رییس فرهنگستان هنر خبر داد:

تفاهم نامه همکاری میان حوزه هنری و فرهنگستان هنر منعقد می شود

تفاهم نامه همکاری میان حوزه هنری و فرهنگستان هنر منعقد می شود

بهمن نامور مطلق رییس فرهنگستان هنر، در حاشیه بازدید از نمایشگاه سیزدهمین سوگواره هنر عاشورایی، از انعقاد تفاهم نامه همکاری با حوزه هنری آگاهی داد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، بهمن نامور مطلق رییس فرهنگستان هنر در بازدید از نمایشگاه «سیزدهمین سوگواره هنر عاشورایی» که تا ۱۵ مهر میزبان بازدیدکنندگان خود بود، اظهار داشت: آئین بزرگ و انسان ساز عاشورایی طی سالهای طولانی از طرف شیعیان جهان حراست و حفاظت شده است و همیشه بر شکوه و جلال آن افزوده می شود. این آئین بخش های گوناگونی همچون هنر دارد که به سبب آن همه سنین و اقشار جامعه توان ارتباط با آنرا یافته اند. آئین های عاشورایی همیشه با مفاهیم هنری همراه بوده است، مفاهیمی که با بیانی گیرا و روشن به مخاطب ارائه می شود.
وی بیان کرد: امروزه با رسانه های جدید شاهد تنوع بیان هنر از این آئین هستیم. رسانه های مختلف همچون هنرهای تجسمی که در این نمایشگاه خودنمایی می کند، با بیان های متنوع از عاشورا ما را در دستیابی به لایه های پنهان آن یاری خواهدنمود. عاشورا و آئین های آن دارای مفاهیم و ناگفته های بسیاری است که با رسانه های تازه می توان آنها را کشف، دسته بندی و به مخاطب ارائه نمود.
رئیس فرهنگستان هنر افزود: آثار سیزدهمین سوگواره هنر عاشورایی نیز همانند فرهنگ مردمی عاشورایی نشان از مردمی بودن آن دارد، چونکه شاهد شرکت هنرمندانی از سراسر ایران و از اقوام مختلف هستیم. باید از حوزه هنری که چنین ظرفیتی را برای ابراز احساسات و ارادت هنرمندان هنرهای تجسمی به امام حسین (ع) فراهم نمود تقدیر و تشکر نماییم. بی گمان ما در فرهنگستان هنر آماده همکاری با حوزه هنری و دیگر نهادهای مربوطه پیرامون عاشورا و آئین های آن هستیم.
نامور مطلق در آخر اظهار داشت: فرهنگستان هنر درحال انعقاد تفاهم نامه ای با حوزه هنری است تا امکان همکاری هایی بیش از پیش برقرار شود. امیدواریم تا در این مورد دیگر نهادهای فرهنگی و هنری به ما ملحق شوند، تا تفاهم نامه های چند جانبه و چند ضلعی برای بیان اصالت های هنری و مفاهیم عمیق انسانی، دینی، اسلامی و شیعی داشته باشیم. هر یک از نهادهای مختلف در این همکاری ها می توانند قسمتی از کار را به عهده بگیرند و به انتقال مفاهیم گاهی گمشده به نسل جوان کمک کنند.
«نگارخانه ابوالفضل عالی» و گالری های شماره یک و دو «خانه عکاسان»، نیمه اول مهرماه میزبان آثار برگزیده «سیزدهمین سوگواره هنر عاشورایی» بود. این آثار فاخر در ۴ بخش «عکس»، «پوستر»، «نقاشی خط» و «تصویرسازی» به نمایش عمومی در آمدند. «سوگواره هنر عاشورایی»، با سابقه ترین رویداد فرهنگی و هنری در عرصه هنرهای تجسمی است که هر ساله از طرف حوزه هنری انقلاب اسلامی با موضوع حماسه بزرگ عاشورا انجام می شود.

1400/07/17
20:05:42
5.0 / 5
574
تگهای خبر: ساز , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو