هنرمندی که عاشق کارش بود

هنرمندی که عاشق کارش بود

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو علی گلستانه، هنرمند نقاشی که ۱۴ مهرماه به علت اثرات ناشی از مبتلا شدن به کرونا دار فانی را وداع گفت عاشق کارش بود و نقاشی را فراتر از یک وظیفه می دانست.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، علی اکبر حسنی حسینی، معروف به علی گلستانه در سال ۱۳۱۹ در شهر تهران متولد شد. این هنرمند که دارای مدرک کارشناسی رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای تهران در سال ۱۳۵۱ بود، نقاش پرکاری محسوب می شد که آثار طبیعت او از شهرت قابل توجهی برخوردار می باشند. وی در مصاحبه ای که در سن ۳۴ سالگی با لیلی گلستان داشته است، درباره تاثیر طبیعت بر آثارش این چنین می گوید: «این شکل ها را معمولاً از روی طبیعت می کشم اما آن چیزی که کشیده می شود معمولاً ربطی به خود طبیعت ندارد، یعنی ربط به اصطلاح عینی به طبیعت ندارد. اما من تلاش می کنم که چیزی به ظرافت خود طبیعت بشود یعنی مهم نیست که این درخت را من بکشم، بلکه می خواهم چیزی باشد که همان گونه که درخت زنده ظریف و قشنگ است، این هم به خودی خود ظریف و زنده و قشنگ باشد.»
گلستانه هنرمندی بود که با تاکید بر تکنیک های متفاوت و به چالش کشیدن مفهوم سبک در آثارش حدودا به هیچ مرزی پایبندی نشان نمی داد و از این جهت جایگاه متفاوتی داشت. لیلی گلستان، مترجم و نگارخانه دار درباره سبک این هنرمند در خلق تابلوهای نقاشی به ایسنا می گوید: « سبک او به هر حال یک جور رئالیسم و یا فیگوراتیو بود.»

ریشه آموزش نقاشی و دوستی با آیدین آغداشلو
گلستانه آموزش نقاشی را در نوجوانی نزد علی اصغر پتگر شروع کرد. این هنرمند زمانی که برای تحصیلات مقدماتی به دبیرستان جم قلهک رفت، با آیدین آغداشلو و عباس کیارستمی هم کلاس شد و بعد از دریافت مدرک دیپلم، همراه آن دو به دانشکده هنرهای زیبای تهران راه پیدا کرد. این هنرمند آموزش در محیط دانشگاه را ابتدا زیر نظر علی محمد حیدریان شروع کرد و در نهایت بعد از تغییر سیستم آموزشی دانشکده هنرهای زیبا به همراه آیدین آغداشلو به کارگاه بهجت صدر رفت و در آن جا آموختن را ادامه داد.

سبک گلستانه

هر هنرمندی سبکی را به منظور خلق آثار هنری به خود مختص کرده است. سبک علی گلستانه اما متخصصانی را که به بررسی های تابلوهای نقاشی او نشسته اند کمی سردرگم کرده است. چونکه از طرفی پایبندی به سبک خاصی در آثار او دیده نمی گردد اما از سوی دیگر رنگ و بوی سبک بعضی از استادان این هنرمند همچون علی محمد حیدریان در آثارش دیده می شود.


دوستی با لیلی گلستان و تجربه نمایشگاه های انفرادی

لیلی گلستان سال ها پیش در مقام خبرنگار با علی گلستانه مصاحبه ای انجام داد که در نهایت این مصاحبه سرآغاز دوستی و برگزاری نمایشگاه در گالری لیلی گلستان شد. گلستان درباره چگونگی آغاز این دوستی به ایسنا می گوید: «او تازه از انگلستان بازگشته بود و من هم برای چند روزنامه بامداد تهران مطالب هنری می نوشتم و یا مصاحبه با اهالی فرهنگ و هنر انجام می دادم. وی در گالری شهر که گالری نوپایی بود نمایشگاه داشت و من هم در کسوت خبرنگار با او مصاحبه ای انجام دادم. پس از آن مصاحبه با هم دوست شدیم و معاشرت می کردیم. پس از انقلاب هم که من گالری دار شدم او چندین بار در گالری ام نمایشگاه های بسیار موفقی داشت.»
همچون نمایشگاه های انفرادی این هنرمند میتوان به نمایشگاه هایش در گالری مریم فصیحی هرندی، گالری امکان، گالری هور و سایر موارد اشاره نمود.

مهم ترین دغدغه زندگی گلستانه چه بود؟
علی گلستانه که به مدت ۱۰ روز در بخش آی سی یو بستری بود، در این زمان حمید شاهرخ یکی از دوستان نزدیکش را در کنار خود داشت. زمانی که از حمید شاهرخ درباره مهم ترین دغدغه ۱۰ روز آخر زندگی این هنرمند پرسیده می شود، او ضمن اشاره به این نکته که به علت رعایت پروتکلهای بهداشتی زیاد با وی در ارتباط نبوده است، درباره مهم ترین دغدغه زندگی این هنرمند می گوید: «ایشان واقعا عاشق کارشان بودند و حداقل روزی شش تا هفت ساعت نقاشی می کردند و بسیار فعال بودند.»
نقاشی بعنوان مهم ترین دغدغه زندگی علی گلستانه شناخته می شود. این هنرمند در گفتگو با لیلی گلستانه ضمن اشاره به اینکه نقاشی را فراتر از یک وظیفه می داند، می گوید: «وظیفه ای دارم در برابر خودم. که هیچ کار دیگری نباید انجام بدهم به جز کاری که دلم می خواهد و بلدم پس این بالاتر از وظیفه است.»
انتهای پباممنبع:

1400/07/16
14:03:14
5.0 / 5
432
تگهای خبر: آموزش , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو