توسط موسسه ماهور؛

چگونگی موسیقی ایران منتشر گردید

چگونگی موسیقی ایران منتشر گردید

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو کتاب چگونگی موسیقی ایران: کندوکاوی در گونه های موسیقی نگارش و گزینش ارشد تهماسبی توسط موسسه ماهور منتشر گردید.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، موسسه فرهنگی – هنری ماهور کتاب «چگونگی موسیقی ایران: کندوکاوی در گونه های موسیقی» نگارش و گزینش ارشد تهماسبی را با شمارگان هزار نسخه، ۴۸۸ صفحه و بهای ۱۸۰ هزار تومان منتشر نمود.
این کتاب می تواند برای کسانی هم که تخصصی در موسیقی ندارند خواندنی باشد؛ و این دوکاره بودنش هم به «موضوع» کتاب ربط دارد و هم به نحوه تدوین آن. هواداران موسیقی و دوست دارانِ فرهنگ ایران به صورت عام، با خواندن این کتاب خواهند دانست که آواز و رِنگ و تصنیف و ترانه و چهارمضراب و پیش درآمد و… چه فرقی دارند، چه پیشینه ای داشته اند و در گذر زمان به کجا رسیده اند و...
در لابه لای کتاب و متناسب با مبحث اصلی، مطالبی هم در رابطه با چگونگی نگرش مردمان و زمامداران و خودِ اهالی این هنر به موسیقی، مطرح گردیده است.
ارشد تهماسبی از شخصیت های مهم در موسیقی ایران است. وی همکاریهای گوناگونی با حسین علیزاده در زمینه هم نوازی و اجرای کنسرت داشته است. او با علیزاده در آلبوم های شورانگیز، راز و نیاز، صبحگاهی، دلشدگان و همنوایی همکاری کرده و همینطور کنسرتهای بسیاری با علیزاده در اروپا و آمریکا اجرا کرده است. ارشد طهماسبی کتاب هایی در مورد موسیقی ایرانی منتشر نموده و کاست ها و سی دی های گوناگونی هم در این حوزه عرضه کرده است. مهم ترین فعالیت وی در سالهای اخیر ایجاد مرکزی برای معرفی ساز تار، به نام «جایگاه تار»، بوده است. در این مرکز، سازهای قدیمی، وسایل شخصی استادان تارنواز، مضراب های تارنوازان قدیم و اسناد تاریخی موسیقی ایران موجود است.
«تصنیف های عارف»، «سه چهار مضراب»، «سیر در سیاره ها: بررسی گوشه های سیار، فواصل ممنوع و بسترهای نو»، «صد و یک پیش درآمد»، «کتاب گوشه: فرهنگ نواهای ایران»، «مجموعه آثار درویش خان»، «مجموعه آثار رکن الدین خان»، «وزن خوانی واژگانی: روشی ابداعی» و «عشق ماند» همچون کتاب های انتشار یافته تهماسبی است.
همچنین کتاب های «برنامه دشتی» اثر موسی معروفی، «ردیف آقا حسینقلی» و «ردیف عالی استاد علی اکبر خان شهنازی» هر دو اثر فرهاد ارژنگی با کوشش و ویرایش تهماسبی انتشار یافته اند. در پنجمین جشن موسیقی ما که دی ۱۳۹۷ برگزار گردید. تندیس طلاییِ آلبوم موسیقی برگزیده موسیقی سنتی و دستگاهی ایرانیِ بی کلام، به ارشد طهماسبی و داریوش زرگری برای آلبوم «آثار درویش خان» اهداء شد.


منبع:

1400/07/19
10:16:18
5.0 / 5
621
تگهای خبر: آلبوم , آواز , ترانه , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو