تصویرسازی و نقاشی روایاتی از واقعه کربلا

تصویرسازی و نقاشی روایاتی از واقعه کربلا

سایت رسمی سیامک یزدانجو: دبیر کتاب وَقَعَةُ الطَّف از تصویرسازی این اثر باارزش تاریخی و برگزاری نمایشگاهی از آثار آن در فرهنگستان هنر آگاهی داد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، کتاب «وَقَعَةُ الطَّف» از نسخه های ارزشمندی است که درباره واقعه کربلا نگارش شده و مقرر است به همت این فرهنگستان تصویرسازی شود. مهدی مکی نژاد، عضو هیأت علمی فرهنگستان هنر که دبیری هنری این رویداد را بر عهده دارد، درباره موضوع این کتاب توضیح داد و اظهار داشت: «وَقَعَةُ الطَّف» کتابی بازسازی شده از کتاب مفقود ابومخنف اَزْدی (متوفی ۱۵۷ ق)، درباره واقعه کربلاست که تابحال چندین نسخه بار ترجمه شده است.
مکی نژاد درباره معتبرترین نسخه این کتاب تصریح کرد: یکی از این کتاب ها را آیت الله محمدهادی یوسفی غروی تصحیح و گردآوری کرده است که با بررسی های انجام شده، این نسخه دارای اعتبار بیشتری است و ما آنرا برای تصویرسازی انتخاب نموده ایم.
دبیر هنری این رویداد افزود: واقعه کربلا موضوعی بسیار مهم در وقایع تاریخی و مناسک مذهبی ماست و برای تاریخ تشیع اهمیت بسیاری دارد. قریب ۱۴۰۰ سال از این واقعه تاریخی می گذرد و مانند هر واقعه تاریخی دیگری روایت های مختلفی از آن در طول تاریخ نقل شده است. برمبنای تحقیقات ما و بررسی تطبیقی ای که انجام شده است، روایت های این کتاب مستندترین روایت هایی است که با فاصله ای نزدیک از واقعه کربلا توسط ابومخنف جمع آوری و نقل شده است.
وی هدف از تصویرسازی این کتاب را اینگونه بیان کرد: علاوه بر ادای دین به ساحت امام سوم شیعیان، امام حسین (ع)، هدف از تصویرسازی این کتاب ادامه دادن سنت تصویرسازی و نقاشی است که در ایران وجود داشته است. بر این اساس، فرهنگستان هنر تصمیم گرفت این متن تاریخی به دست نقاشان قهوه خانه ای تصویرسازی شود.
عضو هیأت علمی فرهنگستان هنر درباره تحریف های صورت گرفته عنوان کرد: اصولاً حادثه های بزرگ تاریخی، به سبب گستردگی و اهمیتشان، گرفتار دخل و تصرف و گاهی تحریف نیز می شوند. با نگاه به گذشته تاریخی درمی یابیم راویان این واقعه، از قبیل نقالان، نقاشان، مداحان و روضه خوانان، تحریف هایی صورت داده اند، پس فرهنگستان هنر وظیفه دارد که متن اصلی را در اختیار هنرمندان قرار دهد و از آنها بخواهد این متن را با خلاقیت هنری برای نسل آینده به تصویر بکشند تا هم سنت مصورسازی کتاب حفظ شود و هم از تحریف های احتمالی جلوگیری شود.
وی افزود: با موافقت رییس فرهنگستان هنر، تصویرسازی این کتاب را هنرمندان قهوه خانه ای انجام خواهند داد که از لحاظ اجرائی به این تم و محتوا نزدیک ترند، چون نقاشان قهوه خانه ای، بطور سنّتی، درباره موضوعات رزمی و بزمی و مذهبی کار می کنند که حوادث کربلا در شاخه مذهبی شان زبانزد است.
مکی نژاد به برگزاری نمایشگاهی از آثار و نشر تصویرسازی ها در قالب کتاب بعنوان دستاوردهای این کار اشاره و درباره چگونگی اجرای آن اشاره کرد: این کتاب روایت های مختلفی را تصویر کرده است که برمبنای تعداد هنرمندان و توانایی آنها، بین دوازده تا چهارده روایت انتخاب شده و این روایت ها را هنرمندان نقاشی می کنند. تا به امروز ۱۰ هنرمند شناسایی شده و اعلام مشارکت کرده اند و امیدواریم بتوانیم روند تولید اثر را نیز مستندسازی نماییم.


منبع:

1400/07/29
22:29:25
5.0 / 5
566
تگهای خبر: ساز , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳