قلم نیفتد.

باید زمینه معرفی آثار هنرمندان در عرصه بین الملل فراهم شود
در ابتدای این دیدار محمود شالویی مدیرکل حوزه وزارتی و سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاثیرات مهم حراجی های بزرگ فروش آثار هنرمندان مانند اکسپوها و... اشاره کرد: باید زمینه های معرفی و فروش آثار پرارزش و فاخر هنرمندان در عرصه بین المللی فراهم گردد.
وی با اشاره به سابقه همکاری خود در پست مدیریت هنرهای تجسمی در دوره های گذشته، اظهار نمود: خوشبختانه دولتی مردمی سرکار آمده که سرشار از تلاش و کوشش، همت و خستگی ناپذیری است.
وی همین طور به سابقه همکاری خود با دکتر اسماعیلی در استان اصفهان اشاره نمود و اظهار داشت: در آن دوران باتلاش و همت دکتر اسماعیلی کارها و اقدامات خوبی انجام گرفت و باتوجه به روحیه جهادی که از وی سراغ دارم میتوان منتظر اقدامات و گام های رو به جلو در هنرهای تجسمی باشیم و در ادامه با کار و فعالیت مضاعف، جریان فرهنگی به اوج خودش برسد.
سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به برگزاری حراجی های بین المللی اظهار داشت: باید زمینه های معرفی و فروش آثار هنرمندان در عرصه بین الملل را هرچه سریع تر فراهم نماییم.
شالویی در ادامه با اشاره به مبحث تخصیص دو دهم درصد بودجه دستگاه های مختلف کشور به خرید آثار هنری پیشنهاد کرد تا در جشنواره ها، همایش ها، مسابقات و... به برگزیدگان این رویدادها آثار هنری و صنایع دستی هنرمندان هدیه شود، چونکه این امر علاوه بر کمک به درآمد و معیشت هنرمندان به اقتصاد هنر هم کمک خواهدنمود.
در بخشی از این دیدار بعضی از هنرمندان حاضر به عرضه نظرات و پیشنهادهای خود در حوزه هنرهای تجسمی در حوزه های مختلف پرداختند.
عباس جمال پور از هنرمندان حوزه نگارگری اظهار داشت: بزرگترین دلتنگی و نگرانی انسان در زندگی سه چیز است؛ اول آنکه وقتی که خویش را نمی تواند بشناسد دوم وقتی که نمی تواند ارتباط برقرار کند و سوم زمانی است که نمی تواند سهیم شود، ولی همه اینها در هنر با قدرت زیاد وجود دارد و این از امتیازات هنر به شمار می آید.
وی ادامه داد: هنر تقویت کننده حافظه و تمرکز فکری است. هنر رهایی از تنش است. ابراز ناگفتنی ها است. نخستین پیام هنر صلح درونی است که سبب سازش و افکار و تمایلات هنرمندان می شود. دومین پیام هنر، صلح اجتماعی است که باعث همبستگی اجتماعی می شود. هنر تنها دیدن و شنیدن نیست بلکه شدن است.
سپس تاها بهبهانی هنرمند حوزه نقاشی و مجسمه سازی اظهار داشت: آقای اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتخاب آقای محمود شالویی بعنوان سرپرست معاونت امور هنری این وزارتخانه حسن سلیقه داشته اند و امیدوار هستم در آینده شاهد اتفاقات خوب در امتداد رشد و تعالی هنر باشیم.
در ادامه جلیل رسولی استاد خوشنویسی اظهار داشت: خوشنویسی هنری است که آرامش درونی دارد و اهل سر و صدا نیست. مساله خط باید پیگیری شود چونکه کشور ترکیه در تلاش است تا شناسنامه خوشنویسی را به نام خود صادر کند این در حالیست که خاستگاه هنر خوشنویسی در کشور ایران است. بدین سبب این مساله باید مورد توجه قرار بگیرد چونکه ایران پدر خوشنویسی است و شناسنامه اش باید به نام ایران صادر شود.
رسولی افزود: لازم است در کشور ایران موزه خوشنویسی معاصر راه اندازی شود چونکه هنر خوشنویسی یک هنر ملی است که توجه به آن از ضروریات است.
همینطور یدالله خوانساری استاد خط شکسته نستعلیق اظهار داشت: دنیای هنر دنیای گسترده ای است که ژرف ترین گفت و گوهای انسان های صاحبدل را در خود دارد.
وی ادامه داد: هنرمندان مانند منشور چند وجهی هستند که هر وجه آن سرشار از بالندگی است. لازم است به همه هنرهای تجسمی توجه بیشتری شود و از اعمال مدیریت سلیقه ای در این عرصه به دور باشیم و امیدوار هستم با مدیریت جدید در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد ها و سفارش های عرضه شده عملی شود.
در بخش دیگری از این دیدار مژده طباطبایی مدیر گالری مژده اظهار داشت: اقتصاد هنر دارای اهمیت بسیاری است و نگار خانه دارها در وضعیت فعلی که گرفتار مشکلات تحریم و کرونا هستیم، دارای مشکلات بیشتری شده اند. احتیاج است با مدیریت خاص مقداری از مسائل شان به شکل بهتری حل شود. خوشحال هستیم که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از افراد سختکوش هستند و بنا را گذاشته اند که مشکلات را به صورت ریشه ای حل کنند.
وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که وجود دارد تعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سایر ارگان ها و موسسات است که به درستی انجام نشده و همچون مشکلات حوزه نگارخانه ها در حوزه حمل و نقل گمرک است که امیدوار هستم این مشکل حل شود. مساله دیگر اختصاص ارز دولتی به نگارخانه ها برای برگزاری جشنواره های بین المللی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
کاوه تیموری از اساتید خوشنویس کشورمان هم اظهار داشت: خوشنویسی خط مقدم هویت فرهنگی ما است و در واقع هنر دوم پس از شعر بعنوان مردمی ترین هنر است و باید بیشتر از پیش به آن توجه داشته باشیم.
وی ادامه داد: ما به وسیله خوشنویسی واگرایی های فرهنگی را به همگرایی و وحدت ملی می توانیم تبدیل نماییم.
این هنرمند خوشنویس کشورمان اظهار داشت: تدوین سند خوشنویسی باتوجه به کارکردهای تازه بعنوان یک خلاء به شمار می آید که باید به آن توجه داشت.
در بخش دیگری از این دیدار امرالله فرهادی طراح و گرافیست کشورمان اظهار داشت: مشکلات بسیاری در حوزه هنرهای تجسمی وجود دارد که خیلی از آنها را همکارانم در این نشست عنوان کردند. امیدوار هستم اقدامات خوبی از جانب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای شالویی صورت بگیرد.
در ادامه سیدعباس میرهاشمی از اساتید هنر عکاسی اظهار داشت: امیدوار هستم در دوره ی جدید فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شادابی به حوزه هنر برگردد و سریع ترین و ارزان ترین راه آن شاداب کردن جامعه است.
وی ادامه داد: یکی از نتایج این دیدارها قرار گرفتن جا پاهای محکم تری برای هنرمندان است. اگر این جا پاها ایجاد شود بسیاری از مشکلات هنرمندان بخصوص هنرمندان حوزه تجسمی حل خواهد شد.
حسن سلطانی نقاش و رئیس دانشگاه هنر در این دیدار اظهار داشت: به سبب ظرفیت هایی که در دانشگاه هنر وجود دارد اعلام آمادگی خود برای همکاری با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را دارم چون با همدلی و همکاری در عرصه هنر می توانیم موفق عمل نماییم.
وی با اشاره به اهمیت اقتصاد هنر اظهار داشت: اقتصاد هنر و برگزاری اکسپوها دارای اهمیت بسیاری است و سه عرصه آثار هنری را می توانیم در حوزه تجسمی مورد توجه قرار دهیم. یکی آثار فاخری که هنرمندان آن در قید حیات نیستند. دوم کسانی که در قید حیات هستند و سوم هنرمندان جوان که باید مورد توجه قرار بگیرند. بدین سبب ما در دانشگاه هنر آمادگی داریم در عرصه کوشش برای کارآفرینی فارغ التحصیلان هنرهای تجسمی همکاری داشته باشیم، چونکه هنرمندان و آثار آنها باید دیده شود.
در بخش دیگری از این دیدار فلسفی استاد خوشنویسی کشورمان اظهار داشت: در حوزه هنر خوشنویسی مسائل و مشکلات بسیاری وجود دارد که از نظر هنرمندان این عرصه قابل اهمیت است. هنر خوشنویسی هنری است که برای ایران اعتبار کسب می کند.
وی ادامه داد: هنر خوشنویسی احتیاج به یک پژوهشکده خوشنویسی دارد. کارهای بین المللی خوشنویسی ما بعنوان پر استاد ترین کشور در تاریخ خوشنویسی است در صورتیکه کمترین فعالیت بین المللی را دارد و باید به این مساله توجه گردد.
فلسفی افزود: برگزاری جشنواره ها در نقاط مرزی کشور به وحدت ملی با محوریت خوشنویسی کمک شایانی خواهد کرد
منبع:

1400/07/09
21:48:19
5.0 / 5
476
تگهای خبر: جشنواره , ساز , شعر , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو