ژاپنی ها هم می توانند سنتور را بداهه نوازی کنند

ژاپنی ها هم می توانند سنتور را بداهه نوازی کنند

ماساتو تانی استاد دانشگاه کوبه ژاپن و هنرمند ژاپنی که به موسیقی سنتی ایرانی تسلط داشته و سنتور را به صورت حرفه ای می نوازد، اخیرا کتاب ˮبداهه نوازی در موسیقی سنتی ایرانˮ را منتشر نمود.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، کتاب مزبور که به تعامل میان آواز، ساز، بدن و سیستم مدال و نمونه های مختلف می پردازد، در ۶ فصل و ۱۳۲ صفحه، توسط انتشارات استایل نوت (stylenote) به زبان ژاپنی انتشار یافته است و الان در شبکه توزیع کتاب ژاپن درحال توزیع و فروش است.

دیوسالار رایزن فرهنگی ایران در ژاپن در همین خصوص اظهار داشت: دکتر تانی از شخصیت های برجسته هنری در ژاپن است که در ایران نزد اساتید برجسته آموزش دیده و تحصیل کرده است و الان بعنوان استاد دانشگاه و فعال هنری در ژاپن، نقش موثر و ارزشمندی را در معرفی هنر ایرانی و بخصوص به صورت تخصصی و حرفه ای در ارتباط با سنتور دارد، به دعوت رایزنی فرهنگی هم در برنامه های مختلف همچون سمینار "ایران" در دانشگاه ریوکوکو در کیوتو، وبینار "موسیقی ایرانی به روایت هنرمند ژاپنی"، رونمایی از مجله تخصصی "ایران" و... سخنرانی و به اجرای برنامه زنده پرداخته و در شماره ۴ مجله تخصصی "ایران" رایزنی فرهنگی که به معرفی موسیقی ایرانی به زبان ژاپنی اختصاص دارد هم مصاحبه تفصیلی وی انتشار یافته است.

وی درباره این کتاب هم اضافه کرد: خوشبختانه شاهد می باشیم که محققان و فعالان ایرانشناس، اسلام شناس و اساتید زبان و ادبیات فارسی، آثار متنوع و گوناگونی را در حوزه های تخصصی خود به جامعه فرهنگ دوست ژاپن عرضه می کنند که نقش موثری در ایجاد شناخت از فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی داشته و این کتاب هم در شش فصل و تشریح موضوعات مختلف، می تواند همچون دیگر آثار و تالیفات، نقش مناسبی را ایفا کند.

کتاب "بداهه نوازی در موسیقی سنتی ایران" دارای ۶ فصل با عناوین مختلفی همچون بررسی شخصیت در موسیقی، وزن موسیقی، تاریخچه تغییرات استفاده از سنتور در هند و ایران، بررسی احساس جسمی و فهم آن در دستگاههای موسیقی، بدن و ساز سنتور و برداشت و درک از ردیف عرضه شده است.
منبع:

1400/08/20
13:47:27
5.0 / 5
554
تگهای خبر: آموزش , آواز , ساز , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو