در نشست خبری هفته خوشنویسی مطرح شد:

ششمین دوسالانه خوشنویسی ۲۲ مهر کلید می خورد

ششمین دوسالانه خوشنویسی ۲۲ مهر کلید می خورد

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو رئیس و اعضای شورایعالی انجمن خوشنویسان ایران در نشست خبری این انجمن، برنامه های هفته خوشنویسی، ششمین دوسالانه خوشنویسی در قزوین و همینطور برنامه های انجمن صنفی خوشنویسان را تشریح کردند.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، نشست خبری انجمن خوشنویسان ایران سه شنبه ۲۰ مهر در آستانه آغاز هفته خوشنویسی و روز ملی خوشنویسی با حضور غلامحسین امیرخانی رئیس هیأت مدیره انجمن خوشنویسان ایران، علی اشرف صندوق آبادی عضو شورایعالی و نایب رییس انجمن، عارف براتی مدیر اجرایی انجمن، محمدحسین ساکت نماینده وزیر ارشاد در انجمن، سیدمحسن میرحسینی روابط عمومی و میرحیدر موسوی عضو شورایعالی انجمن و رئیس انجمن خوشنویسان قزوین برگزار گردید.
غلامحسین امیرخانی در ابتدای نشست ضمن اشاره به نقش رسانه و جایگاه آن در فرهنگسازی فرهنگ و هنر، اظهار داشت: ۲ سال پیش نمایشگاهی در خانه هنرمندان داشتیم که ۴۰ خانم نسخ نویس آثارشان را به معرض نمایش گذاشته و هر ۴۰ نفرشان استاد مسلم خوشنویسی بودند و این در حالی بود که قبلاً این تعداد خوشنویس خانم نداشتیم. البته خط نستعلیق که خط ملی ما به حساب می آید، موقعیت وسعت و کثرت بیشتری دارد. در نقش رسانه باید دقت نظری بیشتری صورت گیرد و من از شما می پرسم که برای مثال چگونه می توانیم حافظ را به جهان معرفی کنیم؟ چون خارجی ها، خاطره ملت ما را ندارند و موسیقی زبان ما را درک نمی کنند. از طرفی کدام شاعر مثل شعرای کهن ایرانی است که یک تاریخ را در یک بیت جا داده باشد و از سویی مخاطب هم با این فرهنگ و تاریخ آشنا باشد؟ ازاین رو کار رسانه، خوشنویسان و هنرمندان در این حوزه خیلی سخت خواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخنانش بیان نمود: انجمن خوشنویسان تنها تشکیلات مدنی بشمار می رود که در مدیریت افقی، موفق ترین تاثیر را داشته است و نظیر ندارد، بعنوان نمونه در شورایعالی انجمن، از تمامی شهرها و استان ها نمایندگانی داریم که در شورای مدیریت یا عالی حضور دارند و با مشورت با آنها فعالیتهای ما انجام می شود.
سیدمحسن میرحسینی روابط عمومی انجمن خوشنویسان ایران ضمن اشاره به برگزاری هفته خوشنویسی و همزمانی نشست رسانه ای به مناسبت این هفته، اظهار داشت: فعالیتهای خوشنویسی در این هفته که از ۲۱ مهر شروع می شود، در مراکز سراسر کشور به صورت منسجم و متمرکز برگزار می گردد.
پیشنهاد فرهنگسازی و اخلاق گرایی با ابزار خوشنویسی
محمدحسین ساکت مشاور وزیر ارشاد در انجمن خوشنویسان ایران اظهار داشت: در این که خوشنویسی، پس از موسیقی اصیل ترین هنر ملی ایران است، شکی نیست و از زمانی که تاریخ مدون خوشنویسی را داریم، خط نستعلیق بعنوان نشانه پررنگ ویژه ایرانی ها همیشه در تاریخ درخشیده است، بالنده و به تکامل رسیده است.
بارها پیشنهاد کرده بودم در مدرسه های ایران باید خوشنویسی رواج پیدا کند چونکه خوشنویسی پیام رسان فرهنگ ایرانی و اسلامی است که خود این می تواند پنجره ای گشوده برای پیشگیری از انحرافات باشد و همینطور انتقال انحرافات در خانواده را می کاهد. دومین پیشنهادم، رواج خوشنویسی در زندان ها بود و مطمئنم پیام اخلاقی را به یک زندانی می دهد و همینطور رواج پیدا می کندوی خاطرنشان کرد: بارها پیشنهاد کرده بودم در مدرسه های ایران باید خوشنویسی رواج پیدا کند چونکه خوشنویسی پیام رسان فرهنگ ایرانی و اسلامی است که خود این می تواند پنجره ای گشوده برای پیشگیری از انحرافات باشد و همینطور انتقال انحرافات در خانواده را می کاهد. دومین پیشنهادم، رواج خوشنویسی در زندان ها بود و مطمئنم پیام اخلاقی را به یک زندانی می دهد و همینطور رواج پیدا می کند. امیدواریم در هفته خوشنویسی با خلق آثاری درخور، شاهد تحول باشیم.
علی اشرف صندوق آبادی عضو شورایعالی و نایب رییس انجمن خوشنویسان ایران هم ضمن اشاره به اثربخشی خوشنویسی بر روحیه مردم بخصوص در هفته خوشنویسی، درباره برنامه های هفته خوشنویسی گزارشی ارائه نمود.
عارف براتی مدیر اجرایی با تبریک هفته خوشنویسی، با گرامیداشت خوشنویسان درگذشته طی سال گذشته، اظهار داشت: انجمن خوشنویسان ایران در سال ۱۳۲۹ و در تاریخ ۲۱ مهرماه با برگزاری کلاس های آموزشی کار خویش را شروع کرد و هم اکنون ۳۵۰ شعبه داریم که همه مسؤلان آنها از اعضای انجمن انتخاب می شوند و از بین آنها هم اعضای شورایعالی انتخاب می شوند. ما در خارج کشور، در آمریکا، آسیا و اروپا فعالیت برون مرزی هم داریم. تعداد فارغ التحصیلان انجمن خوشنویسان، ۴۸۳۲۸ نفر است که از بین آنها بیشتر از ۹ هزار نفر خانم و تعداد ۲۰۳۵ نفر فارغ التحصیل ممتاز هستند. ۳۳۸ استاد رسمی و ۱۳ استاد خانم هم در انجمن داریم.
وی بیان نمود: انجمن طی سال قبل، ۴۰۰ نمایشگاه در ایران و خارج تشکیل داده است و نمایشگاه هایی هم در حوزه آسیا و آمریکا داشتیم. گزارش های خبری در رسانه ها هم ۸۰۰ موضع خبری بوده است. ۲۵۰ کتاب هم در مبحث خوشنویسی انتشار یافته است.
دوسالانه خوشنویسی ۲۲ مهر در قزوین افتتاح می شود
در ادامه، میرحیدر موسوی رئیس انجمن خوشنویسان شعبه قزوین درباره دوسالانه خوشنویسی توضیحاتی عرضه کرد و اظهار داشت: طی برگزاری ۵ دوره دوسالانه خوشنویسی در قزوین، خلآیی دیده می شد که این دوره آن خلاء به واسطه اعطای امتیاز برگزاری بخش اجرایی و فنی دوسالانه به انجمن خوشنویسان، پر شده است. در واقع در هر دوره تمامی کارها توسط اداره کل ارشاد استان قزوین صورت می گرفت اما در این دوره کارهای فنی و اجرایی به انجمن واگذاری شده است. در دوسالانه ششم خوشنویسی تلاش کردیم جلسات کارشناسی برگزار و معایب دوره های قبلی را مرتفع نماییم و با فراخوانی دقیق ششمین دوسالانه خوشنویسی را استارت زدیم.
وی ضمن اشاره به زمان بندی دوسالانه خوشنویسی بیان نمود: ۲۲ مهر افتتاح نمایشگاه دوسالانه خوشنویسی و ۲۶ مهر هم مراسم اهدای جوایز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در قزوین خواهیم بود.
اضافه شدن جایزه ویژه جوانان و بانوان در دوسالانه ششم
موسوی از اضافه شدن جایزه ای ویژه برای جوانان و بانوان اطلاع داد و اظهار داشت: برای توجه به جوانان و بانوان هنرمند، بخش ویژه ای را برای جوانان و بانوان قرار دادیم و جایزه ای ویژه هم به یک برگزیده از اینها اهدا خواهد شد. همینطور شرایط جشنواره به سمتی بردیم که داوری بدون اطلاع از اسامی خالقان اثر انجام شد.
فرهنگ اصیل خوشنویسی بگونه ای است که ما معتقدیم تنها با دست اثری باید خلق شود اما در ترکیه و برخی کشورها معتقدند که خروجی کار مهم استوی درباره آثاری که فضای بین رشته ای دارند هم توضیح داد: فرهنگ اصیل خوشنویسی بگونه ای است که ما معتقدیم تنها با دست اثری باید خلق شود اما در ترکیه و برخی کشورها معتقدند که خروجی کار مهم می باشد. انجمن خوشنویسان ایران طی جلساتی که در شورایعالی برگزار کرد بر این تصمیم است که توجه به فرهنگ اصیل خوشنویسی را مدنظر قرار دهد و بدین منظور همچون چهارمین و پنجمین دوسالانه، در دوره ششم هم اجرای حضوری اساتید را شاهد خواهیم بود.
رئیس انجمن خوشنویسان قزوین اظهار نمود: همینطور نقاشی خط در دوسالانه به چهار رشته دیگر افزوده شد. تعداد ۱۱۴۱ اثر به ششمین دوسالانه خوشنویسی ارسال شده است. برای عمادالکتاب قزوینی در این دوسالانه بزرگداشت خواهیم داشت و لایوهایی را هم با محوریت خوشنویسی این چهره برگزار خواهیم کرد. تنها ضعفی که در بینال داشتیم و داریم رقم جوایز است که به موجودی وزارت خانه برمی گردد.
برگزاری دوسالانه خوشنویسی در هفته خوشنویسی اثری فزاینده دارد
صندوق آبادی درباره برگزاری دوسالانه خوشنویسی در هفته خوشنویسی و تداخلی که امکان دارد پدید آید، توضیح داد: با عنایت به این که انجمن دارای ظرفیت هایی است که می تواند چندین برنامه را با هم انجام دهد. مکانیزم شورای سیاست گذاری دوسالانه خوشنویسی هم هدفمند و زمان دار است و شورای سیاست گذاری تمامی برنامه ها را در قزوین اجرایی می کنند. ازاین رو به اعتقاد من، سال جاری همزمانی دوسالانه و هفته خوشنویسی اثر فزاینده خواهد داشت. دولت برای اهدافش احتیاج به طراحی استراتژیک دارد و به این نتیجه رسید که دوسالانه ها را به اهلش بسپارد و کارهای تخصصی در ارتباط با رشته هنری را انجمن ها انجام دهند.
وی همینطور در پاسخ به پرسشی درباره فعالیتهای هفته خوشنویسی و تکراری شدن آنها و عدم توجه به مباحث پژوهشی، بیان نمود: هر انجمنی در اساسنامه اش هدفی را دنبال می کند و کاری به حوزه های دیگر ندارد. آموزش و ترویج هنر خوشنویسی مهم ترین هدف ما است و در حوزه پژوهش، کارهایی انجام دادیم و مرحوم راهجیری عمرش را در این راه گذاشت. نیت مان این بود و هست که کاری مؤثر در زمینه پژوهشی انجام دهیم اما کرونا مانعی بزرگ برای ما شد.
ساکت در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره این که با وجود تغییر و تحولات بسیار در وزارت ارشاد، همچنان در این سمت پابرجا بوده است، اظهار داشت: در اساسنامه انجمن خوشنویسان ایران، نماینده وزیر ارشاد سندیت دارد و من از سال ۹۳ در این سمت هستم و با تغییر وزرای ارشاد، تغییری به وجود نیامده است. باید منتظر باشیم و ببینیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم چه تصمیمی خواهد گرفت.
صندوق آبادی همینطور در پاسخ به این که جایگاه فضای بین رشته ای و چندرسانه ای بودن در هنر خوشنویسی کجاست و چطور تعریف می شود؟ اظهار داشت: این نکته کاملاً درست است. ما سال جاری متناسب با اعتباری که در نظر گرفتند بخش هایی را چون نقاشی خط که تلفیقی است، اضافه کردیم. بحث بین رشته ای را سال جاری در چارچوب نقاشی خط وارد دوسالانه کردیم اما سال آینده اساسا با اعتبارات لازم به این مورد توجهی ویژه خواهیم داشت.
آغاز مراحل تأسیس انجمن صنفی خوشنویسان ایران
وی در انتها در پاسخ به خبرنگار مهر درباره روال شکل گیری انجمن صنفی خوشنویسان ایران و همینطور برگزاری مجمع عمومی سالیانه انجمن خوشنویسان اظهار داشت: انجمن خوشنویسان ایران روز گذشته برای انجمن صنفی، مجمعی مجازی را برگزار کرد اما تعداد اعضا به حد نصاب نرسید و قرار شد در زمان دیگری مجمعی برگزار نماییم تا بتوانیم درباره مسائل در ارتباط با انجمن صنفی و همینطور عضوگیری این انجمن و.. تصمیم بگیریم تا در نهایت به مرحله انتخابات برسیم و طبق روالی که وزارت کار قرار داده، جلو برویم.
نایب رئیس انجمن خوشنویسان درباره اعضای انجمن صنفی هم بیان نمود: امکان دارد انتخاب های افراد عضو انجمن صنفی نیز، انتخاب های تکراری داشته باشند اما روال قانونی خواهد بود.


منبع:

1400/07/21
10:01:46
5.0 / 5
593
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , ساز , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو