در گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو مطرح شد؛

گلایه های هوشنگ جاوید از کیفیت میزبانی یک رویداد فرهنگی

گلایه های هوشنگ جاوید از کیفیت میزبانی یک رویداد فرهنگی

سایت رسمی سیامک یزدانجو: یکی از پژوهشگران و نویسندگان حوزه موسیقی آیینی از نحوه برخورد و میزبانی برخی از مسئولان برگزاری یک سوگواره تعزیه در شهرستان آمل انتقاد نمود.هوشنگ جاوید پژوهشگر موسیقی نواحی که مدتی پیش به دعوت دست اندرکاران برگزاری سوگواره تعزیه مازندران به شهرستان آمل سفر کرده بود در گفتگو با خبرنگار مهر از نحوه برخورد و میزبانی برخی از مدیران برگزاری این سوگواره در شهرستان آمل انتقاد نمود و اظهار داشت: با وجود تمام تلاشی که از طرف هنرمندان شریف عرصه نمایش های آیینی و هنر والای تعزیه برای برگزاری هرچه بهتر این سوگواره تعزیه صورت گرفته بود اما متاسفانه به سبب تعدادی از کارشکنی ها و کم توجهی برخی از مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آمل ماجرا به سمتی رفت که بنده و برخی از دوستان شاهد برخوردها و میزبانی نامطلوبی بودیم که واقعاً مرا دل آزرده و کاری کرد که بخواهم این گلایه ها را با اهالی رسانه مطرح کنم.
وی اضافه کرد: از بدو این که دوستان به ما اعلام نمودند که مقرر است چنین ویژه برنامه ای در آمل برگزار شود، به حرمت تلاش و زحمت بسیار باارزش مردم و هنرمندان شریف آمل که در زمینه تعزیه کارهای ارزشمندی دارند، پذیرفتم که در این رویداد بعنوان یکی از اعضای هیات کارشناسی حضور داشته باشم. بااینکه پیش از برگزاری این رویداد هیچ حکمی به ما ابلاغ نشد اما من اهتمام کردم به این مساله بی توجه باشم و به حرمت نام «تعزیه» در این برنامه کنار هنرمندان باشم. اما از بدو ورود به شهر با وضعیت میزبانی بسیار نامناسبی مواجه شدیم.
این پژوهشگر شناخته شده موسیقی نواحی ایران با اشاره به این که دلیل طرح چنین انتقادی در رسانه ها مورد توجه قرار دادن مدیران و مسئولان نظارتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر نحوه عملکرد ادارات ارشاد شهرستان هاست افزود: درباره ماجرای پذیرایی و برخورد در مسافرخانه محل استقرارمان اهتمام می کنم چیزی به میان نیاورم چون ممکنست ملهم از تصورات شخصی ام باشد که دوستان بخواهند در پی آن من را به بی انصافی متهم کنند. ولی حالا که پذیرایی و میزبانی فقط تا این حد مقدور است، آیا نحوه برخورد آقایان با میهمانان دعوت شده هم تا این حد مقدور است که حتی برای خوشامدگویی هم نمی توانستند به سراغ ما در مسافرخانه ای بیایند که حتی مکان جغرافیایی اش هم در موقعیت نامطلوبی بود؟ آیا شأن بنده و دوستان در این حد بود؟ آیا اساساً نمی توانستیم برای چنین رویداد مهمی افتتاحیه یا اختتامیه ای داشته باشیم؟ آیا نمی شد مدیران ارشاد غیر از بیلان کاری به هرچه بهتر برگزار کردن یک رویداد به این مهمی اقدام می کردند؟ آیا واقعاً کسی قرار نیست به این شیوه مدیریتی دوستان ما در اداره ارشاد شهرستان آمل نظارتی داشته باشد؟ البته که اگر مساعدت دوستانم در زمینه هنری شهرستان نبود شاید ماجرا بدتر از این هم می شد.
جاوید افزود: بسیار متاسفم که با وجود خاطرات بسیار ارزشمندی که از هنرمندان و مردمان شریف این منطقه دارم، شاهد چنین وضعیت مدیریتی هستم که این چنین من را از دوستان در ارشاد ناراحت کرده است. جالب آنکه عزیزانی که در قسمتی از حوزه اجرائی سوگواره بودند مطالبی را به من گفته اند که واقعاً از شنیدن آن ناراحت شدم.
وی در بخش پایانی صحبت های خود اظهار داشت: بنده از دوستان در بنیاد علمی و فرهنگی تعزیه گلایه ای ندارم، چون می دانم این عزیزان هم در معذوریت قرار گرفته اند. اما روی صحبت من به مدیران ارشاد شهرستان آمل است که چرا وقتی توانایی برگزاری و میزبانی از میهمان را ندارید این چنین فضا را به سمتی می برید که جز دلخوری و انتقاد چیز دیگری به یادمان نیاید. چرا از شرایط میزبانی چنین رویدادهای مهمی آگاه نیستید که بدترین رفتار را با مهمانانش داشتید؟ بنده به هیچ وجه علاقه ای به نق زدن های رایج در این رویدادها ندارم، اما فضای میزبانی رویداد به حدی بود که این چنین من را به مرز انتقاد و طرح آن در رسانه ها برد تا شاید دوستان در مقابل آن لااقل واکنشی نشان دهند.
شایان ذکر است گروه هنر خبرگزاری مهر آماده انعکاس واکنش احتمالی مدیران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل درباره اظهارات انتشار یافته است.


منبع:

1400/07/28
10:06:03
5.0 / 5
593
تگهای خبر: موسیقی , نمایش , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو